Kanadalaisen Ottawan yliopiston tutkija Rajendra Gupta on sitä mieltä. Hänen mukaansa maailmankaikkeus on myös vanhempi mitä nykyisin on arveltu.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000010337067.html
"Vallitsevat kosmologiset teoriat perustuvat olettamukseen, että maailmankaikkeuden vakiot ovat pysyneet muuttumattomina.
Guptan mallissa on toisin. Hänen mukaansa luonnonvoimat heikkenevät universumissa ajan kuluessa. Myös valo menettää energiaansa taivaltaessaan avaruuden poikki.
Gupta selittää universumin laajenemista pimeän energian sijaan muuttuvilla luonnonvakioilla."
Pimeää ainetta ei havaita, koska sitä ei ole
7
245
Vastaukset
- Anonyymi
Guptan jutuista en tiedä mutta tuli mieleeni eräs seikka koskien tällaisia teorioita yleensä.
Sellainen teoria, jossa on muutettavissa olevia parametrejä, ei ole oikein hyvä. Niitä parametrien arvoja voidaan mahdollisesti säätää mitä erilaisempien havaintojen kanssa yhteensopiviksi.
Einsteinin YST taas ei sisällä tällaisia parametrejä vaan so joko seisoo tai kaatuu havaintojen myötä.Toistaiseksi on hyvin seisonut, vaikka onhan näitä probleemoja kosmologiasta toki löytynyt. - Anonyymi
No kyseessä on vanhoista teorioista. Tiede kuitenkin tutkii ja totuus perustuu tutkittuun tietoon.
- Anonyymi
No nyt näitä Guptan sukulaisia alkaa huseerata vähän joka sivulla. Mahtaneeko olla veljeksiä kaikki.
- Anonyymi
Ei siittä ole mitään todisteita! koko BB.teoria on duubaa.
- Anonyymi
Jumala loi lättänän maapallon 6000 vuotta sitten. Muusta ei ole faktoja.
- Anonyymi
Pimeää ainetta ei ole.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18419810/mond-eli-modifioitu-newtonin-dynamiikka-osoitettu-virheelliseksi
MOND ei toimi eli se ei kelpaa pimeän aineen tilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457869
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/885493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593869Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913829- 983569
- 553213
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112262- 521698