Tampereen keskustassa tulvii
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000009891151.html
Runsaat vesisateet saivat Tampereen keskustan kadut tulvimaan lauantaiaamupäivänä. Näin se ilmastotieteilijöiden konsensuksen mukainen merenpinnan nousu näkyy jo.
Globaali ääri-ilmiö uhkaa jälleen
10
283
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikka vuosia sitten Turun Sanomien mukaan juuri avatun Lapinniemen kylpylän ylimmistä kerroksista oli merinäköala, niin tuskin Mansen katujen tulviminen ihan merenpinnan noususta johtuu.
Enemmin minua ihmetyttää, mistä johtuu, että tiedepalstasta on tullut alakoulupoikien huumoripalsta. Melkoisen lapsellinen aloitus.- Anonyymi
" Melkoisen lapsellinen aloitus."
Näköjään alarmistien tavat ja tottumukset tarttuvat. Ja mikä sen hauskempaa kuin alarmisti joka rupeaa moittimaan kirjoittajia, joille oppi on mennyt hyvin perille. - Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18034328p
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Nykytilanne johtuu siitä, että viimeisetkin keskusteluun osallistuneet edes puoliasialliset ja väitteitään perustelemaan pystyneet ja vaivautuneet denialistit lähtivät palstalta ennen vuotta 2018. Syynä se, että ei enää löytynyt niitä perusteltuja syitä kiistää lämpenemistä eivätkä nämä halunneet lähteä pelkälle trollauslinjalle. PierreReview taisi heistä olla se viimeinen, joka sitten sammutti valot ja sulki oven perässään.
Jäljelle jäivät trollit, joille palstan aihe on enää tekosyy ja varsinainen motivaatio on halu päästä riitelemään. Perusteluista viis vaan mennään yläasteen pihan säännöillä, jossa "parhaan läpän" heittänyt "voittaa" riippumatta siitä onko esitetty väite missään määrin todenmukainen. Lyhytprosaisti on tästä hyvä esimerkki.
Aikoinaan War Games - leffassa jopa tietokone lopulta ymmärsi että ainoa tapa voittaa Global Thermonuclear War - sotapeli on olla pelaamatta sitä. Palstalla tätä oivallusta ei vielä ole tapahtunut. Mutta Greetings professor Falken sitä odotellessa.- Anonyymi
"Perusteluista viis vaan mennään yläasteen pihan säännöillä, jossa "parhaan läpän" heittänyt "voittaa" riippumatta siitä onko esitetty väite missään määrin todenmukainen."
Olet täysin oikeassa. Mitä idioottimaisemman väitteen ilmastonlämpenemisestä ja sen syistä esittää, sitä parempi. Saattapa päästä jopa jönssin tasoiseksi kingiksi. - Anonyymi
Parempi tuo kuin ilmastohusteerikoiden typerä itkeminen vaikka ilmastonmuutos ei ole katastrofi. Lähinnä ilmastonmuutos on tekosyy myydä kaikenlaista muka-ekologista paskaa. Jos oltaisiin rehellisiä niin pikemminkin kulutusta pitäisi vähentää mukaan lukien kaikki uusi tekniikka. Jos vaikka 30 vuotta vanha hella toimii niin sitä ei pidä vaihtaa.
- Anonyymi
Tai sit vaan kollia harmittaa kun Taisteluplaneetta Galacticaan ei tullut enää jatko-osia eikä Win 11 saa downgreidattua Windows 3.1:ksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parempi tuo kuin ilmastohusteerikoiden typerä itkeminen vaikka ilmastonmuutos ei ole katastrofi. Lähinnä ilmastonmuutos on tekosyy myydä kaikenlaista muka-ekologista paskaa. Jos oltaisiin rehellisiä niin pikemminkin kulutusta pitäisi vähentää mukaan lukien kaikki uusi tekniikka. Jos vaikka 30 vuotta vanha hella toimii niin sitä ei pidä vaihtaa.
Niin, ja turhaan isoisä sitä öljylamppuakaan osti. Pärevalolla oli ennenkin pärjätty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sit vaan kollia harmittaa kun Taisteluplaneetta Galacticaan ei tullut enää jatko-osia eikä Win 11 saa downgreidattua Windows 3.1:ksi.
No, Win 11 on kyllä ollut fiasko muutenkin, joten downgreidaaminen siitä on vain parempaan suuntaan. Win 3.1 on parempi käyttis kuin Win 11. Oma Windows koko ajan yrittää saada minut päivittämään Win 11:ta, mutta en ole vielä löytänyt yhtäkään järkevää syytä miksi tekisin sitä. Ja monissa paikoissa käytetään edelleen Windows XP:täkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ja turhaan isoisä sitä öljylamppuakaan osti. Pärevalolla oli ennenkin pärjätty.
Uuteen tekniikkaan siirrytään, jos vanha ei toimi kunnolla tai uusi tekniikka lisää jotain merkittävää uutta. Helloissa ei ole tapahtunut mitään merkittävää muutosta yli 60 vuoteen. Aivan kuten ei ole monessa muussakaan tekniikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2629869K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1875602Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1615201PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *724856- 2122429
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122259Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3201938- 211635
- 901587
- 411143