Itse suosin kotimaisia tuotteita kaupassa käydessä. Useampi ihminen ostaa Vaasan paahtoleipiä ja kuvittelee niiden olevan kotimaisia..no eivät ole. Pussissa lukee valmistettu Virossa. Että siinä taas yksi kusetus..onneks suomessa tehdään ihan suomessa valmistettua leipää, ei tartte rekoilla raahata suomeen muualta todella "tuoretta" leipää.
Vaasan paahtoleivät EI ole kotimaisia
3
749
Vastaukset
- Anonyymi
Ei nuo valmistusmaan ilmoitukset ole koskaan olleet luotettavia. On tullut nähtyä v 1963 jälkeen kymmeniä huijauksia - Suomessa! Saattaa tuo mainitsemasi Virokin olla vaikka Ukraina, Turkki, Bulgaria, mikä vain.
Nokialla tehtiin -63 henkilöauton renkaita, missä teksti: "Avon Made in Ireland". Pekemalla pakattiin muovirakeita ainakin Pekeman, USI Europen, Esson, Shellin ja täysin blankkoihin säkkeihin. Työkaverit ostivat porukalla Saloran videonauhureita, ettei voitot menisi ulkomaille. Niissä luki edessä "Salora", takana "Mitsubishi Japan".
Minä ostin kalliin Nokian tietokonemonitorin. Paljon myöhemmin MB kirjoitti, että sen kuvaputken oli tehnyt Hitachi, yksi halpatuottajista joka testeissä menestyi melkein viimeisinä. Paljon myöhemmin MB kirjoitti, että sen Nokian monitorin elektroniikakin tuli Japanista. Olikohan edes se kotelokan, missä luki suurella NOKIA, valmistettu Suomessa.
Ostinpa penkinpäälliset autoon. Pakkauksen tuoteselosteesta luin muovin läpi: "Valmistettu Suomessa". Penkinpäällisen saumassa oli pieni lappu: "Made in Poland".
Ja näitähän riittää ja kauppias kiittää matkalla pankkiin! - Anonyymi
Eihän muualla tehdyssä mitään vikaa ole. Ainoo miinus että jos ei tue suomalaista työtä. Se on toki iso miinus mutta onko muuta?!
Tv TimmyH
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857455- 965394
- 2574595
- 444495
- 623257
- 492685
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222348- 492323
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292322- 412184