https://phys.org/news/2024-04-laser-nucleus-classical-quantum-physics.html
Toriumilla on isotooppi Th-229, jonka ytimessä löytyy kaksi hyvin lähellä toisiaan olevaa energiatilaa. Tilojen energioiden ero on vain 8.4 eV joka vastaa ultraviolettia valoa.
Nyt on vuosikymmenten työn jälkeen onnistuttu löytämään ja mittaamaan tarkka laserin aallonpituus, jolla absorptio ja emissio ytimessä tapahtuu. Tuota käyttämällä voidaan rakentaa kello, joka tarkkuudeltaan menee reilusti ohi minkään tähänastisen atomikellon. Atomit ovat ytimiinsä verrattuna huomattavan suurikokoisia ja herkkiä häiriöille.
Sovelluksina laitteelle esimerkiksi hyvin tarkka gravitaation mittalaite (gravitaatiopunasiirtymä muuttaa kellon käyntinopeutta).
Kyseinen toriumin isotooppi ei valitettavasti ole se yleisin miljardien vuosien kuluessa puoliintuva vaan tällä puoliintumisaika 7900 vuotta.
Atomikellon sijaan torium 229 ydinkello
Anonyymi-ap
1
199
Luetuimmat keskustelut
- 1831799
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.115949Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo116857En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209694- 135646
- 56631
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus54586- 38568