https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000010074229.html
"Säästä sähköä kinkunpaistajaisissa
Motivan asiantuntija Päivi Suur-Uski kertoi aiemmin Ilta-Sanomissa, että yhden kinkun paistaminen syö energiaa noin 2,5–3 kilowattituntia.
Taloussanomien jutussa HKScanin Suomen markkinointijohtaja Mikko Järvinen puolestaan ehdotti naapuriapuun turvautumista: isossa uunissa voi paistaa oman ja myös naapurin kinkun. Näin sähkölaskun voi jakaa puoliksi.
– Keskikokoisia kinkkuja mahtuu uuniin kaksikin, joten nyt voi tehdä tuttavuutta naapurin kanssa ja sopia yhteisestä kinkun paistosta, Järvinen vinkkasi."
Pörssisähköläiset paistaa kinkun ilmaiseksi ja jopa saa siitä rahaa.
Kummaa puhetta, että kinkun paistaminen kuluttaisi paljon sähköä, jos 2,5-3 kWh sähköä kuluu kinkun paistamisessa.
Eihän se 0,20kWh hinnalla tee edes kuin 50-60 senttiä.
Jos on varaa maksaa jolukinkusta 40-50€, niin on kyllä varaa paistaa kinkku, se paistoon kuluvan sähkön hinta on sadasosa kinkun hinnasta, joten älkää valittako.
Enemmän rahaa menee teitä sen kinkun hakemiseen kaupasta sillä autolla.
Menee enemmän, kuin 2 euroa polttoaine kuluihin ja sähköauton lataamiseen kinkun hakua varten menee enemmän rahaa, kuin kinkun paistamiseen.
Älkääs nyt valittako kinkun paiston sähkön kulutusta
Anonyymi-ap
2
284
Vastaukset
- Anonyymi
Kenelläköhän niin isoa uusia, pienet kinkut voi ostaa kypsänä tai samaan aikaan kypsentää vaikka karjalanpaistin, karjalanpiirakat jne. Aika harva varmaankin niin hyvissä väleissä tai edes tuttuja naapureiden kanssa että yhdessä ruokaa tekisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079