Millä prässäätte smash burgerinne?

Anonyymi-ap

Puristusväline saisi olla sellainen, ettei pihvi murru palasiksi.

Ja kuuluuko pannulle laittaa rasvaa? Ilmeisesti riittää tarpeeksi kuuma pannu, jottei tartu kiinni? Muovipannut siinä tapauksessa pois suljettu tästä lajista.

4

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muurauskauhaa olen käyttänyt. Sopivan lyhytvartinen, jäykkä ja leveä paistinlasta käy myös. Sillä saa riittävästi painetta pihviin. Joidenkin ohjeiden mukaan smashburger pitää tehdä niin, että reunat painellaan ohuen litteäksi, jotta rapea paistopinta maksimoituu. Näin ollen tavallinen pihvipaino ei ole hyvä vaan pihviä pitää aktiivisesti muotoilla ja painella paiston aikana pannun pintaan kiinni.

      Itse olen jättänyt smashburgerit kesäkaudelle ja Masterbuilt 800:lla ne onnistuukin hyvin kun siinä on iso paistotaso.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­­N­­y­­m­f­o­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • ”Ja kuuluuko pannulle laittaa rasvaa? Ilmeisesti riittää tarpeeksi kuuma pannu, jottei tartu kiinni? Muovipannut siinä tapauksessa pois suljettu tästä lajista.”

      Viime kesänä tykästyin smashburgereihin. En käyttänyt rasvaa erikseen, riittää hyvä ja riittävän kuumavalurautataso ja rasvainen pihvi. Minulla tason lämpö oli noin 200C. Nyt kun valurautapannulla olen paistellut niin, että mittaan lämmön niin hyvä lämpö on siinä 220C, silloin kananmunasta, kanasta, kalasta ja pekonista tulee rapeaa eikä tartu kiinni. Teflonpannuja ei tosiaan kannata näihin käyttää 😁

    • Anonyymi

      Painella voi melkein millä tahansa, mutta hyvä vinkki on laittaa väliin aluminifoliota. Vähentää puristimeen tarttumista. Folion avulla voi reunojakin taputella kasaan., jos meinaa revetä käsistä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      76
      5914
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      279
      5206
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3284
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2703
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2656
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1635
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1428
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1390
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      134
      950
    Aihe