Ääni on ääniaaltoja, jotka edetessään hajaantuvat eli se mitä sanot ei kuule sinua kilometrin päässä.
Äänen vaimentamiseen tehokkain keino on varmaankin mahdollisimman tiivis materiaali, jota äänen on vaikea lävistää.
Jos tiivistä materiaalia on vaikka 2 metrin vahvuisesti, niin ääni ei pääse läpi.
Entä tämä sitten, jos äänitiiviin kuution sisällä puhuu, niin jääkö puhe kiertämään kuution sisällä, koska puhe on ääniaaltoja, jotka etenevät, mutta äänitiiviin kuution sisällä ääniaallot eivät pääse etenemään, jäävätkö ne kiertämään kuutioon, jos kuution seinät ovat sellaiset, ettei ääniaallot niihin pysty imeytymään???
Eli jos sanot hei, niin kuulet hei sana toistuu loputtomiin, koska ääniaallot eivät pääse kuution sisältä pois???
Ääni ei periaatteessa katoa, jos se vangitaan
8
321
Vastaukset
- Anonyymi
äänihän on paineaaltoja!
- Anonyymi
Paineaallot pysyvät suljetussa tilassa, kunnes ne vapautetaan.
Eikö ääniaallot käyttäydy samoin, kuin ilmakompressorin säiliön paineilma, vapautuvat vasta, kun suuttimesta päästetään.
Ääniaallot eivät etene tyhjiössä, kuten avaruudessa,
Radio aallot ovat erilaisia, kuin ääniaallot.
Avaruuteen lähetetyt radioaallot jatkavat matkaansa ikuisesti.
Jossakin tuolla kaukana avaruudessa kuulee joku ensimmäiset uutislähetykset 80 vuoden takaa.
Radioaallot etenevät tyhjiössä 299792458 m/s eli valon nopeudella.
Ääni etenee 343m/s, mutta 60 dB puhevoimakkuudella puhuttua puhetta ei kuitenkaan kuule 300 metrin päästä, vaikka puheen ääniaallot ovat siellä 1 sekunnin kuluttua.
Mistä tämä johtuu, ukkosen äänen kyllä kuulemme 5 sekunnin valonvälähdyksen jälkeen eli onko kyse äänen voimakkuudesta vai taajuudesta?
- Anonyymi
Mitään Täysin ääni -eikä muutenkaan tiivistä ei ole olemassakaan.
- Anonyymi
Vaikka laatikon seinät olisivat täydellisen heijastavia niin ääniaalto vaimenee edetessään kaasussa. Vaimeneminen riippuu äänen taajuudesta, lämpötilasta ja erityisesti ilman kosteudesta.
http://www.sengpielaudio.com/calculator-air.htm
Taajuuden kaksinkertaistuessa vaimeneminen desibeleissä metriä kohti noin kaksinkertaistuu. Siksi kaukana jää esimerkiksi musiikista jäljelle vain bassotaajuudet eli jumputus. Ja siksi tuulivoimalan aiheuttama matalataajuinen häiriöääni kuuluu varsin kauas.
Tuon laskurin mukaan 20% suhteellinen kosteus 1000Hz taajuudella tuottaa vaimennusta 0.7dB per sata metriä. Ääni etenee noin 340 m sekunnissa eli tuollaisessa ilmassa laatikon sisällä sekunnin kuluessa ääni on vaimennut noin 2.4 dB. Kymmenessä sekunnissa 24 dB ja 40 sekunnissa vaimennusta olisi tullut 96 dB. Tämä siis siinä teoreettisessa tilanteessa että seinät heijastaisivat ääntä täydellisesti ja häviöttömästi. - Anonyymi
Ääni on tärykaivon tms. liikkeen välittämä aistimus, mitään ääniaaltoja ei ole olemassakaan.
Yleisimmin ääniaistimus syntyy ilmamassan painevaihtelusta, mutta se ei suinkaan ole ainoa tapa aiheuttaa äänen tuntemusta.- Anonyymi
Ääniaallot ovat juuri niitä ilmanpaineen vaihteluita. Toki ääni saadaan siirtymään korvaan ja kuuluhermoon vaikka kallon luiden välityksellä. Kun lyö ääniraudan soimaan ja painaa sen pään ohimolleen, värähtely välittyy sitäkin kautta korvaan ja aivot muuttavat sen ääniaistimukseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ääniaallot ovat juuri niitä ilmanpaineen vaihteluita. Toki ääni saadaan siirtymään korvaan ja kuuluhermoon vaikka kallon luiden välityksellä. Kun lyö ääniraudan soimaan ja painaa sen pään ohimolleen, värähtely välittyy sitäkin kautta korvaan ja aivot muuttavat sen ääniaistimukseksi.
" Ääniaallot ovat juuri niitä ilmanpaineen vaihteluita."
Yritätkö esittää, että vain ilmassa kulkee ääniaaltoja ?
Kyllä se paineaalto etenee kaikissa aineissa ja voidaan johtaa kuuloaistimukseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261107Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126863Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759