Tein uudenvuodenaaton pääruokana samaa mitä joulunakin eli baccala alla napoletanaa, jossa pääraaka-aineena on merten ilmakuivattu kinkku eli suolakuivattu turska. Tämä ruokalaji on satoja vuosia vanha perinteinen välimeren alueen kalaruoka. Liottin suolattua turskaa kolme vuorikautta vettä välillä vaihtaen jollon kuivahko kala imi itseensä vettä, lisäsi painoa ja tuli jälleen syömäkelpoiseksi. Tällainen turska on paljon parempaa kuin tuore tai parempaa kuin mikään muu kala.
Ruskistin oliiviöljyssä kilon verran jauhoissa kieritettyjä turskapaloja ja laitoin uunivuokaan, jonka päälle tein kastikkeen parista valkosipulinkynnestä oliiviöljyssä kuullotettuna, pari kourallista oliiveja, ruokalusikka kapriksia, pari tölkkiä hyvää tomaattimurskaa, persiljaa, oreganoa ja hieman chiliä. Puoli tuntia uunissa ja tarjoilu hyvän pastan ja parmesanraasteen kanssa. Paras kala-ateria ja muutenkin kaikkien aterioiden vertaulussa menee kärkikymmenikköön. Näin rahvaan ruuasta on tullut herrojen herkkua. Kannattaa kokeilla.
Tässä yksi resepti:
https://www.nonnabox.com/make-baccala-alla-napoletana/
Baccala alla Napoletana
5
290
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä ilmakuivattu suolattu turska (ja muut sen sukuiset) taisi olla aikoinaan keskijalla viikinkien tärkein vientituote välimeren maihin. Asuin aikoinaan Genovassa ja siellä baccalà oli suuri sesonkiherkku.
- Anonyymi
Heh. Vaikka kala jää syömäti niin hyvältä kuulostaa. 😋
Muuten olen lähes kaikkiruokainen.
Tv TimmyH - Anonyymi
Voiko fisun korvata jollain muulla?
Tv TimmyH- Anonyymi
Mieleen tuli esim leivitetyt possun noisetit?
Tv TimmyH
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍒 Tyttö, jolla on hellä kieli ja huulet -> https://cum4.fun/?/fi018192491lz
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3252144Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata591883Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1081654- 1091405
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1831323- 711295
- 801247
- 221233
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171177Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40976