Helpot, halvat, hyvät ja nopeat kanelikeksit.
Ainekset:
1 paketti (400g) tavallisia digestive keksejä, halvin kuralaatukin kelpaa.
100 grammaa voita
50 grammaa ruskeaa siirappia
1 tl kanelijauhetta, tai maun mukaan.
Valmistus:
Murskaa digestive keksit pieniksi murusiksi.
Sulata voi ja sekoita siirappi sekä kanelijauhe voisulaan.
Sekoita siirappi-kaneli-voisula digestive keksimurskan joukkoon ja levitä seos noin 20x35 cm kokoiseksi tasaiseksi levyksi leivinpaperin päälle. Suurin piirtein saman kokoinen pyöreä tai neliskanttinen piirakkavuokakin käy tarkoitukseen eikä pohjaa tarvitse voidella.
Puristele keksiseos tiiviiksi ja paista uunin keski tai ylätasolla 200 °C 6-8 minuuttia (ei kiertoilma). Tarkkaile ettei pala reunoilta, semmoinen kanelinruskea tai hieman vaaleampi väri on ok.
Ota keksilevy pois uunista ja leikkaa kuuma keksilevy veitsellä pienemmiksi ruuduiksi. Anna jäähtyä ja siirrä jääkaappiin kovettumaan.
Vinkki: Murskaa keksit 2 litran vetoisen minigrip pussin sisällä ja sekoita myös siirappi-kaneli-voisula pussissa keksimurusten joukkoon. Kaulimella tai taputtelemalla muotoile pussin sisältö levyksi ja laita se 10 minuutiksi pakastimeen että kovettuu muotoonsa. Ota minigrip pussi pois pakkasesta ja nosta kovettunut keksimassa varovasti leivinpaperin päälle.
Keksin kilohinta noin 3,4€
Helpot kanelikeksit Digestive kekseistä
Anonyymi-ap
3
502
Vastaukset
- Anonyymi
"Ota minigrip pussi pois pakkasesta ja nosta kovettunut keksimassa varovasti leivinpaperin päälle."
Älä laita minigrip pussia uuniin :=)- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18019370x
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Digestiven rasvaprosentti on 23%, kaneliässien 28% ja tämän reseptin 35%. Maistamatta voi todeta, että on ihan kauheaa rasvamoskaa. Lisäksi keksit on vaikeampi tehdä kuin kaneliässät nollasta 😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325189Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3924459Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1262876Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112470Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181978Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439