Miksi emme ole natossa?

Senhän piti olla ihan läpihuutojuttu ja todella nopea. Olemmeko natossa ennen joulua, kuten tällä palstalla on kerrottu?

Luulitteko muuten, että natoilu ei maksa muuta, kuin jäsenmaksun? Siitä tulee hemmetisti kuluja, sekä velvotteita.

Eikö muuten sekin ole jännää, että "kommunistiämmähallitus" vei meidät natoon. Eipä ollut kikkare kokkareista, eikä persukoista siihenkään.
7126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näin nopeastihan ei vielä yksikään aikaisempi natohakemus ole edennyt tähän asti. Kuten silloin heinäkuun alussa, kun jäsenyysneuvottelut saatiin päätökseen, ennustettiin ratifiointikierros kestää noin puolesta vuodesta vuoteen. Optisimmat taisivat tosiaan ennustaa jo tämän vuoden puolella ratifiointien päättyvän. No aikaahan siihenkin on vielä kaksi kuukautta. Joten älähän tltu vielä innostu siitä, ettei optisimmat ennusteet toteutuneetkaan.

Paljonko sinun mielestäsi olisi kohtuullista maksaa itsenäisyyden ja olemassaolon turvaamisesta? Onko ne n 40-50 miljoonaa, mitä jäsenmaksuosuus on, liikaa?
Ukrainan kustannukset puolustussodassa ovat olleet tähän mennessä kaiketi jotain 400 miljardia, mitä ole muistavinani nähneen jossain.

2Äänestä
  • Risto Penttilä haluaa Suomesta Natossa kaikenpuoleisen myötäilijän - aivan kuten hän on aina ollut Usan nuoleskija, Risto ajopuu Penttilä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Risto Penttilä haluaa Suomesta Natossa kaikenpuoleisen myötäilijän - aivan kuten hän on aina ollut Usan nuoleskija, Risto ajopuu Penttilä.

    Eli millaisen? Anna esimerkki nykyisistä Nato-maista.

    Äänestä

Aloittajalla vaikuttaisi olevan vetelät housussa.

2Äänestä

Työtä.... Aletaan vaan rakenteleen lennokeita ja pommeja...robotteja jotka vaanii ja tulittaa hyökkääjältä renkaat paskaksi...

Äänestä

Ai joulua.Mit vuosi joulu 2022 tai 2023

Äänestä

Muistan,kun joku kiho kehui,että Suomi Natossa kahdessa päivässä, jos haluaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Senhän piti olla ihan läpihuutojuttu ja todella nopea. Olemmeko natossa ennen joulua, kuten tällä palstalla on kerrottu?

Luulitteko muuten, että natoilu ei maksa muuta, kuin jäsenmaksun? Siitä tulee hemmetisti kuluja, sekä velvotteita.

Eikö muuten sekin ole jännää, että "kommunistiämmähallitus" vei meidät natoon. Eipä ollut kikkare kokkareista, eikä persukoista siihenkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu