Täydellisyyttä ei voi saavuttaa .
kun etsii jotain pitkään muuttuu itse etsityn kaltaiseksi
Anonyymi-ap
5345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Etsikää niin te löydätte?
Etsin koko nuoruuden fysiikkaa mutta löysin vain koirankasvatusoppaita.
Mies lähti etsimään banaania mutta löysi päärynän.
Etsivä ei löydä mitään jos ei omaa itse ensin tietoa ja käsitystä miten etsiä.
No lopulta alkoi löytyä sitä fysiikkaa kun tuli 150 mrd dollarin internet ja Internet Archive. Mutta onko jo liian myöhäistä.
Mies etsi sopivaa Ladaa 1990 luvulla kun oli itse 20 vuotias. Mutta löysi sen vasta 2020 luvulla kun oli jo 50 vuotias. Löydetty yksilö oli melko romu mutta toimi sentään vielä.
Etsimiseen löytyy paljon huumoria ja turhaumia.
Minulla ei vielä ole älypuhelinta, mutta ei siksi, että etsisin sitä vielä, vaan että en vielä tiedä mikä puhelin tulee niiden jälkeen.
"Mitä toivot, sen lopulta uskot.
Minkä uskot, tiedät lopulta.
Mitä tiedät, sen lopulta luot.
Mitä luot, sen lopulta koet.
Mitä koet, sen lopulta ilmaiset.
Mitä ilmaiset, sinusta tulee lopulta."
Tarkoittaa tätä?
Filosofia on totuuden etsimistä.
Kaikki filosofit eivät kuitenkaan muutu totuudeksi.
Jos vain uskoo aina omiinsa, eli on täysin vakuuttunut siitä että on itse oikeassa, yleensä on aina väärässä.
Silloin ei edes etsi totuutta, vaan se oma käsitys on valloittanut koko aivot, eivätkä aivot enää hyväksykään muuta kuin oman subjektiivisen totuuden, päähänpinttymän.