Ohjeita lampaan ribseille

Katselin kaupan pakastealtaasta jo edullisia lampaan paisteja pääsiäiseksi. Pääsiäsenä minulla on tapana savustaa lampaan paisti ylikypsäksi ja tarjota sitä välimerellisten lisukkeiden kanssa, pitaleipää, baba ganoushia, muhammaraa, hummusta ja tsatsikia.

Onneksi törmäsin Citymarketin pakastealtaalla karitsan kylkirulliin. Näissä on kaikki parhaat ominaisuudet, luutonta, mureaa ja rasvaista lihaa - kylki parasta osaa lampaasta. Ajattelin vetää rullat auki ja savustaa kuten ribsit, jolloin niihin tulee maksimimäärä herkullista savupintaa.

Mitä suosituksia antaisitte savustukselle ja rubille? Ajattelin savustaa BBQ Smokerissa 225F noin kolme tuntia ja rubina:

2 tablespoons paprika
1 tablespoon brown sugar
1 tablespoon ground mustard
2 teaspoons granulated garlic
2 teaspoons dried thyme
1 teaspoon lemon pepper seasoning
1 teaspoon ground rosemary
1/2 teaspoon ground coriander

https://extension.unl.edu/statewide/lincolnmcpherson/Dry%20Rub%20Lamb%20ribs%20Recipe.pdf

Tuleeko hyvä näin?

3

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En osaa sanoa. Mut sen osaan että olisin mielelläni grillaavan rouvan ukko, ainenkin ruuan suhteen. 😄

      Tv TimmyH

      • Kiitokset. Mukava, että palstalla on myös hyvän mielen ihmisiä 😊

        Minusta pääsiäiseen sopii hyvin ainakin yhtenä päivänä Välimerelliset tarjoilut kun pääsiäinenhän on alunperin sen alueen kevään juhla. Ensimmäinen ohrasato korjataan keväällä ja lampaat saavat karitsat samaan aikaan, joten on aihetta juhlia. Ehkä nuo pitaleivät voisi korvata vielä ohrarieskoilla, joista tulee hyviä pizzauunilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5530
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3428
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3319
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2507
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2394
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      300
      1721
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1186
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      134
      1062
    Aihe