Pakastettu kala, uskallanko syödä?

Anonyymi-ap

Sos, minulla oli pakkasessa suolattu kirjolohifileepala viimeisenä käyttöpäivänä 26.5.2023. Olen kaikkialta lukenut, että kala säilyy 1-2kk pakastimessa, ja nyt on kulunut 2kk ja 20pv, eli melkein 3kk. Mahdankohan tuon uskaltaa vielä valmistaa ja syödä?

4

282

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valmista ja aluksi maistat ja haistat. Pieni ylitys ajassa ei haittaa. Älä syö jos havaitset jotain outoa.

    • Anonyymi

      Ei se pakasteessa pilaannu, jos ei ennen pakastamista ole pilaantunut, voinut saada hieman pakasteen makua. Voit valmistaa sen aivan huoletta,ollessasi epävarma joko paista tai keitä mausteiden kanssa erikseen ja maista ennen tarjoilua.

    • Tärkeämpää olisi tietää mitä kalalle on tehty ennen pakasteeseen laittamista. Jos kylmäketju on ollut kunnossa ja se on laitettu hyvissä ajoin ennen viimeistä käyttöpäivää pakasteeseen niin ei pitäisi olla ongelmaa elintarviketurvallisuuden kannalta. Pakastetun kalan maku ja rakenne muuttuu vääjäämättä kun pakastusaika on kovin pitkä.

      Pakastustapa vaikuttaa myös, vakuumiin pakattu säilyy pitempään. Jos ostan kalaa, joka tulee pakasteen kautta myöhempään käyttöön niin laitan kalan kaupan paperikääreestä vakuumiin ja sitten pakkaseen.

      Valmistustapa vaikuttaa myös käytettävyyteen. Ilman lämpökypsennystä syötävä kala (graavi, ceviche, sushi, sashimi) pitää olla tuoretta eikä pakastusaika pitkä. Toinen ääripää on savustettu kala, johon voi käyttää pitempään pakkasessa ollutta kalaa ja jopa tarjouslaputettua kalaa.

    • Anonyymi

      Kiitos paljon vastauksista! Näistä oli apua! 🤗
      -Ap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1076
    2. 64
      1052
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      58
      833
    4. 93
      827
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      226
      659
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe