Broileri ja makkara

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olette siitä että Suomessa usein käytetään broileria makkaroissa kun ulkomailla harvoin? Itse ymmärrän että makkaraan kuuluu ruhosta lähes kaikki syömäkelpoinen, mutta itselleni linnun lisääminen sekaan ei miellytä, halpaahan se varmaan on. Sama pätee valmishampurilaisiin, kanaa pihvissä usein vaikka ei ylitä määrää että joutuisi kutsua sitä kanahampurilaiseksi.

9

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mieluummin vähärasvaista broileria kuin sian ihraa.

      • Minä syön kanasta vain maukkaat ja rasvaiset koivet ja siivet. Kuivat rintalihat keitän kissalle.


      • Anonyymi
        Grillaava_rouva kirjoitti:

        Minä syön kanasta vain maukkaat ja rasvaiset koivet ja siivet. Kuivat rintalihat keitän kissalle.

        Konstit on monet, sanoi kissa kun läskirouvalla pöytää pyyhki :)


      • Anonyymi
        Grillaava_rouva kirjoitti:

        Minä syön kanasta vain maukkaat ja rasvaiset koivet ja siivet. Kuivat rintalihat keitän kissalle.

        Taidat olla tosi rasvainen itsekin.


    • Anonyymi

      Valmisruokia en syö. En myöskään tykkää broilerista makkarassa vaikka muuten syönkin muutamia makkaroita mielelläni. En syö leikkelemakkaraa tosin.

    • Hampurilaisiin käytetään vain naudan lihaa. Niskasta tulee hyvä jauheliha kun siinä on riittävästi rasvaa.

    • Anonyymi

      Katson että ei ole siipikarjanlihaa seassa paketin takaa. En tarvitse sitä kun ostan makkaroita joita paistan tai krillaan.

      Tuntuu moni valmisruoka, hampurainen olevan pilattu sillä lihalla, suomessa. Ei kannata euroja laittaa niihin koska ylihintaisia. Osta vaikka paketti kunnollista jauhelihaa.

      • Anonyymi

        Kuinka usein krillaat hampuraisia?


    • Anonyymi

      Kana on terveydellisesti aina parempi kuin sika.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      60
      5614
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      96
      3493
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      47
      3372
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      86
      2601
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      62
      2451
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      76
      1928
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      337
      1835
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1423
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      28
      1218
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      140
      1145
    Aihe