Tuleeko ankanrasvasta hyvä valkokastike?

Teen lasagnea, johon tein o eilen valmiiksi ragu Bolognesen ja kohta rakentelen lasagnet vuokiin ja laitan savustimeen 160C tunniksi. Eilen kävimme mieheni kanssa kaupassa, mutta vasta kotona huomasin, että voipaketti jäi ostamatta ja sitähän tarvitaan béchamelkastikkeeseen.

Koska lähimpään kauppaan on yli 20 km, emme jaksaneet lähteä uudelleen kauppaan ja sen sijaan tarkastin kaapeista korvaavat rasvavaihtoehdot. Kaapin perältä löytyi purkki ankanrasvaa, jonka päätin käyttää voin korvaajana béchamelkastikkeessa. Onko kokemusta, tuleeko ankanrasvasta hyvä kastike vai olisiko kannattanut käyttää esimerkiksi rypsiöljyä, oliiviöljyä vai peräti leipämargariinia (Keiju)?

5

347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laittaisin mieluummin keijua, jos se on sellaista keijua jota voi ruuanlaitossa käyttää. En kyllä mitään ankanrasvaa siihen laittaisi. Tavallinen leivontamargariinikin käy tai flora culinesse. Toivottavasti sinulla on mozzarella raastetta siihen kastikkeeseen laittaa ja lasagnen päälle.

      • "En kyllä mitään ankanrasvaa siihen laittaisi."

        Onko luuloa vai kokemusta? Millä tavalla tuli huonoa kun olet käyttänyt ankanrasvaa? Käytän ruuanlaitossa usein hanhenrasvaa. Sillä tulee aivan huippuhyvät lohkoperunat uunissa ja hanhenrasva on parhaan makuinen friteerausrasva perunoille, muille kasviksille, lihalle, kalalle ja muille mereneläville.

        Tein ankanrasvasta kuitenkin tuon valkokastikkeen ja valmis lasagne oli kyllä erittäin hyvää, ei mitään huonoja sivumakuja vaan vahva, herkullinen umamin maku. Tähän vaikutti varmasti myös Marco Pierre Whiten reseptillä tehty maukas ragu bolognesen kasvisversio eli liha korvattu kukkakaalimuruilla. Ragussa tosiaan kukkakaali, juuriselleri, varsiselleri, sipuli, porkkana, valkosipuli, paseerattu tomaatti, tomaattipyree, vettä, suolaa, timjamia ja laakerinlehtiä.


    • Anonyymi

      Missä hemmetissä täällä Suomessa edes myydään ankan tai hanhenrasvaa. Hanhiakaan en ole nähnyt myynnissä ja ankoistakin satunnaisesti vain hintapaloja.

      • Tätä olen käyttänyt friteeraukseen. Tämä on riittävän iso purkki niin ei tarvitse osaa useita kalliita pikkupurkkeja.

        https://www.delideli.fi/fin/tuote/hanhenrasva-2/

        Tätä käytin valkokastikkeeseen. Tämä on kilohinnaltaan kallista, mutta kokeilemisen arvoinen lohkoperunoihin, jotka pääsee maun ja rapeuden puolesta ihan uudelle tasolle.

        https://www.s-kaupat.fi/tuote/la-maison-godard-350g-ankanrasva/3461950021830

        Tässä on samansuuntainen resepti, jolla itse teen. Tässä on käytetty hanhenrasvaa ja itsekin sillä teen, mutta ankanrasva on hyvin samanlaista ja makueroja tuskin on, ainakaan paljon.

        https://www.bbc.co.uk/food/recipes/goose_fat_roast_potatoes_24965


    • Anonyymi

      On sitä rikkailla millä mällätä. Ei kiitos noille järkyttävän hintaisille tuotteille.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      106
      10704
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      159
      8962
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6127
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      91
      5147
    5. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      28
      4822
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      72
      4423
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      66
      4293
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4121
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      20
      3690
    Aihe