Isaac Newton pudotetaan pää edellä Pisan tornista. Mikä on Isaacin nopeus maahan törmätessään?
Isaac Newtonin loppunopeus
Anonyymi-ap
11375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikö se pudottanut omenan sieltä?
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18020988o
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Jos pudotetaan jaloista roikottamalla, niin pitäisi tietää Iisakin pituus.
Se on loppunopeus. Isaacista tulee loppu!
Riippuu siitä ehtikö hän saada painovoimalakiaan valmiiksi ja julkaistua ennen.
Pisan torni 55,86 metriä.
Pudotus ylimmältä tasanteelta, joten sovitaan 50 metriä pudotusta, sillä tuskin häntä katolta pudotetaan.
Laskennallinen loppunopeus noin 31 m/s vastaa 90-100 km/h nopeutta maahan törmätessään, etenkin haratessaan ilmassa vastaan pudotustaan.
Ei näihin tehtäviin voi antaa eksaktia numeroarvoa, mutta suuruuden voi arvoioida.
Täällä oli aikaisemmin tarkastelu lyijykuulan pudotuksesta, jota useat eivät ymmärtäneet. Newtonia ei tällä kertaa pelasta edes veteen putoaminen, sillä tämän kohtaaminen on hänelle musertava kokemus.
Newtonin paino arviona 70 kg luokkaa.
Mäjäys liike-energiana 0.5 x 0,7 kN x 28^2 m/s = 274 kN (27400 kg karkeasti) tämä pysäys sekunnissa tapahtuessa. Valitettavasti Newtonille ei sallita sekuntia aikaa kivetyksellä, vaan laskettu arvo on kerrottava (28 m/s / 1,7 m pituutena) vähintään 16 kertaisesti äkkipysäyksenä. Mitään hidastuvuuksia ei tarvitse huomioida.
Vuonna 2015 brasilialaissyntyinen Lazaro Schaller hyppäsi Sveitsissä kalliolta 58,8 metrin korkeudesta jalat edellä. Hyppy vastasi putoamista 17-kerroksisesta rakennuksesta. Schaller sai nimensä Guinnesin ennätystenkirjaan, mutta myös vammoja toiseen jalkaansa ja lantioonsa.
"Mäjäys liike-energiana..."
mitähän sinä tuossa oikein laskit?
Palsta sensuroi joskus täysin aiheettomasti esim. melkoisen viattomia herjoja.
Mutta täydellisen soopan kirjoittamiselle ei näy olevan mitään estettä!
Se mitä näissä laskelmissa haetaan mielikuvan tapahtumasta saadakseen. Täysin tarkkaa kuvausta niistä ei tarvitse saada. Monissa tapauksissa varmuusluvut takaavat todellisuuden olevan laskelman rajoissa.
Mäjäys, läsähtäminen jne. ovat tietenkin huono ilmaus maanpintaan leviämisestä tapahtumahetkellä. Useimmat tämän varmasti ymmärsivät ja olinhan laskiessani sisäistynyt syvemmin tapahtumaan, kuin moni kirjoittamaani lukiessaan.
Onko teillä oikeasti ympärillänne oleva kateissa sen ymmärtämiseksi?
Mutta mikä on maapallon nopeus avaruudessa ja mihin kiinteään pisteeseen suhteessa?
Newtonin mekaniikassa:
Nopeus lasketaan jossain koordinaatistossa. Maapallon nopeus ilmaistaan usein koordinaatistossa jossa aurinko on origossa. Mutta mikä hyvänsä koordinaatisto käy ja tämä on "levossa".
Newtonilla oli myös käsite "sbsoluuttinen avaruua" jonka suhteen maalla siis olisi jokin tietty nopeus.. Mutta ei ole selvää, mikä tuo absoluuttinen inertiaalikoordinaatisto olisi. Nopeudet määritellään siis koordinaatistoissa, jotka liikkuvat toistensa suhteen tasaisella nopeudella.Niiden välillä pätee ns. Galilei-muunnos.