asennoidu yrittäjän asemaan. kumman ottaisit töihin. sosialistin joka kuuluu liittoon ja lakkoilee välillä ja pitää yritystä vihollisenaan vaiko sellaisen duunarin joka ilmoittaa heti että vastustaa ay-liikettä ja sopii itse yrityksen kanssa asiansa?
niinpä. vastauksen tietää jokainen. yrittäjähenkinen saa työpaikan ja hän myös voi neuvotella itselleen paremmat ehdot koska hän antaakin yritykselle enemmän kuin ay-sosialisti. yritys arvostaa sellaista työntekijää.
hyvä neuvo työnhakuun. kerro ettet kuulu liittoon
5
229
Vastaukset
- Anonyymi
Kohta eioo vällii onkko liitos vai ei . Kaikisttulee halpoiorjii . Ihhan kuten venäjäl , kuubas tai natsisaksaksas .
Eipä siitä ole mitään iloa, että kertoo olevansa liittoon kuulumaton kun hakee työtä. Liittoon voi liittyä milloin tahansa, jos tulee palkatuksi.
Toisaalta työnantajaa ei juurikaan kiinnosta, mihin työntekijä palkkansa tuhlaa, vaikka sitten liiton jäsenmaksuihin. Työantajaa kiinnostaa saada sellainen työntekijä, jota hän on hakemassa. Yleensä haetaan hyvää työntekijää, mutta joku saattaa etsiä kaveria itselleen tms. Koskaan ei voi tietää, mitä työnantaja tarvitsee. Sen vuoksi kannattaa kertoa työhaastattelussa, että mitä lisäarvoa toisit työnantajan yritykseen, jos he sinut palkkaisivat. Liittoonkaan kuulumaton laiskuri ei tuo mitään lisäarvoa töihin tullessaan.- Anonyymi
Hyvin EK:n trollit vedätte. Unohdatte aina kertoa sen, että moni työnantajakin kuuluu teidän liittoihinne.
Onkos muuten Urpon mielestä kiva ottaa suikkiin teiltä? - Anonyymi
Minusta "liittoon kuuluminen" ei kyllä ole mikään radikaali teko, vaan ihan normaalia aikuisen ihmisen riskinhallintaa, vähän niin kuin kotivakuutus. Suurin osa ihmisistä ei edes tarvitse liittoa / kotivakuutusta käytännössä, mutta se on silti hyvä olla olemassa. Ja liitosta voi saada vaikkapa pullakahvit tai jonkin TYÖNANTAJAAKIN hyödyttävän koulutuksen silloin tällöin.
Liittoon kuuluminen ei siis ole mikään radikaali teko eikä kerro kyseisen henkilön persoonasta juuri mitään.
Jos työnantajalle on jostakin syystä tärkeää löytää juuri Ne henkilöt, jotka eivät kuulu liittoon, niin se kyllä valitettavasti kertoo työnantajasta paljon.
Mikään ei myöskään estä työnantajaa neuvottelemasta palkkoja jo nyt. Ylöspäin saa aina neuvotella, jos on niin hyviä miehiä / naisia töissä. TES:in alle ei saa neuvotella, ja TES on monella alalla niin huono, että fiksut työnantajat eivät edes ehdota TES:iä. Joten mikä tässä nyt on ongelma.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453141Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781690- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161157UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123