Ilmastokeskustelussa usein kuulee lausahduksia kuten "meidän pitää säästää tämä pallo tuleville polville"
Mutta harvemmin kuulee perusteluja miksi pitää
Eivätkö tulevat sukupolvet ole pelkästään ajatus päämme sisällä ennen kun ovat syntyneet tähän maailmaan? Eihän heitä varsinaisesti ole edes vielä olemassa.
Voiko jollain mikä ei ole olemassa olla oikeuksia, kuten oikeus elinkelpoiseen planeettaan? Jos voi, miksi sallimme esimerkiksi abortin? Onhan sikiö nyt sentään olemassa, mutta joku joka syntyy kahdensadan vuoden kuluttua ei ole vielä edes sikiö. Voiko muumeilla tai puuhanallella olla oikeuksia? Entä tulevaisuuden superälykkäällä tekoälyllä?
Entä miten priorisoimme oikeudet? Kumpi on tärkeämpää, tulevien sukupolvien oikeus elinkelpoiseen planeettaan vai meidän oikeus kohtuulliseen elintasoon? Mehän sentään olemme olemassa, mutta tulevat sukupolvet eivät.
Miksi tulevilla sukupolvilla on meille arvoa? Miksi niillä olisi arvoa jollekulle, jolla ei edes ole lapsia, ja joka ei siten pääse millään tavalla siirtämään geenejään tuleville sukupolville? Miksi sellainen ihminen välittäisi kaukaisesta tulevaisuudesta enemmän kuin tästä hetkestä?
Mitä muita arvoja meillä muka on kuin tämän hetken onnellisuus ja sen jatkuminen siihen päivään asti, kun me kaikki kuitenkin varmasti kuolemme? Meillä on vain yksi elämä. Miksi heittäisimme sen hukkaan?
Miksi tulevilla sukupolvilla on oikeuksia?
Anonyymi-ap
2
104
Vastaukset
- Anonyymi
Narsisteille millään ei ole väliä kuin omilla haluilla.
- Anonyymi
Tulevilla sukupolvilla on aivan yhtä paljon oikeuksia kuin meillä.
Heillä on yhtäläinen oikeus nauraa alarmistien idioottimaisille mölinöille kuin muillakin. Paitsi tietysti siinä tapauksessa että hihhulipellet pääsevät säätämään jotain lakeja jotka kieltävät uskonnoille nauramisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996