Onko siellä toiset Universumi?
Mitä on avaruuden mustan aukon takana?
Anonyymi
14171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siellä on Varsovan liitto !
Ei mitään.. Universumi tuottaa itse mustia aukkoja aika-avaruuden tiivstymän takia. Mustikset imevät kaiken itseensä,myös mustat aukot yhdistyvät keskenään ja tulee aina vaan isompia..kun universumi on imetty tyjiin alkaa musta aukko imemään itse itseään eli tiivistymään pieneksi pisteeksi kunnes ei enää pysty. Kun maximi on saavutette kaikki tiivis energia ja imutettu universumi räjähtää taas takaisin uudeksi univerumiksi. ei tarvitse kiittää kun ratkaisin tämänkin arvoituksen.
Luitko paljon satukirjoja lapsena?
Ei kai siellä ole mitään muuta kuin tiheää ainetta.
Mustan aukon takana avaruus jatkuu ihan niinkuin muuallakin avaruudessa.
Katso ympärillesi. Olemme itse aukon takana. Mitä näet?
Sama kuin kysyisit, mitä on auringon takana. Sama avaruus, joka on sen edessäkin. Kummallista, että kuvitellaan mustan aukon olevan kirjaimellisti aukko ja vielä jopa johonkin toiseen ulottuvuuteen.
Aloittaja tarkoittanee että mitä on avaruuden mustan aukon sisällä. Siellä kaikki tiet johtavat Roomaan, jos siis aukon keskellä sijaitsevaa singulariteettia nimittäisi Roomaksi. Mihin tahansa suuntaan kun siellä yrittää liikkua niin putoaa lyhyessä ajassa singulariteettiin. Sama tapahtuu vaikka yrittäisi pysyä paikallaan.
Varmaan joku kirkkovene olisi osuvampi nimitys systeemille.
Voi vain arvailla.
Jotkut arvailevat, että mustan aukon keskuksessa on maailmanloppu. Perustuen siihen, että ajan suhteellisuuden ja muiden vastaavien hienojen juttujen mukaan, kun sinne mustan aukon keskelle saakka joskus päätyy, kaikkialla muualla ympärillä on käynnissä maailmanloppu.
Sitten on näitä arvauksia, että sitä kautta voisi päästä jonnekin toiseen paikkaan universumissa, että kaikki mustat aukot olisivat yhteydessä toisiinsa madonreikien välityksellä.
Ja sitten on sellaisiakin, joiden mukaan mustan aukon sisään syntyy uusi maailmankaikkeus (koska kuulemma siltä tämä meidän maailmankaikkeutemmekin näyttää), toisesta suunnasta katsottuna musta aukko olisikin koko kaikkeuden kokoinen valkoinen aukko.
Ja on toki vielä tukku muitakin. Ei ehkä yllätä. Melko suosittu asiakokonaisuus, jokaiselle jotain.
Koskapa sinänsä paradoksaalista ja varsin superpositionaalista se, että koska kukaan ei varmasti tiedä, kaikki ovat yhtä oikeassa. Ja ne kaikki siellä potentiaalisina ilmiöinä sijaitsevat mitkä on saatu tähän mennessä puristettua aivojen avulla ulos. Sekä tietystikin myös kaikki ne, joita ei vielä ole keksitty ääneen lausua.
Varsinainen Sampo.
--planeetta
"...sitä kautta voisi päästä jonnekin toiseen paikkaan universumissa, että kaikki mustat aukot olisivat yhteydessä toisiinsa madonreikien välityksellä."
Pidän tätä todennäköisimpänä perustaen vesipyörreilmiöön.
"perustaen vesipyörreilmiöön"
Kumpaan suuntaan "vesipyörteen" pitää kiertää, että "ilmiö" toteutuisi?
Mielestäni kouluissa pitäisi opettaa tähtitiedettä enemmän kuin satu uskontoja!
Isko Hätäaukko siellä nauraa huvittuneena läpsytellen ajettuja käsiään.