Menen nukkumaan, mutta aamuun mennessä siellä voi olla ehtinyt tapahtua yllättäviä asioita.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 91
Vanhimmat
Taitavat tapella jo keskenään siellä. Kun on Venäjästä kyse, tuokin voi olla pluffia. Mutta jos asiassa on perää, se hankaloittaa kyllä Venäjän valloitussotaa. Prigožin on hurja ukko.. ei sen parempi kuin Putin.
xLiner
Yllyttää varmasti toimimaan nyt muitakin Putinin vastaisia liikkeitä. Seurailen...
xLiner
Sisällisota kytee siellä, aivan kuten melkein päivälleen 30 vuotta sitten.
Siitä, samanmoinen. Aika taaksepäin. Suotuisat tuulet, muutoksille
Se oli minusta havaittavissa jo pitkään. Puhuin vuoden alussa jo takkien kääntymisestä ja viime vuonna sisällissodasta.
Hymyilyttää nyt, kun asiat on kulkeneet kuten arvelin.
Hesarista:
"5:38
Prigožin: Wagner-joukot ovat valmiita kuolemaan
Wagner-yksityisarmeijan johtaja Jevgeni Prigožinin mukaan hänen johtamansa 25 000 sotilaan joukko on valmis tekemään mitä vain kaataakseen Venäjän sotilasjohdon. Prigožinin kommentista kertoo uutistoimisto AFP.
"Kaikki meistä ovat valmiita kuolemaan. Kaikki 25 000, ja sen jälkeen seuraavat 25 000. Kuolemme Venäjän kansan puolesta", Prigožin sanoi Telegram-kanavalleen lähettämässä ääniviestissä."
No huh...
xLiner
Prigozin on mies, Putin on hiiri.
Vaarallinen hiiri, mutta hiiri kuitenkin.
Yleensä Putinille ei ole kannattanut "ittuilla", putoaa kerrostalon parvekkeelta tai katolta.
Kyllä Prigozinillekin voi käydä nyt joku vahinko, voi vaikka ohjuksella tuhotun T-72 torni jysähtää vahingossa päähän.
Onko Prigozinilla Venäjän armeijan sisäistä tukea vai ei?
Jos ei ole, ei hän pitkään hengissä pysy. Antoihan Venäjän armeija hänelle aseet ja ammukset, ilman niitä on paha pitkään pullistella.
Tukeeko Wagnerin sisäkehä, vai tappaako omat?
AV
Itsari kandit
LiQvitisaatio
Muistuttaisin, että riippuu Putinista kenet hän on valmis uhraamaan näyttääkseen äijältä.
Mua ei Prigožinin henki niin kiinnosta, vaan se miten Putinia vastustavat muut porukat saavat tai eivät saa toimintaa aikaiseksi oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Ettei menis hyvä uho hukkaan ja väljähtyisi koko tapaus.
xLiner
Putin ei halua menettää kasvojaan ja laskelmoi kenen pää kannattaa säästää, kenen ei jotta hänen tittelinsä noteerataan Venäjällä. Tässä on myön uskottavuus nyt vaakalaudalla, Venäjän kansan edessä.
Kuka onkaan petturi, Soigu, Gerasimov vai Prigo? Kuka ei pelaa Putinin etujen mukaan?
Kasvojen menettämisen jälkeen ei noissa kulttuureissa enää ystäviä olla, tulee nopeasti viholliseksi. Mielestäni Putin menetti kasvonsa jo Prigozinin edessä, ei voinut antaa sitä mitä ehkä oli luvannut. Tuosta suuttuneena, on Prizi sitten haukkunut koko armeijakunnan.
Onhan se piristävää välillä kun huomaa Venäjälläkin olevan miehiä jotka uskaltavat avata suutaan. Edellinen oli joku Navalnji, vai mikä se oli?
Jos mielipiteen sanomisesta saa käytännössä kuolemaan johtavan linnatuomion tai teloituksen, on näillä miehillä ollut jokin tarkoitus omassa elämässään, ja siinä, ettei noin olisi. Rohkeita miehiä ovat.
AV
Niin tai Prigo tietää mistä naruista nykiä, että Putin havahtuu miettimään sisäpiirinsä mahdollisia epäsuotuisia hahmoja hänen sodalleen. Venäläistä rulettia kirjaimellisesti. Heistä jokainen on korvattavissa, paitsi se joka vaikuttaa uskottavimmalta. Katsellaan. ☺️
Bunkkerivaari joutuu nyt valinnan eteen.
Sanontakin on, se ei pelaa joka pelkää. Kuka on eturintamalla ja Putinin silmät? Saas nähdä. Prigo ehkä luottaa siihen, että hän käy sotaa, muiden istuessa toimistoissaan.
Vähän tuntuu, että Venäjän armeija ei taida olla kauhean yhtenäinen myöskään tässä tilanteessa.
Ylellä on kans hyvä päivittyvä seuranta.
"Venäjän hallintoa vastustava entinen oligarkki Mihail Hodorkovski kehottaa venäläisiä tukemaan palkkasotilasyhtiö Wagnerin johtajaa Jevgeni Prigožinia, joka on uhannut kaataa Venäjän sotilasjohdon.
Hodorkovskin mukaan venäläisten tulee auttaa nyt, ja taistella tarvittaessa vastaan myöhemmin.
Maanpaossa elävän Hodorkovskin mukaan on tärkeä tukea vaikka itse paholaista, jos tämä päättää asettua Venäjän hallintoa vastaan. Hän painottaa tämän olevan vasta alkua."
xLiner
Yym, samaa mieltä. Naurattaa jo tämä tilanne, aika koomista.
Moskovassakin tapahtuu, joku moottoritie on ainakin suljettu.
Maan johto pelkää.
xLiner
Saa pelätäkin, itseppä ryhtyivät leikkiin. Se leikin kestäköön. 😄
Kukaan ei luvannut, että Venäjän maaperä jää koskemattomaksi. Sellastahan se on raskaassa sarjassa, turpaan tulee ja itkut ei auta. 👍
Kuinka korkea kynnys Putinille on käyttää ydinaseita Ukrainassa, kun oma asema horjuu? Nopea sodan lopetus ja resurssit Venäjän sisäisiin asioihin, Wagner julistetaan heti natsien armeijaksi joka on Ukrainan puolella. Jne...
xLiner
Tuskin noin, Prigozin joko tapetaan, tai tuodaan keskustelemaan oikeuden eteen jo seuraavan viikon aikana.
Tämä on veikkaukseni.
AV
Hmm, ydinaseet tietää myös Venäjän loppua. Tuskinpa lähtee siihen. Venäjä saa oman ydinpaukkunsa päälleen, jos sen virheen tekee että alkaa ydinaseita käyttämään ja siinä menee herrat ja narrit yhtäläillä.
Prigon tappaminen vaan voi saada Putinin näyttämään narrilta joka ei antanut tarpeeksi aseita, jotta Venäjä pärjäisi Ukrainassa.
Tuo ydinvoimalan räjäyttäminenkin olisi huonon harkinnan tulosta.
"Jos en saa krimiä, muuttukoon se asuinkelvottomaksi seuravaksi 100-vuodeksi".
Ei taida saada.
USA on luvannut tuhota venäjän Mustanmeren laivaston, jos Venäjä käyttää joukkotuhoaseita.
xLiner
Siitä voi liekki sisällissotaan saada lisähappea. 🤷🏼♂️
Riippuu miten veli venhäläiset tulkitsee aseiden panttaamis uutiset ja tappiot sen takia.
Mitäpä se Putinille tekisi, eihän se nytkään kansalaistensa hengestä välitä. Putletilla on bunkkerinsa.
xLiner
Tietysti niin.
Siitä se vasta alkaa, ei lopu.
Eipä se perheineen voi enää ikinä ns. normaaliakaan elämää elää vilkuilematta olkansa yli. Joku tappaa sen ja/tai perheenjäsenet siviilinä. Joten ei sille jää kun bunkkeri, itsemurha tai ydinsota.
On niin monta perhettä sodallaan tuhonnut, että kostajia löytyy.
Nii. 😬
xLiner
Hirmuhallitsijoidenkin kannattaa sotansa valita, aina on käynyt lopulta niin, että rivit on ratkenneet.
Tuhoaa paljon muutakin,Biden on varoittanut puttea leikkimästä ydinaseilla,älä,älä,edes ajattele man!...
Maailmassa on muitakin vaikutusvaltaisia ja rikkaita, joilla on rahaa ostaa, vaikka oma armeija ja joita vituttaa Putinin olemassa olo. Rahalla saa ja hevosella pääsee.
Hevosesta tulee mieleen myytti Troijan hevosesta, joka on sotajuoni.
Natsiryssät nyt sotakiimoissaan lahtaavat toisiaan hengiltä.
Hienoa wagneriaarista oopperaa venäläisittäin, olisiko nimenä Valkyrians vai Barbarossa II?
Katsotaan nyt kuka vetää pidemmän korren ensin, keksitään nimi vasta sitten.
Hesari:
"6:44
ISW: Prigožinin suunnitelma ei todennäköisesti onnistu
Wagner-yksityisarmeijan johtaja Jevgeni Prigožinin Venäjän puolustusministeriön johdon syrjäyttämiseksi tähtäävän suunnitelman onnistuminen on epätodennäköistä, uskoo yhdysvaltalainen ajatushautomo Institute for the Study of War (ISW) päivittäiskatsauksessaan."
Vähän pelkään kans että siihen jää.
xLiner
Lukasenka on lennättänyt perheensä Valko-Venäjältä turvaan, nyt kone Turkin ilmatilassa.
Täytyykin tehdä pikainen inventaario survival-varastoissani. Jos tarvii täydennystä niin köröttelen kaupoille 😉
xLiner
No olisihan se siistiä lukea jossain vaiheessa, että Venäjän sisällä alkaisi kuplimaan kunnolla. Tappelisivat keskenään ja lähtisivät kokonaan Ukrainasta.
Lisäksi koko Venäjä lopulta mylläytyisi ympäri ämpäri ja sieltä joku Aleksei Navalnyi kohta pyytäisi ulkomaista apua ja valvontaa, että maa saadaan oikealle tielle. Venäjästä tulisi oikeusvaltio ja enää ei Putinin kaltaiset roistot pääsisi johtoon, vaan maasta tulisi kansan etuja valvova oikea oikusvaltio.
Voishan se tosin pilkkoutuakin ja tuossa naapurissa olisi Karjalan tasavalta. Voisi olla helpompi käydä sellaisen pienemmän maan kanssa kauppaa ja yhteistyötä. :o)
"Navalnyi kohta pyytäisi ulkomaista apua ja valvontaa, että maa saadaan oikealle tielle"
Vähän niin kuin Irak vai?
Jos siellä joku hommaa armeijan millä tuhota nykyvalta, niin rikkaat oligarkit ja kumppanit, joilla on massia ja tarpeeksi kyrpä otsassa touhuun.
Navalnyi ei pysty rahoittamaan, hän pystyy mielipidevaikuttamaan.
Ei Irakilla taida olla mitään järjestäytymiseen kykenevää porukkaa? En tiedä ainakaan....
Ehkä enemmän kuin Ukraina...Sehän on pyytänyt länneltä apuja ja koittaa kovasti päästä Eu;hun ja Natoon. Se tarkoittaa, että tietyt puitteet täyttyy ja on selkeästi siihen suuntaan menossa.
No isoin ongelma on se sisäinen turvallisuuskaarti. Se jos ei lähde Putinia vastaan, ei kyllä muillakaan juuri ole asiaa sitten keikauttaa venettä. Se vissiin on isompi organisaatio kuin oma armeija.
Niin ja taitaa niissä ogiarkeissa olla samanlaisia mulkkuja ja rosvoja yhtäpaljon kuin Venäjän nykyjohdossa. Alkoivat ryöstämään heti kun Neukkulandia romahti.
Aina löytyy joka rivistä lenkki mikä murtuu. Ihmisiähän nekin vaan on. ☺️
Miksi Irakilla ei sitä olisi, onhan Yhdysvallat ollut läsnä maassa jo 20-vuotta.
No siihen en ole tutustunut, eikä sanomattomasti edes kiinnosta.
Jotenkin pelkät Usan hommat ei juuri nappase...
Toki, kukapa muu voi mulkun nitistää kuin toinen mulkku. Ei siellä Robin Hoodia tulla näkemään, mutta joku mulkkukaarti on varmasti innokas mittailemaan kellä on isoin ja mahtavin mulkku, vertauskuvallisesti.
Ne tyypit tippuu ikkunoista jne, koska muut saa sen kuolleen jackpotin. Venäjällä raha ja valta siirtyy kuten mafiassa.
No joo, mutta se on aika iso jengi ja jos vaan saavat palkkansa, eivät ihan heti ala mähisemään Putinia vastaan.... Sehän olis tietty lopun alku, jos ne ei sais palkkojaan...tai joutuisivat pieksämään tosissaan kansalaisia tai ampumaan niitä... Sitten vois tullakin jotain...
No en usko, että muu maailma lähtisi jotain ogiarkkeja suoranaisesti tukemaan enää, kun se on jo nähty housuun pakkasella kusemiseksi...menisi vaan parikymmentä vuotta ja sama p.ska odottaisi edessä taas...
Navalnyi pitäisi jotenkin saada pysymään hengissä tämän kaiken mellastuksen keskellä. Hän on tärkeä mies myöhempiä aikoja varten.
Totuus on tarua ihmeellisempää.
Eipä ne muilta tukea tarvikkaan. Venäläiset riittää. Muut on yleisöä.
Joo, on varmasti.
Niin ja Venäjällä "totuus" on mitä vaan. :oD
Joo, parempi antaa mähistä keskenään ja sitten katsoa ketä jää pystyyn. :oD
Se on hierarkiaa alusta loppuun asti ja totuus on vahvimman sana. 😛
Eihän se täysjärkisen päähän mahdukkaan miten siellä asiat hoidetaan.
Näin on. Popparit tulille. 😅
Jos et tiennyt, niin nyt tiedät. Maatuska joka pitää pienempää maatuskaa sisällään ja taas pienempää maatuskaa, kuvastaa Venäjän hierarkiaa. 🙂
No Venäjällä on se oma päätön kulttuuri, mikä mahdollistaa tuollaisen menon, mitä siellä on ollut tuhat, tai ainakin satoja vuosia...
Joo, ne on ollut jo pitkään, mutta hidasta touhua tuntuu olevan... Saa vetää useemman kulhollisen, ennenkuin mitään tapahtuu....tosin kun pallo lähtee vierimään, niin äkkiähän siellä on tapahtunut sitten. :oD
Hän ei valitettavasti ole yhtään sen parempi. Ellei elämä ole opettanut venäläistä nöyräksi. En oikein jaksa uskoa.
Jos Venäjällä valta vaihtuu ja sota loppuu, seuraava diktaattori esittää yhteistyöhalukasta lännen suuntaan. Kunnes on taas aika valloittaa naapurimaita. Venäläinen mieli ei muutu.
xLiner
Samaa mieltä...
Tai sitten alkuun voi ollakin pyrkimyksiä muuttaa maata, mutta kohta tulee jo joku mulkku ja vie maan samaan suuntaan. Ainoa keino ehkä....ehkä olisi se, että maassa olisi jotain tarkkailijoita ja perustuslaki kirjoitettaisiin uusiksi. Valtajärjestelmä muutettaisiin ja oikeasti ajettaisiin oikeusvaltioidea ja demokratia läpi. Sitä vaan pitäisi vahtia ulkomaiden toimesta ja tarkkailijoillekin tarkkailijat, kun nehän koittaa lahjoakin niitä tarkkailijoita. :oD
Ehkä paras vaihtoehto olisi pilkkoutuminen...
Pilkkoutumisessa on omat riskinsä, ongelmansa, seurauksensa. Mutta se vois olla paras vaihtoehto.
xLiner
Tuosta perustuslaista tuli mieleen venäläinen sananlasku, paperi on paperi ja käytäntö on käytäntö. Sen sisältöön on suomessakin puututtu pariin otteeseen eu:hun liittymisen jälkeen, joten suhtaudutaanko siihen sen suuremmalla kunnioituksella varsinkaan jossain venäjän kaltaisessa maassa.
No ongelma varmaan olisi se, että mihin ydinaseet pistettäis...
Niin... Vaikeinta olisi varmaan se, että miten kansa oppisi noudattamaan lakia. Samoin kuin viranomaiset valvomaan sitä jne.
Siellä on nk. ikuinen "alumiinisota". Palkkamurhia jne.
Se, ja taistelut johtajuuksista, maarajoista... Kunnon kaaos!
xLiner
Joo, se on jännä maa kaikenkaikkiaan.
Jos vertaa vaikka Pohjois-Koreaan ja Kiinaan niin siellä ei tarvita ihan niin kovaa kuria, että johtajat saa perseillä kaikessa rauhassa. Noi Kiinat ja Korea joutuu oikeasti sulkemaan itse maat hiljaiseksi ja ohjailemaan, mutta Venäjällä riittää, että johtajat vaan näyttää kovilta jätkiltä. :oD
Ne lento-opetussessiot vaan kertoo sitä, että aina voi käydä huonosti... :o)
No voihan se olla.... Jotenkin huvittaa ajatuskin, että Tsetseenit saa touhuta rauhassa.... :oD
Se sakki kyllä saattais intoutua. :oD
Navalnyi on luonnehtinut itseään kansallismieliseksi demokraatiksi. Kyllähän hänkin on suurvenäjästä haaveillut.
Tulee mieleen mun enon kommentti erästä kylän talosta, jossa äiti, sisko ja poika aina kahnailivat kunnolla. Aina oli joku sotajalalla....
Se tuumas, että sinne pitäisi viedä haulikko, että setvisivät kunnolla keskenään hommat...ja haulikolla eivät saisi ammuttua naapureihin asti..korkeintaan ropisisi hauleja seinään silloin tällöin. :oD
Ja vahvin valloittaa naapurin alueet, ja homma jatkuu kunnes ollaan taas isovenäkäiaenä hyökkimässä vanhan Venäjän rajan yli toisiin itsenäisiin maihin.
Aika pessimististä, mutta saatetaan saada olla jonkin aikaa rauhassa jos tuuri käy. Ja ehkä sama alkaa jossain kohtaa taas alusta...
xLiner
Joo, se voipi olla niinkin...
On se vaan niin jännä alue ja porukka....ei taida ihan vastaavaa sakkia muualta löytyä. :oD
Voi olla että joku päivä herätään auringonlaskuun.
Ja homman nimenä on kuitenkin "ryssitään"?
”Prigožinin kapinointi saa presidentin näyttämään heikolta: Hän ei pannut Prigožinia kuriin ajoissa vaan seurasi lähinnä sivussa liikemiehen yhä kiihtyvää retoriikkaa puolustusministeriä ja yleisesikunnan päällikköä vastaan.”
Selkeä arviointivirhe Putlerilta.
Muutoksia? Pellet voi vaihtua, mutta sirkus jatkuu. Kansalla on semmoiset sirkusgeenit.
(Inho)realistinen päätelmä voisi olla, että jos venäläiset eivät voi elää rauhassa, niin tapelkoot sitten keskenään ennemmin kuin hyökkäilisivät naapurimaihin, jotka eivät haluaisi muuta kuin vakautta ja vaurautta sen lisäksi, että isosta naapurista ei olisi uhkaa.
Venäläisten netissä joku arveli eilen, että homman voittaja hirtetään viimeisenä.
Jaa että palkkasotilaat ovat valmiita kuolemaan kansan puolesta. Uskoo ken näkee. Taitaa oligarkit sietää toisiltaan vittuilua, kunhan se ei vaikuta konkreettiseen hyötyyn, luulisin. Miten murretaan pressan/diktaattorin henkivartiokaarti? Rahallako? Nuo ovat kutsumustyössään, henkisesti uskollisia koiria. Niillä pitää olla komentava johtaja, joka vakuuttavasti osoittaa jo valmiiksi olevansa valtaistuimella. Tuli mieleen kommentti, kun mielenosoittajat hakkasivat kylttejään valkoisen talon aitaa vasten ja trumppi seurasi tilannetta ikkunan takaa todeten, että toivottavasti nuo hillitsevät itsensä, koska nämä pojat(salainen palvelu) vain odottavat toimintaa.
Palkkasoturin saattaa joutua taisteluhurmokseen ajatellessaan mahdollisia palkkioita ja sitä, että homman onnistuessa saa ryöstää ja raiskata mielin määrin.
Siinä voi vastapuolen pakkovärvätty lähes kouluttamaton kakara olla kusessa.
Mitä tarkoitat? Noh mutta tämäkin mystinen kissan omistaja on myös erakoitunut https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009672021.html
YLE:
"Brittitiedustelun tuoreen raportin mukaan Jevgeni Prigožinin Wagner-yhtiön ja Venäjän puolustusministeriön välinen kinastelu on nyt muuttunut suoranaiseksi yhteenotoksi
Brittitiedustelun mukaan Wagner etenee Voronežin kautta pohjoiseen kohti Moskovaa.
Brittitiedustelun mukaan nyt mitataan Venäjän joukkojen lojaalisuus puolustusvoimia kohtaan. Tähän mennessä turvallisuusviranomaiset ovat osoittaneet passiivisuutta Wagnerin pysäyttämiseksi, tiedustelu arvioi."
Oikeesti, matkalla Moskovaan!? Ei taida Wagnerille käydä nyt hyvin..
xLiner
Oma tietotoimistoni on analysoinut tilanteen nopeasti, ja kyseessä on lännen ja venäläisten oligarkkien järjestämä vallankaappausyritys, joka tulee varmasti epäonnistumaan. Putinin oma kansalliskaarti on kaksi kertaa isompi kuin Venäjän asevoimat, ja Wagnerin joukko on muutama kymmenen tuhatta miestä.
Pientä sekasortoa voivat aiheuttaa Venäjällä, mutta ei muuta.
Mielenkiintoisinta minusta tässä on se onko tässä kyseessä teatteri vai tositilanne. Tämähän voi oll myös teatteria, jonka tarkoitu on pelastaa Putinin kasvot.