Ohjeita lampaan ribseille

Katselin kaupan pakastealtaasta jo edullisia lampaan paisteja pääsiäiseksi. Pääsiäsenä minulla on tapana savustaa lampaan paisti ylikypsäksi ja tarjota sitä välimerellisten lisukkeiden kanssa, pitaleipää, baba ganoushia, muhammaraa, hummusta ja tsatsikia.

Onneksi törmäsin Citymarketin pakastealtaalla karitsan kylkirulliin. Näissä on kaikki parhaat ominaisuudet, luutonta, mureaa ja rasvaista lihaa - kylki parasta osaa lampaasta. Ajattelin vetää rullat auki ja savustaa kuten ribsit, jolloin niihin tulee maksimimäärä herkullista savupintaa.

Mitä suosituksia antaisitte savustukselle ja rubille? Ajattelin savustaa BBQ Smokerissa 225F noin kolme tuntia ja rubina:

2 tablespoons paprika
1 tablespoon brown sugar
1 tablespoon ground mustard
2 teaspoons granulated garlic
2 teaspoons dried thyme
1 teaspoon lemon pepper seasoning
1 teaspoon ground rosemary
1/2 teaspoon ground coriander

https://extension.unl.edu/statewide/lincolnmcpherson/Dry%20Rub%20Lamb%20ribs%20Recipe.pdf

Tuleeko hyvä näin?

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En osaa sanoa. Mut sen osaan että olisin mielelläni grillaavan rouvan ukko, ainenkin ruuan suhteen. 😄

      Tv TimmyH

      • Kiitokset. Mukava, että palstalla on myös hyvän mielen ihmisiä 😊

        Minusta pääsiäiseen sopii hyvin ainakin yhtenä päivänä Välimerelliset tarjoilut kun pääsiäinenhän on alunperin sen alueen kevään juhla. Ensimmäinen ohrasato korjataan keväällä ja lampaat saavat karitsat samaan aikaan, joten on aihetta juhlia. Ehkä nuo pitaleivät voisi korvata vielä ohrarieskoilla, joista tulee hyviä pizzauunilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      93
      3970
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3337
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      130
      2654
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      223
      2086
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      90
      1843
    6. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1809
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1803
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      114
      1617
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1311
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1222
    Aihe