Isot autot tarvitsevat tilaa edes vähän

Anonyymi-ap

Tiedän. Sillä rekalla on joo kolmio, mutta mitä nyt itsellä on jotakin kokemusta alasta, niin olisi ihan arvostettavaa jos vähän ihmiset antaisivat tilaa, etenkin talvella. Jokunen esimerkki on kun esimerkiksi risteystä ei ole hiekotettu/suolattu ja auto jää siihen, pahimmassa tapauksessa lähtee liukumaan mäkeä alas päin jolloin yhdistelmästä tulee pulkka jota ei voi hallita ja takana olevasta Bmw:stä tulee yhtäkkiä jalkapallo.

Eli mitä nyt haluan sanoa vain on se, että olisi ihan kiva jos joku edes joskus viitsisi sen verran vaivautua että viivästyttää sitä perille saapumista kolmella sekunnilla antamalla sille rekalle tilaa.

Ja sitten. Ihan turha roikkua siellä takana, kuorma-autoissa ja rekoissa on se rajotin siinä 80-90 paikkeilla autosta riippuen, se ei myöskään tuolloin kulje sen kovempaa. Viime viikolla ajelin rauhallisesti sen 84 kun oli 100 alue, niin eiköhän joku napero lähtenyt sillä isin maksamalla bemarilla ohi torvi pohjassa. Kieltämättä vähän sai naurahtaa tuolle.

Tämä nyt oli tämmönen avautuminen, toivottavasti edes joku ymmärtää pointin. Oli pakko vähän vaan päästä jotain sanomaan aiheesta kun tuo touhu henkilöautoilijoilla ei tahdo mennä itselle aina jakeluun.
No siellä varmaan on joku arjen sankari kohta kommentoimassa "rekkakuskit pois liikenteestä, ihan turhia tientukkoja ovat". No niin ehkä ollaan, mutta ilman turhia tientukkoja ei tulisi ruisleipääkään lähikauppaan eikä länsimetrokaan olisi koskaan auennut.

6

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikenmaailman idioottia näkee henkilöautokuskeissa, mutta onpa niitä kyllä rekkakuskeissakin.

      Moottoritie on kiva tukkia 10 km matkan kestävällä ohituksella, kun oma rajoitin on kalibroitu hiuksen hienosti toisen rekan rajoitinta nopeammaksi.

      Ja annas olla, jos joku papparainen kehtaa ajaa henkilöautolla 80 alueella alle sen rekan rajoittimen salliman (mutta yli lain salliman) - sitten ollaan täysperävaunun kanssa pikkukipon takapuskurissa kiinni. Voin vain kuvitella millainen pannukakku muodostuu vaikkapa hirven ja sen rekan väliin. Tai ylipäänsä, jos henkilöautokuski edes luulee näkevänsä hirven tms ja erehtyy painamaan jarrua, niin rekka tulee heti päälle.

      Tässä lähikoulun edessä on nyt puoli viikkoa seissyt yksi täysperävaunurekka parkissa estäen kaksisuuntaisen liikenteen ja peittäen näkyvyyden suojatielle. On siinä ehkä juuri se lain vaatima 5 m. Hienoa harkintaa kuski käyttänyt parkkipaikan valinnassa.

      • Anonyymi

        Jep. Asennevammaisia on valitettavasti useassa eri tienkäyttäjäryhmissä.


    • Anonyymi

      Henkilöautorekka, näitä näkee liikenteessä aika usein eli henkilöauto joka on kuvitteellisesti suuren ajoneuvon kokoinen. Siinä on tiukkaa sitten joskus mahtua oikeast isolla ajoneuvolla ohi ettei osuta toisiin tai ajeta liian läheltä.

      Kuten ajoradalla leveästi ajelu, ryhmittäytyminen kääntyvien kaistalla väärään reunaan niin että ohi kulkeva liikenne tulee sitten tosi läheltä.

      • Anonyymi

        Paikoitellen maantiet ovat hyvin kapeita ja sivuteille käännyttäessä takaa tulevat sivuuttavat kääntyvän aivan kauhealla nopeudella kapeudesta huolimatta. Ajan tavallista leveämmällä henkilöautolla ja tästä syystä koen turvallisemmaksi ryhmittyä vain keskelle ajokaistaa.

        Takana ajavat voisivat keskittyä pitämään, niin pitkän turvavälin, ettei sivutielle kääntyminen aiheuta kuin pitkän moottorijarrutuksen, jos sitäkään. Liikenteen sujumattomuus on ihan omista valinnoista kiinni. Jos ajat perässä kiinni, ajat muiden ehdoilla ja aiheutat vaaraa muille ja itsellesi.

        Liian useat kuskit luulevat, että nopeusrajoitus on ehdoton nopeus, jota on ajettava sakkorajalla. Tämä ei pidä ollenkaan paikkaansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paikoitellen maantiet ovat hyvin kapeita ja sivuteille käännyttäessä takaa tulevat sivuuttavat kääntyvän aivan kauhealla nopeudella kapeudesta huolimatta. Ajan tavallista leveämmällä henkilöautolla ja tästä syystä koen turvallisemmaksi ryhmittyä vain keskelle ajokaistaa.

        Takana ajavat voisivat keskittyä pitämään, niin pitkän turvavälin, ettei sivutielle kääntyminen aiheuta kuin pitkän moottorijarrutuksen, jos sitäkään. Liikenteen sujumattomuus on ihan omista valinnoista kiinni. Jos ajat perässä kiinni, ajat muiden ehdoilla ja aiheutat vaaraa muille ja itsellesi.

        Liian useat kuskit luulevat, että nopeusrajoitus on ehdoton nopeus, jota on ajettava sakkorajalla. Tämä ei pidä ollenkaan paikkaansa.

        Liikenne toimisi sujuvasti, jos kaikki ajaisivat mahdollisimman samaa nopeutta. Näin ei valitettavasti ole eikä siihen päästä. Itse pyrin kuitenkin ajamaan suurinta sallittua, aina kun keli ja olosuhteet sen mahdollistavat. Täytyy huomioida, että ylinopeutta ajavat aiheuttavat liikenteen sekaan myös nopeuseroja, joka on se vaaran paikka. Nopeuserot eivät siis johdu pelkästään hitaasti ajavista. Toki nekin nopeuserot katoaisivat, jos kaikki ajaisivat suurinta sallittua nopeutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe