Juuri mikään ulkomainen lähde ei ole noteerannut sitä. Sillä, että ”Suomalaiset poliitikot ehkä keskustelevat keskenään Hornet-hävittäjien luovuttamisesta joskus yli 5 vuoden päästä” ei ole paljoa uutisarvoa.
Telegraph uutisoi tämän viisi tuntia sitten. Muilta suurilta Länsimaisilta uutistoimistoilta (Reuters, NY Times, BBC, CNN, Fox News, …) en ole uutista löytänyt.
Poikkeuksena tähän ovat suomalainen ja ukrainalainen media, jotka ovat noteeraaneet Marinin puheet. Ja monesti vääristellen niiden sisältöä ja merkitystä.
Telegraph uutisoi tämän viisi tuntia sitten. Muilta suurilta Länsimaisilta uutistoimistoilta (Reuters, NY Times, BBC, CNN, Fox News, …) en ole uutista löytänyt.
Poikkeuksena tähän ovat suomalainen ja ukrainalainen media, jotka ovat noteeraaneet Marinin puheet. Ja monesti vääristellen niiden sisältöä ja merkitystä.
Vastaukset 68
Vanhimmat
jep.
Ongelma on että Marin taitaa olla ainoa poliitikko joka osaa ajatella-
nämä porvari-äijät on lähinnä omien tiliensa kasvattajia korruptio-hyvävelimafiaa joka mm myy Suomen omaisuuksia ulkomaille ja nappaa itse välistä osuuksia?
Nuo porvarit ei ole mitään älykköjä vaan niille täytyy puolueiden neuvoa mitä sanovat ja tekevät- siksi sotkivat tämänkin asian ja alkoivat tekemään vaalivaikuttamista törkeästi Marinia vastaan?
Marin antoi oman mielipide-kommentin toimittajalle Ukrainassa- ja antoi Suomessa keskustelu-avauksen hävittäjä-asiaan- tuo on ihan Suomen sisäinen asia- mutta pressa-höppänä ja muut oikeistopiirit aloittivat Suomelle vaarallisen älämölön asiasta?
Ihan tyypillistä demarismia, että vika on aina toisissa tai olosuhteissa. Itse ei tehdä mitään virheitä. Jonkin sortin ylivertaisuusharha?
linkki unohtui
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009447811.html
Ja mikä oli Marinin virhe?
Antti Kaikkonenhan jo alkoi käymään tätä Hornet keskustelua todetessaan:
”Lähivuosina tarvitsemme Hornetit ihan oman maamme turvaksi: ne ovat keskeinen osa puolustustamme”
Eikö tämä ole juuri sitä keskustelua, minkä aloittamisesta Marin puhui - ja muut aloittivat keskustelun.
Kepulia puhut.
Komeet maiharit sannalla.
https://yle.fi/a/74-20022160
Oliko se Marinin klooni joka puhui Zleneskyn kanssa yhdessä. Kyllä se klooni puhui hävittäjistä ja siitä että niitä pitäisi antaa Ukrainaan. Tämä klooni on avannut tämän keskustelun sopimatta siitä muiden asianosaisten kanssa täällä Suomessa. Hän ylitti valtuutensa. Nyt esittää tyhmää ja syyttää muita. Kyllä alkaa olla mitta täynnä tätä donnaa.
Lainaa Marinin sanominen ja selitä, miten hän siinä mukamas ylitti valtuutensa?
Et pysty, koska ei Marin lupaillut yhtään mitään. Hän vain puhui, että asiasta voitaisiin keskustella Suomessa ja tämän seurauksena puolustusministeri ja muut sen keskustelun aloittivat - ja vieläpä julkisesti.
Hänellä ei ollut mandaattia edes aloittaa koko Hornet keskustelua. Näin isoista asioista pitää olla yhteinen päätös, puolustusministeri, presidentti ja asiaankuuluvat henkilöt. Emme henkilöt olivat ihmeissään Marinin puheista. Ja he vastasivat toimittajien ihmettelyyn Marinin puheista. Älä väännä selvää asiaa. Marin ylitti valtuutensa. Teillä sossuilla on paha taipumus laittaa syyt toisten niskaan.
Kaistapää demari horisee. Kuolleena syntynyt yritys.
Marin MOKASI ja on muutenkin sotahullu akka. EI JATKOON Suomen tuhoajia!
Marin vain vastasi toimittajan kysymykseen. Aika suomettunut mielipide ajatella, etteikö pääministeri voisi sanoa, että asiasta tulisi keskustella. Tässä on nyt jonkinlainen kulttuurinen kysymys - vanhat äijät ei kestä puhua asioista suoraan, vaan pitäisi löytää jokin sopivan suomettunut kiertoilmaisu: ”Tämä hävittäjä kysymys on ulkopoliittisesti herkkä asia eikä minulla ole valtuuksia kertoa aiommeko keskustella siitä.”
Tässä on myös kenties vähän huvittavia piirteitä. Kukaan ei reagoinut esimerkiksi siihen, että Marin totesi, että Venäjän johdon tulee joutua vastuuseen sotarikoksistaan. Eikö tämä ollut paljon pahempi veto kuin jostain voitaisiin-keskustella hävittäjistä-lipsautus?
Opposition kateus Marinin suurta suosiota kohtaan saa aikaan aika uskomattomia vääristelyjä. Siitä tässä on kyse.
Ja höpöt.
Suuri suosio? Naistenlehtien palstoilla roikkumisen aikaansaannos. Pääministerinä ei osaa tehdä muuta kuin ottaa lisää velkaa.
Sillä että on 1000000 seuraajaa jossain Instagramissa ei Suomea pelasteta.
Sannulin fetapiirakkareseptikin on perseestä
Ei ole mitään vääristelyä. Samalla logiikalla voidaan keskustella vaikka suomenlinnan siirtäminen ukrainaan eli mahdotonta. Jos ei ole mitään tarjottavaa, ei niitä keksitä omasta päästä jotta maine tai suosio säilyisi.
Marin ei luvannut, eikä edes lupaillut niitä koneita. Silti sanotaan et lupasi. Kyllä se on juurikin vääristelyä.
Oliko lupa edes alkaa puhumaan Horneteista. Hölösuu.
Ei puhumiseen vapaassa maassa lupaa tarvita.
Marin oli puheinensa maassa jossa käydään hyökkäyssotaa. Mieti sitä.
Kukahan sen sodan aloitti. Mietipä sitä.
Nyt on ollut kysymys Marinin hölötyksistä hyökkäys sotaa käyvässä maassa jossa tekee rumaa vaalityötä.
Itseksennekö käytte "keskusteluja", korruptiopoliitikko-pörssirikollis-Trumpistit, kun kansalaisia ei teidän valheenne, voisi enää vähempää kiinnostaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777713/eduskunnan-venaja-riippuvuus-elakelaiskoyhien-ihmiskilpina-kayttaminen#comment-119662641
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17661451/en-tule-aanestamaan-seuraavissa-vaaleissa-ei-ole-todellista-realistista-vaihtoehtoa#comment-117886652
Senhän aloittivat UKRAINAN NATSIT sisällissotana.
Hyökkäsivät Donbasin tappamaan omia kansalaisiaan.
Ei silloin ollut venäläisiä rajan länsipuolella.
Natsit eivät kuuluneet lainkaan Ukrainan armeijaan, osa oli
Maidanin huligaaneja osa jalkapallohuligaaneja jotka
polttomurhasivat mm. 42 ihmista Odessassa.
Nämä natsit kannattivat valkoista ylivaltaa, vihasivat
juutalaisia ym ym
Valeuutisia putinistilta. Hienoa tilta.
Vaalit ovat tulossa ja Marinin vastustajat käyttävät häikäilemättä hyväkseen Marinin mahdollisia pienimpikäkin rikkeitä. Orpokin väittää että Hornetin ovat 2030-pelkkää romurautaa kuin korostaakseen sitä kuinka hölmö oli Marinin ehdotus, että Hornetit voisi luovuttaa Ukrainalle. Onkohan Orpo yhtään ajatellut että jos Hornetit ovat jo 2030 pelkkää romurautaa niin niistä ei varmaan nytkään ole mitään vastusta Venäjän Migeille ja Sukhoille. Ja miksi sitten Ukraina vaatii länneltä esim. F16-hävittäjiä jotka edustavat samaa hävittäjä aikakautta Hornettien kanssa?
Näin on, jättäisi nuo kappakkaillat vähemmälle ja keskittyisi olennaiseen.
Marin itse on häikäilemätön vallanhimoinen pyrkyri, joka ei ajattele muuta kuin omaa etuaan. Kylmä tunteeton nainen. Lahden torilla väännetyt pari kyyneltäkin olivat falskia näytelmää.
Ei ole päivääkään tehnyt oikeita töitä
(ai kassa ? kesätöissä hah hah)
SDPn broilerikasvattamon laiha tulos, liturgiaa
paahtava höno.
3-äänellä PÄÄMINISTERIKSI sdpn maatuskojen toimesta.
Kukaan EI ole äänestänyt Marinaadia pääministeriksi eduskuntavaaleissa.
Parempaa tulevaisuutta sulle!
Mitä se Marin nyt on tehnyt. Niinistöhän se näyttää mallia ja kaveraa Bidenin kanssa jatkuvasti siellä laukaten. Marin ymmärtänyt, että sotaahan nämä pamput haluaa.
Hyppää pituutta. Pöljän puheita.
Kommentoi setämies.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17769797/korruptiosannalla-ei-ole-valtaa-edes-1-250ekk-minimielakkeiden-verran
Korruptiopoliitikko-pörssirikolliset eduskunnan yksipuoluejärjestelmässä, yrittävät epätoivoisesti, saada vedettyä teitä mukaan, täysin kansalaisten arjen ja elämässä pärjäämisen kannalta, epäolennaisiin juttuihin, älkää totelko, älkää menkö mukaan tekaistuihin valenäytelmiin, lopettakaa äänestäminen ja pysykää päätöksessä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777762/autokratiausan-venaja-riippuvaiset-oligarkkitrumpit-tuotu-johtamaan-suomea
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17355758/tattarataa!-nato-jasenmaksu-2300-miljoonaa-euroa-!-patterit-ja-liittyma-ei-sisally-hintaan
Laitetaan eduskunnan yksipuoluejärjestelmän, korruptiopoliitikko-pörssirikolliset, Trumpistioligarkit, itse maksamaan tekemänsä velat, hyökkäysliitto-hävittäjineen, kun Suomen kansa ei niihin ole koskaan antanut lupaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17470104/ex-aarioikeistohallitus-oli-laiton-usan-sotarikosliitto-hanke-on-laiton#comment-114962517
Pelkkää sumutustahan se on, korruptiopoliitikko-pörssirikollis-oligarkkien, epätoivoista yritystä, saada kansaa vedetyksi mukaan, eduskunnan yksipuoluejärjestelmän pörssirikollis-Trumppi-oligarkkien, korruptiovaalinäytelmään, että voivat jatkaa miljardien ryöstämistä meiltä, jo ihmishenkien kustannuksella. Älkää luovuttako, älkää enää äänestäkö niitä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777971/korruptioniinistotrump-ei-ole-presidentti-vaan-porssirikollinen-oligarkki#comment-119666560
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777833/suomen-kansaa-harhautetaan-maksamaan-aarioikeistotrumpistien-sotarikosbisneksia#comment-119664469
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17355758/tattarataa!-nato-jasenmaksu-2300-miljoonaa-euroa-!-patterit-ja-liittyma-ei-sisally-hintaan#comment-118746501
Tällä kertaa jätetäänkin laskut niille, jotka niitä ovat tehneetkin, eli eduskunnan korruptiopoliitikko-virkamies-pörssirikollis-oligarkkien, Suomen Trumpistien itse maksettavaksi. Tulee kaikkien aikojen, aidosti jännin, korruptiovaali-tulosilta, kun pörssirikollispoliitikkojen naamat venähtävät, äänestysprosentin pudotessa, niin alhaalle, että kansainvälinen oikeus, tulee puuttumaan, Suomen erittäin huonoon ihmisoikeustilanteeseen, demokratiavajeeseen, oikeusvaltion romuttamiseen, sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden murskaamiseen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17661451/en-tule-aanestamaan-seuraavissa-vaaleissa-ei-ole-todellista-realistista-vaihtoehtoa#comment-117886652
Massapostaus on kiellettyä. Rauhoitu jo.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17778122/barbaarivaltion-porssirikollispoliitikot-salailevat-elakelaiskoyhyytta-venajan-pelossaan#comment-119668313
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768664/fiksut-nuoret-vaativat-1-500ekk-minimielakkeit
Miten kehtaavatkin valehdella, palkkansa maksajille, vedättää, sumuttaa, huijata, suostutella, painostaa, kiristää, lahjoa ym, täytyy olla kovaa ahneus, eduskunnan yksipuoluejärjestelmän, pörssirikollispoliitikkoTrumpisteilla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17776545/amerikanryssat-tehneet-suomesta-banaanivaltion-jossa-ei-ole-edes-sananvapauksia
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17776926/pudotetaan-ylimieliset-leikkaajat-tavallisten-kuolevaisten-joukkoon
Korruptiovaalien jälkeen, jatkavat YKSIMIELISESTI, miljardien ryöstämistä kansaltamme, itselleen ja sisäpiireilleen, ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-pörssirikollis-oligarkki-trumpisteille verokeitasiin, joten äänestäminen on jo lopetettu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17187966/alkaa-enaa-antako-painostaa-itseanne-aanestamaan-korruptiovaaleissa#comment-118442380
Pystyisivät toteuttamaan Pohjoismaiset 1 500€/kk MINIMIELÄKKEET, siltä istumalta, jos tahtotilaa ja arvovalintoja, selkärankaa ja omaatuntoa löytyisi, vaan kun ei löydy, niin menevät sieltä, mistä aita on matalin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16330532/elakerahastoissa-biljoonia-pelkat-korot-tuhansia-miljardeja-euroja---on-mista-ottaa#comment-118409077
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254
Edes eläkeläisköyhyyteen veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjiksi, pahoinpideltyjen oikeusturvattomien eläkeläisköyhien, ennenaikaiset köyhyyteen kuolemiset ja EU:n huippututkijoiden Suomelle, jälleen antamat varoitukset, eivät pysäytä ahneutta mikä Suomen eduskunnan yksipuoluejärjestelmässä, korruptiopoliitikko-pörssirikollis-uusfasisteilla, äärioikeistoekstremistisillä Trumpisteilla vallitsee.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777668/elakelaiskoyhia-kaytetaan-ulkopoliittisina-pelinvalineina-henkiensa-kustannuksella
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17277372/kiristamalla-pelottelemalla-uhkailemallakaan-ette-enaa-aaniamme-saa#comment-118409178
Suomen kansa tekee viisaimmin, kun ei enää äänestämällä korruptiovaaleissa, anna lupaa leikata lisää, jokaiselta pieni- ja keskituloiselta. Älkää luulkokaan, että korruptiopoliitikko-pörssirikolliset, eduskunnan äärioikeisto-uusfasistit muuttuisivat, eivät ne muutu, kuin pahemmiksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17775510/tasta-naette-aktiivileikkurit-ym-heikennykset-milta-puolueilta-tulossa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17775530/aktiivileikkuripurra-saksii-koyhilta-tyottomilta-turvan-pois
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17662783/eduskunnan-porssijengirikollisuus-kayttaa-katu-vakivaltajoukkoja#comment-118082624
Rasismikortilla rysähtämässä, sellainen massamaahanmuutto, ettei ole ennen nähty ja päälle poliittinen, äärioikeistoekstremistinen, ÄärioikeistoUkrainanvenäläisten Azov-natsien maahantuonti, raiskaajia, ryöstäjiä, rikollisia, eli pörssirikollisten käytännön väkivaltajoukkoja, pahimmista päästä.
https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-140929
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17776926/pudotetaan-ylimieliset-leikkaajat-tavallisten-kuolevaisten-joukkoon
Ottaapa demari tantalla koville tuo uutisointi.
Inhoan kyseistä naista enkä sitä peittele. Vastustan kaikkia hänen yrityksiään viimeiseen asti. Erotkoon heti!
Mitä pahaa Marin on sulle tehnyt? Kerro niin helpottaa?
Yksi petetty lupaus tässä
https://www.verkkouutiset.fi/a/hallitus-20-3-2020-yksikaan-yritys-ei-ajaudu-kriisin-takia-konkurssiin/
Tarkoitushakuista lööppijournalismia, ei haittaa.
Marin saa pyyhkeitä
https://www.euractiv.com/section/politics/news/finnish-pm-under-fire-for-offering-to-donate-fighter-jets-to-ukraine/
Suomessakaan ei olisi kohua ellei Marin olisi tehnyt vaalikampanjaansa vakavan asian varjolla
Saat kai tyydytystä tuollaisesta kierosta valehtelusta?
Tytti Tuppurainen,sd, sanoi suorat sanat Ukrainalle sen sosialidemokratian vajeesta.
Sanna Marin,sd, sanoi suorat sanat Venäjästä sen jälkeen kun kävi ilmi, että venäläiset olivat raiskanneet naisia Ukrainassa.
Tytin sanat huomattiin Ukrainassa, muttei muualla maailmassa.
Sannan sanat huomattiin Venäjällä Kremlin miesten keskuudessa , mutta ei muualla, ei edes venäläisten naisten keskuudessa.
Olisi ehkä parempi, että annettaisiin presidentin johtaa ulkopolitiikka ja feministit pitäisivät mölyt mahassansa.
Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää.
Sorry.
Näppäilyvirhe, tarkoitus oli kirjoittaa Tytin moitteista Unkarin sosialidemokratian vajeesta.
niin kyllä ulkomaillakin puhutaan sannan lupaamista horneteistä,,,,,,,https://eurasiantimes.com/to-transferring-f-a-18-hornets-to-kyiv/
STT-n toimittajan nimenomaisesti kysyi miten pitäisi reagoida tämänhetkiseen akuuttiin Ukrainan hätään, ja Joska Sanna ei aikajanaa tullut vastauksessaan ilmaisseeksi siitä tuli käsitys että heti kohta tässä mahdollisesti olisi hävittäjää vapautumassa.
Ja vääristely alkoi, koska tahdottiin ymmärtää väärin.
Lupauksiksi on tulkittu ulkomailla Sannan puheet yleisesti.
Kun Sanna häviää tulevat vaalit ja putoaa eduskunnasta, se syyttää mediaa ja suomen kansaa salaliitosta 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Mistä salaliitosta?
Mitä hornetteihin tulee, niin miksi pitää levittää sellaista mikä ei pidä paikkaansa? Liittyykö vaaleihin?
Selvä asia, vaalikiimaa on.
Yök.
Sanna Marin syyttäjänvirastosta päivää, täälläkö niitä ilmaisia lounaita tarjotaan,...saako kaupan päälle parin vuoden aamiaismurot 😭😭😭
Oksettaa. En jaksa enään tätä Marinin showta. Suomi on aallon pohjassa. Voi Jumala auta meitä.
Ettekö te siellä Kokoomuksen trolliosastolla koskaan huili? Paljonko teille maksetaan?
Tytti Tuppuraisen puheet Unkarista Orbanin lisäksi närkästyttivät koko unkarilaista kansaa. Unkarilaiset tietävät, että Suomi on ollut estämässä heitä saamasta 27 miljardin euron tukea EU:lta, mikä tuntuu tavallisen työläisen elämässä.
Sanna Marinin puheet Venäjästä ärsyttävät Kremliä, mutta eivät ole kantautuneet tavallisen venäläisen korviin. Heitä ei edes kiinnosta Suomen Hornetit eivätkä ne vaikuta heidän elämäänsä.
Kello on 1.53. Mene huilimaan," tiktaattori."
Trollit ei huilaa....
niin ulkomaillakin on uutisissa kirjoiteltu miten sanna lupas hornetteja ukrainaan,,,ei tämä ole pelkästään suome4n lehdistön ajojahti,,,,niin kuin sanna väittää suomen lehdistön ajojahti,,,,,,