Lapsen tiedoilla ei mielestäni mikää aivan hullu ajatus.
Oletko koskaan lapsena suunnitellut ikiliikkujaa?
Anonyymi-ap
19177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Opettaja kertoi suunnitelleensa ylä asteella. Mutta totesi sen mahdottomaksi.
Eikö tämä universumi ole lähestulkoon ikiliikkuja. Se niinkuin korjaantuu ja uudistuu kokoajan. Raamatussa on jumalan pojat huusi ääneen iloaan kun tämä valmistettiin.
Ihmislapsilla on vielä miettimistä tämän kaiken toiminnassa.
Ja aamun tähdet karkeloivat. Jobin kirjasta.
Eihän ikiliikkuja voi olla mahdollinen.
Tuli tuo kysymys mieleen kun radiossa puhuttiin hullun määritelmistä.
Muistan alakouluikäisenä suunnitelleeni sellaista tasavirtmoottorista , jollaisten kanssa leikin. Ajattelin että magneetit saisi pyörähtämään sopivasti.
En varsinaisesti rakennellut mitään sellaista kunhan pyörittelin mielessäni.
Näitä magneetteihin perustuvia yritelmiä on ollut varmasti paljon. Ajatus lähtee varmaan siitä, että magneetit vetävät toisiaan puoleensa tai hylkivät toisiaan ilman ulkopuolista energialähdettä. Ei vaan taho niilläkään onnistua.
Tuo tapahtui 70-luvun alussa.
Ei ollut Internettiä.
Kirjasto oli tietolähde.
Niitä magneettiviritelmiä on internet täynnä. Myös kylähullut ovat globalisoituneet ja verkostoituneet vauhdilla, monien saadessa vielä tulojakin niiltä vielä tollommilta. ; )
Kyllä lapsillakin on paljoon ajatuksia mitä aikuiset ei osaa edes arvata, ja lapsiahan nämä atomifyysikotkin ovat olleet ja varamaan olleet jo lapsena kiinnostuneita asioista ja mietiskellyt erinlaisia teorioita
"Ajattelin että magneetit saisi pyörähtämään sopivasti."
Pyörähtely pitäisi sitten saada aikaan ilman mitään akselointeja ja hankauksia, jotka kuluvat. Muuten se "ikuisuus" on aika lyhyt.
Luulitko ettei ikiliikkujalle sallittaisi normaalia koneiden kulumista :D
Ikiliikkujaa pohtiessa kannattaa olettaa kaikki kitkat olemattomiksi, jotta ei jäisi nalkkiin jahtaamaan kuin koira omaa häntäänsä, sillä yli yhden hyötysuhde on silti mahdoton.
Jos yli yhden hyötysuhde olisi mahdollinen, ei kitkoillakaan olisi vaikutusta, vaan ikiliikkujan toteutuksen voisi jatkosuunnitella tavalliseen tapaan hyviä koneenrakennuksen periaatteita soveltaen, kitkoineen kaikkineen. ; )
Eihän siihen ikiliikkujaan tarvita kuin Maxwellin demoni. Äkkiäkö sellaisen keksii, joka erottelee kaasusta keskimääräistä nopemmat molekyylit hitaimmista ja saa siten aikaan lämpötilaeron, joka sitten toimisi lämpökoneen voimanlähteenä.
Ei hyödyllistä ikiliikkujaa keksitä kitkojen poistamisella, ikiliikkujan pitäisi pystyä tekemään työtä. Pelkkä ikuinen liikkuminen on hyödytöntä, voi vaikka katsella vaikka tähtien liikkumista taivaalla korvikkeena.
Olisi se noloa kun joku lapsi oikeasti keksisikin vahingossa ikiliikkujan, joka käyttäisi jotain tuntematonta ehtymätöntä maailmankaikkeiden energiaa. Joutuisivat fyysikot naurunalaisiksi.
Mieti mite noloo ois jos joku lapsi kans juoksis vaik sata metrii nopeemmi ku usain bolt. Kylä olis urheilu mailmalla häpeän paikka !
En kyllä muistaakseni ikiliikkujaa, mutta muistan hahmotelleeni nerokkaan suunnitelman hypätä korkeuksista lautapalan kanssa ja viimemetreillä hypätä sen päältä pois ennen maahan osumista laskeutuen siten maahan vain pienen töyssyn saattelemana.
Yhteiskuntarakenne itsessään on ikiliikkuja. Ihmiset ovat sen osia, jotka aina uusiutuvat.
Tämä ikiliikkuja jakaantuu "työmuurahaisiin" ja johtajiin. Voitot tulevat johtajille, jotka myös aina uusiutuvat. Työmuurahaiset saavat sen verran murusia, että pysyvät hengissä, tekevät työnsä ja uusiutuvat.
Tämä jatkuu ja jatkuu "ikuisena" kiertokulkuna.
Tämä on se "ikiliikkuja"