Osaisiko joku fiksu kertoa? Kiitokset etukäteen!
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Top round.
https://www.thespruceeats.com/what-is-top-round-inside-round-995724
Kyllä se on top round, samaa sanoo myös K-Ruokasivut.
"Top Roundista, eli sisäpaistista, saa paitsi perinteistä uunipaistia, mutta myös haudutettua lihapataa, tartarpihviä ja lehtipihviä."
https://www.k-ruoka.fi/artikkelit/grillaus/amerikkalainen-bbq-liha
Roast beef
Eikös toi ole paahtopaisti?
Internal roast
Top side
Niin miten on, Englanniksi vai amerikanenglanniksi vai ihan jenkkien slangiksi?
Yhdusvalloissa sisäpaisti on top round, Englannissa topside. Wikipedia antaa väärää tietoa suomalaisen leikkauksen englanninkielisistä nimistä. Siinä sisäpaisti on virheellisesti silverside ja kulmapaisti virheellisesti topside. Nämä pitäisi olla toisin päin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cut_of_beef
Asian voi tarkistaa esimerkiksi tästä tuoteluettelosta kun vaihtaa kieleksi englannin ja hakee topsidea niin saa saman lihamöykyn.
https://tukkukauppa.heinontukku.fi/heinob2bstorefrontpublic/fi/EUR//Tuore-liha-ja-kala/Tuore-liha/Vasikan--ja-Naudanliha/ABERDEEN-BLACK-N6KG-NAUDAN-SISÄPAISTI-AU/p/8053508
https://tukkukauppa.heinontukku.fi/heinob2bstorefrontpublic/en/EUR//Fresh-meat-and-fish/Fresh-meat/Beef-and-veal/ABERDEEN-BLACK-CA6KG-BEEF-TOPSIDE-ROAST/p/8053508
Saathan kissastakin murean pihvin, kunhan liotat tarpeeksi pitkään ammoniakissa (esim. lehmän virtsa). Kannattaa leivittää ensin. Huuhtele kunnolla.
Wieniläiset eivät kuulemma tee Wienerleikettä muusta kuin vasikasta. Kuinkahan moni on kysynyt jälkäteen, että misähän tuo oli tehty.
Wienerleke on leivitetty, rasvassa keitetty tuote, jota markkinoidaan Suomessa siasta tehtynä. ... ja kukaan ei huomaa . Ravitolassahan saa myydä ilman pakkausmerkintää.
Aina kannattaa ostaa slangiksi. Muutenhan ne katsoo, että tuohan on turisti. Lontoossa kannattaa ehdottomasti hokea, että olen Kristianstadista, ja haluan ehdottomasti "Ratbeefin". Voit myös pysäytellä lontoolasia ja kysellä tuntevatko he Sanna Marinin.
Jos liikut pohjosella Manhattanilla, kannattaa kysellä hyvää pihvipaikkaan nimeltä, "Dirt in my Vain".
"Saathan kissastakin murean pihvin..."
Sanoinko jotain lihapalan mureudesta? Kerroin vain sen englantilaisen ja yhdysvaltalaisen nimen kun sitä kysyttiin.
"...liotat tarpeeksi pitkään ammoniakissa (esim. lehmän virtsa)."
Tosiaan laskemalla tai nostamalalla pH:ta saat lihan proteiinit hajoamaan, mutta ei siihen nyt eläinten virtsaa tai ulosteita tarvita. Jopa sitrushdelmät ja tomaatit taitavat olla parempia mureuttajia kuin lehmän virtsa. Sitten on tietysti entsyymipohjaisia hajottajia kuten esimerkiksi papaijaa käytetään lihan mureuttamiseen. Lipeä on myös yksi emäksinen aine mureuttamiseen. Ja tietysti lihaa ja kalaa voi fermentoida (hapattaa) luontaisesti.
Jos et halua leikkiä happojen, emästen tai entsyymien kanssa niin perinteinen ylikypsäksi hauduttaminen toimii oikein hyvin. Pitkä ylikypsyttäminen matalassa lämmössä pilkkoo sitkeän lihan kollageenin mehukkaaksi gelatiiniksi ja aiemmin sitkeä pala on kuin lihahyytelöä, jonka syömiseen ei tarvitse hampaita.
Ulkomailla olen törmännyt ravintoloiden listoilla sanaan "sirloin". Filee on puolestaan "loin".
Sirloin on ulkofile, tenderloin sisäfile.
Tein eilen hevosen sisäpaistia uunissa mediumiksi. Oli kyllä hyvää. Maukkaampaa kuin nauta ja edullisempaakin. Ainakin Hakaniemen kauppahallista sekä Wotkinsilta Helsingistä saa yleensä aina. Jossei tiskissä ole, niin takahuoneesta löytyy.