Suomessa ei vaan aurinko paista!

Anonyymi-ap

Ruotsissa kyllä paistaa. Samoilla leveysasteilla mitä suomi. Miten ihmeessä täällä on jatkuvasti taivas pilvessä? Muualla scandinaviassa ja varsinkin euroopassa paistaa aurinko. Suomessa ei ja jos paistaa yhtenä päivänä korkeintaan kuukaudessa en ymmärrä.

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      suomalaiset eivät ansaitse auringon paistamista

    • Anonyymi

      Olet oikeassa. Tässä jokunen vuosi sitten koin kesän ainoan lämpimän aurinkoisen päivän käväistessä Tukholmassa. Suomi on todella säiden suhteen persereikä.

    • Anonyymi

      Paistaa täällä nytkin. Mitä helvettiä oikein valitat? Maantieto ei selkeästi ole sinun vahvin osa-alueesi, kun et ymmärrä muutamaa perusasiaa. Tosin en kerro niitä, saat ihan itse miettiä & keksiä ne.

    • Anonyymi

      suomi ei voi järjellä jummartaa mutta sitä pitää elää

    • Pääsiäisen tienoilla paistoi jotain 2 viikkoo putkeen aurinko ja aloin jo aatteleen, että tulis välillä pilvistä =D Nytkin on välillä paistanu ja välillä tullu pieniä sadekuuroja. Marraskuusta johonkin helmikuuhun täällä Suomessa ei kauheasti aurinko pilkahda, paitsi ehkä joskus päivällä muutaman tunnin, muuten on pimeää. Kesällä taas valoisaa on vielä lähes keskiyölläkin eikä aurinko laske kovin pitkäks aikaa.

      Ihmisten mielestä myöhään syksyllä ja talvella on liian pimeää ja kesällä ja etenkin alkukesästä on liian valoisaa. Aurinko laskee talvella liian aikaisin ja kesällä nousee liian aikaisin eikä voi nukkua kunnolla, kun aurinko tai muuten valoisuus, jos pilvistä häiritsee. Itse yritän nähdä asioissa myös positiivisia puolia. Ulkona voi olla pidempään, jos haluaa, kun on valoisaa ja syksyllä ja talvella on hämärässä tunnelmallista ja on hyvä polttaa tuikkuja tuikkukipoissa eikä joka ikinen roska näy lattialla niin kuin kevään ja kesän valossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      152
      7890
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      101
      7327
    3. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7296
    4. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6968
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      80
      6812
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6342
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6204
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5700
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5488
    Aihe