Mies oli kaupan ilta-alesta ottanut ottanut tönivien muumojen välistä lihoja. Kuulemma vasta kassajonossa huomasi, että oli vahingossa tullut tuollainen vähän erilainenkin vakuumipakkaus mukaan.
Mitäs tuosta nyt voisi kokkailla? Jotain jopa lapsille kelpaavaa?
Mitäs tuosta nyt voisi kokkailla? Jotain jopa lapsille kelpaavaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joskus olen syönyt hirven sydäntä ja mieleen jäi lihan sitkeys, joka on kuitenkin erilaista kuin sitkeä luustolihas. Kumimainen, kimmoisa kuvaa ehkä parhaiten. Tuli mieleen, että jos tekisin niin rasvaa olisi hyvä olla lisänä esimerkiksi pekonista ja ehdottomasti tekisin mahdollisimman ohuita siivuja, joille kunnon ruskistus pannulla pekonin kanssa. Ohuina, rapeina ja maukkaina siivuina kumimaisen kimmoisa tekstuuri ei tunnu niin oudolta.
Pitihän se tarkistaa sitten esimerkkinä yksi sattumanvarainen resepti. Kokeilija ei pitänyt erityisen hyvänä ja jatkossa tekisi ohuina siivuina eli mielestäni osuin oikeaan tuossa ajatuksessa, miten itse tekisin.
Panu Karhusen kommentti lopuksi: "Huomaan lopuksi, että sydän toimii paremmin ohuina siivuina. Niistä voisi saada herkullisia leikkeleitä leivän päälle. Sydän maistuisi varmasti hyvälle myös padasssa – esimerkiksi karjalanpaistissa – muiden lihojen seassa."
https://www.is.fi/ruokala/uutiset/art-2000001013557.html
Jos teillä on kissa tai koira anna sille se sydän.