Sähköauton jos ostais....

Anonyymi-ap

Oliskohan ympäristölle ekoteko. Sähköauto kuluttaa n. 20 kWh/100km. Akun vois ladata ympäristöystävällisellä tuuli ja aurinkosähköllä.
Kumminkin. Sähköalan ammattilaisena (evp) aloin miettimään. Ettei vaan tuo auton akusta otettava sähköenergia muutu ajon aikana lämpöenergiaksi maapallon ilmakehää lämmittämään. Sehän tarkoittaisi, että auto tuottaisi 100 km matkalla lämpöä kuin 10 kpl 2 kW:n sähkölämmitintä.
No. Ei syytä huoleen. Onhan olemassa ns. energian häviättömyyden laki. Se laki kertto ettei energia milloinkaan häviä. Se vain muuttaa muotoaan. Sähköauto- tapauksessa akun sähköenergia muuttuukin ajon aikana LIIKE-ENERGIAKSI.
Toki auton sähkömoottori tuottaa käydessään jonkin verran lämpöä. Samoin pyörien laakereitten kitka. Myös renkaitten ja tien pinnan välissä syntyy lämpöä tuottavaa kitkaa. Muutenha ei auto kulkis ollenkaan eteenpäin. Paitsi alamäessä. Mutta kun ajelee hissukseen eikä paljoo driftaile syntyy lämpöä vain vähän. Entäs sitten sähköauton ilmanvastus. Sehän on vain ajoviimaa joka ilmakehää viilentää.
Ei muuta kuin kauppaan sähköautoa ostamaan.

10

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akkuauton hyötysuhde varmaan jossain 80-90 prosentin tienoilla kun huomioidaan siirtoverkon, laturin ym. hävikit.

      Kuinkahan paljon esimerkiksi bensiinilitran jalostukseen ja jakeluun kuluu Suomessa keskimäärin energiaa?

      • Anonyymi

        Muistelen lukeneeni, että litran saamiseksi pumpulle tarvitaan toisen litran verran energiaa.


      • Anonyymi

        Oletko selvittänyt mitä patteriauton akun tekeminen maksaa ja paljonko sen tekemiseen kuluu luonnonvaroja?


    • Anonyymi

      Jos tuulesta ei temmata sähköä, niin lämmöksi se tuulen liike-energia kumminkin muuttuu.

    • Anonyymi

      Maapalloon osuvasta auringon säteilystä runsaat 30 % heijastuu takaisin avaruuteen. Loput imeytyy ilmakehään ja palloon. Imeytynyt energia muuttuu lopulta lämmöksi ja lämmennyt aine säteilee avaruuteen infrapunan taajuuksilla.

      • Anonyymi

        Tasapainotilassa tulevan säteilyn teho ja jäähdytysteho ovat yhtä suuret. Hiilidioksidi suojaa palloa jäähtymiseltä. Energiaa jää säästöön. Lämpötila nousee sen verran, että jäähdyttävä säteilyteho ( ~T^4) vastaa taas tulevaa säteillytehoa.


      • Anonyymi

        CO2-pitoisuuden tuplaaminen vähentää jäähdytystehoa 1.5 % verran. Pitoisuus on noussut esiteolisesta ajasta 50 %. Lämpötila on noussut 1.5 C verran.


    • Anonyymi

      Sähköauto on pahempi ympäristölle kuin polttomoottoriauto kun katsotaan koko käyttöikä.Enkä itse kyllä voisi ostaa kun lapsiorjat kaivaa mineraalit noihin akkuihin,jotka eivät riitä edes Euroopan sähköautojen tarpeisiin jos jokainen auto pitäisi olla sähköauto ja autot painavat niin paljon niin pyöristä lähtee paljon enemmän pieniä kumihiukkasia luontoon hurjasti enemmän kuin polttomoottoriautoista

      • Anonyymi

        CO2-päästön lisäksi pitää huomioida muutkin haitalliset päästöt. Toki niitä tulee "nokivasarastakin".


    • Anonyymi

      Sähköautot eivät sattuneista syistä johtuen oikein käy kaupaksi. Litiumakustojen järkyttävä hinta ja huono kestävyys ovat esteenä. Autojen valmistajat paraikaa peruvat päätöksiään luopua polttomoottoreista. Vasta kun akkuongelmaan on ratkaisu niin tilanne muuttuu.

      Silloinkin huoltovarmuus olisi jotenkin huomioitava kun muuten meillä autoliikenteen saisi heti pysäytettyä rikkomalla sähköverkon. Bensa-autoilla vastaava ongelma on paljon vähäisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe