Kirjoituksiani tieteestä ja uskonnosta

Anonyymi-ap

Linkki blogiini ja alla yksi kirjoitus sieltä: https://otjkt.blogspot.com/

Aika

Voiko sama tapahtuma tapahtua samalla nopeudella lyhyemmässä ajassa? Voiko aika olla olemassa? Vai onko kyse vain muutoksesta kuten nopeutumisesta ja hidastumisesta?

Epäilen että aika on välejä. Mittatikkujen kuten kopautusten tai viisarin heilahdusten välejä. Väleillä on pituus. Ne voivat olla tasamittaisia. Tapahtumilla on väleillä mitattava kesto.

Erityisen suhteellisuusteorian tukeman eternalismin mukaan menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus ovat kaikki olemassa. Pidän menneisyyden ja tulevaisuuden olemassaoloa käsitteellisesti mahdottomana. Jos ne ovat olemassa nyt, kyse on nykyhetkestä.

Uskon että tapahtumat ovat ihan hiton ”absoluuttisia” ja vaikka ”tarkkarajaisia” ja siksi uskon jopa täysin absoluuttiseen tapahtumajärjestykseenkin. Havaitseminen on toinen kysymys.

2

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika on olemassa samalla tavalla kuin esim. pituus ja paino. Kaikki ne ovat ihmisen keksimiä ja kehittämiä hyödykkeitä ja järjestelmiä aistien ja kokemusten perusteella. Kappaleella itsellään ei ole sellaista kuin "paino", mutta jos poimimme kappaleen, koemme ilmiön aistivaraisesti, jonka seurauksena syntyy termi ja käsite, sekä lopulta hyödyllinen järjestelmä;: grammat, kilot, kilohinta jne. Eli kyse on mitta-asteikosta. Samalla periaatteella syntyi "aikakin". Me koemme tapahtumien keston aistivaraisesti esim. liikkeen perusteella: pudotat kädessäsi olevan kappaleen ja havaitset pudottamisen ja maahanosumisen välillä 'tapahtuman keston'. Tämä 'keston hahmottaminen' on se perusta, jonka avulla luotiin "aika". Ajalla voidaan siis määritellä sovituin yksiköin ja jaksotuksen avulla putoamiseen kulunut aika.

      Aika, paino ja pituus ovat kaikki aivojen ominaisuuksien ja luonnon ilmiöiden havaitsemisen perusteella muodostettuja ja kehitettyjä hyödykkeitä ja järjestelmiä. Aika- ja pituusjärjestelmien avulla keksittiin myös 'nopeus'. Jos etsitään konkreettista aikaentiteettiä universumista, ollaan väärillä jäljillä.

    • Anonyymi

      Newtonilainen aika on menneisyyttä. Koitapa opetella Einsteinilta jotakin. Nyt tosin on mennyt erityinen suhteellissuusteoria harakoille, mutta yritä uudestaan. Voi sen jopa tavallinen tyhmänpuoleinenkin ihminen oppia. Kysy opettajaltasi lisää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5247
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2854
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      18
      2031
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1596
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1115
    Aihe