Kirjoituksiani tieteestä ja uskonnosta

Anonyymi-ap

Linkki blogiini ja alla yksi kirjoitus sieltä: https://otjkt.blogspot.com/

Aika

Voiko sama tapahtuma tapahtua samalla nopeudella lyhyemmässä ajassa? Voiko aika olla olemassa? Vai onko kyse vain muutoksesta kuten nopeutumisesta ja hidastumisesta?

Epäilen että aika on välejä. Mittatikkujen kuten kopautusten tai viisarin heilahdusten välejä. Väleillä on pituus. Ne voivat olla tasamittaisia. Tapahtumilla on väleillä mitattava kesto.

Erityisen suhteellisuusteorian tukeman eternalismin mukaan menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus ovat kaikki olemassa. Pidän menneisyyden ja tulevaisuuden olemassaoloa käsitteellisesti mahdottomana. Jos ne ovat olemassa nyt, kyse on nykyhetkestä.

Uskon että tapahtumat ovat ihan hiton ”absoluuttisia” ja vaikka ”tarkkarajaisia” ja siksi uskon jopa täysin absoluuttiseen tapahtumajärjestykseenkin. Havaitseminen on toinen kysymys.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika on olemassa samalla tavalla kuin esim. pituus ja paino. Kaikki ne ovat ihmisen keksimiä ja kehittämiä hyödykkeitä ja järjestelmiä aistien ja kokemusten perusteella. Kappaleella itsellään ei ole sellaista kuin "paino", mutta jos poimimme kappaleen, koemme ilmiön aistivaraisesti, jonka seurauksena syntyy termi ja käsite, sekä lopulta hyödyllinen järjestelmä;: grammat, kilot, kilohinta jne. Eli kyse on mitta-asteikosta. Samalla periaatteella syntyi "aikakin". Me koemme tapahtumien keston aistivaraisesti esim. liikkeen perusteella: pudotat kädessäsi olevan kappaleen ja havaitset pudottamisen ja maahanosumisen välillä 'tapahtuman keston'. Tämä 'keston hahmottaminen' on se perusta, jonka avulla luotiin "aika". Ajalla voidaan siis määritellä sovituin yksiköin ja jaksotuksen avulla putoamiseen kulunut aika.

      Aika, paino ja pituus ovat kaikki aivojen ominaisuuksien ja luonnon ilmiöiden havaitsemisen perusteella muodostettuja ja kehitettyjä hyödykkeitä ja järjestelmiä. Aika- ja pituusjärjestelmien avulla keksittiin myös 'nopeus'. Jos etsitään konkreettista aikaentiteettiä universumista, ollaan väärillä jäljillä.

    • Anonyymi

      Newtonilainen aika on menneisyyttä. Koitapa opetella Einsteinilta jotakin. Nyt tosin on mennyt erityinen suhteellissuusteoria harakoille, mutta yritä uudestaan. Voi sen jopa tavallinen tyhmänpuoleinenkin ihminen oppia. Kysy opettajaltasi lisää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe