Ostin toisen kokkiveitsen alennusmyynnistä, koska oli halvempi kuin teroituspuikko, jota läksin ostamaan.
Vaan mahtaako noissa teroituspuikoissa olla eroja? Kannattaako siis maksaa useampi kymppi, vai tyytyä alle kympin hintaiseen?
Teroituspuikoissa eroja?
7
463
Vastaukset
"Kannattaako siis maksaa useampi kymppi, vai tyytyä alle kympin hintaiseen?"
Ei kannata ostaa ollenkaan. Nahavyö tai hätätapauksessa sanomalehti ajaa saman asian. Sanomalehti pitää olla useamman sivun pinkka, jotta se antaa vähän periksi. Täysin kovalla alustalla (esimerkiksi yksi sivu pöytälevyä vasten) stroppaaminen ei onnistu.Itse käytän tällaista stroppilautaa viikoittain ja aina ennen leikkaamista, jos vaatii erityistä terävyyttä esimerkiksi tomaatit, paprikat, munakoisot ja muut pehmeät raaka-aineet, joita ei voi ruhjoa tylsällä terällä.
https://hiomakivi.fi/stroppi-lauta-400x75-medium- Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
Itse käytän tällaista stroppilautaa viikoittain ja aina ennen leikkaamista, jos vaatii erityistä terävyyttä esimerkiksi tomaatit, paprikat, munakoisot ja muut pehmeät raaka-aineet, joita ei voi ruhjoa tylsällä terällä.
https://hiomakivi.fi/stroppi-lauta-400x75-mediumTuommoinen parin karheuden hiomakivi on myös hyvä peli teroitteluun.
https://hiomakivi.fi/hiomakivi-pack-1000-3000 Anonyymi kirjoitti:
Tuommoinen parin karheuden hiomakivi on myös hyvä peli teroitteluun.
https://hiomakivi.fi/hiomakivi-pack-1000-3000Kyllä, #3000 ja #1000 kivi riittää hyvin pitkälle kotikokilla. Minulla on useampi kokkiveitsi kerrallaan käytössä, joten nahalla stroppaamalla selviää 2-3 kuukautta. Sitten kun tuntuu, että nahkastroppi vain pyöristää terää eikä enää palauta terävyyttä niin käytän #3000 Shaptonin Glass kivellä muutaman työnnön per puoli terä edellä. Terä edellä jättää paljon vähemmän jäystettä ja terästä tulee kerralla partaveitsenterävä. Kerran tai pari vuodessa tarvitsee turvautua vähän perusteellisempaan teroittamiseen #1000 Shapton Glass kivellä, jonka jälkeen viimeistely #3000 ja tarvittaessa #6000 Shapton Glass kivellä.
- Anonyymi
Cheffeistä ainakin Aihinen on sitä mieltä, että teräspuikko vain ylläpitää, eikä teroita. Timanttipuikolla voi sitten myös teroittaa.
- Anonyymi
Kaikki puikot irrottavat myös materiaalia, mutta ylläpitoon ne on pääasiallisesti tarkoitettu. Ei pelkällä puikolla voi pitkäaikaisesti pitää veitsiä terävinä. Japanilaisiin veitsiin ei kannata käyttää puikkoa lainkaan vaan stroppaa nahalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647