Sähköauton jos ostais....

Anonyymi-ap

Oliskohan ympäristölle ekoteko. Sähköauto kuluttaa n. 20 kWh/100km. Akun vois ladata ympäristöystävällisellä tuuli ja aurinkosähköllä.
Kumminkin. Sähköalan ammattilaisena (evp) aloin miettimään. Ettei vaan tuo auton akusta otettava sähköenergia muutu ajon aikana lämpöenergiaksi maapallon ilmakehää lämmittämään. Sehän tarkoittaisi, että auto tuottaisi 100 km matkalla lämpöä kuin 10 kpl 2 kW:n sähkölämmitintä.
No. Ei syytä huoleen. Onhan olemassa ns. energian häviättömyyden laki. Se laki kertto ettei energia milloinkaan häviä. Se vain muuttaa muotoaan. Sähköauto- tapauksessa akun sähköenergia muuttuukin ajon aikana LIIKE-ENERGIAKSI.
Toki auton sähkömoottori tuottaa käydessään jonkin verran lämpöä. Samoin pyörien laakereitten kitka. Myös renkaitten ja tien pinnan välissä syntyy lämpöä tuottavaa kitkaa. Muutenha ei auto kulkis ollenkaan eteenpäin. Paitsi alamäessä. Mutta kun ajelee hissukseen eikä paljoo driftaile syntyy lämpöä vain vähän. Entäs sitten sähköauton ilmanvastus. Sehän on vain ajoviimaa joka ilmakehää viilentää.
Ei muuta kuin kauppaan sähköautoa ostamaan.

10

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akkuauton hyötysuhde varmaan jossain 80-90 prosentin tienoilla kun huomioidaan siirtoverkon, laturin ym. hävikit.

      Kuinkahan paljon esimerkiksi bensiinilitran jalostukseen ja jakeluun kuluu Suomessa keskimäärin energiaa?

      • Anonyymi

        Muistelen lukeneeni, että litran saamiseksi pumpulle tarvitaan toisen litran verran energiaa.


      • Anonyymi

        Oletko selvittänyt mitä patteriauton akun tekeminen maksaa ja paljonko sen tekemiseen kuluu luonnonvaroja?


    • Anonyymi

      Jos tuulesta ei temmata sähköä, niin lämmöksi se tuulen liike-energia kumminkin muuttuu.

    • Anonyymi

      Maapalloon osuvasta auringon säteilystä runsaat 30 % heijastuu takaisin avaruuteen. Loput imeytyy ilmakehään ja palloon. Imeytynyt energia muuttuu lopulta lämmöksi ja lämmennyt aine säteilee avaruuteen infrapunan taajuuksilla.

      • Anonyymi

        Tasapainotilassa tulevan säteilyn teho ja jäähdytysteho ovat yhtä suuret. Hiilidioksidi suojaa palloa jäähtymiseltä. Energiaa jää säästöön. Lämpötila nousee sen verran, että jäähdyttävä säteilyteho ( ~T^4) vastaa taas tulevaa säteillytehoa.


      • Anonyymi

        CO2-pitoisuuden tuplaaminen vähentää jäähdytystehoa 1.5 % verran. Pitoisuus on noussut esiteolisesta ajasta 50 %. Lämpötila on noussut 1.5 C verran.


    • Anonyymi

      Sähköauto on pahempi ympäristölle kuin polttomoottoriauto kun katsotaan koko käyttöikä.Enkä itse kyllä voisi ostaa kun lapsiorjat kaivaa mineraalit noihin akkuihin,jotka eivät riitä edes Euroopan sähköautojen tarpeisiin jos jokainen auto pitäisi olla sähköauto ja autot painavat niin paljon niin pyöristä lähtee paljon enemmän pieniä kumihiukkasia luontoon hurjasti enemmän kuin polttomoottoriautoista

      • Anonyymi

        CO2-päästön lisäksi pitää huomioida muutkin haitalliset päästöt. Toki niitä tulee "nokivasarastakin".


    • Anonyymi

      Sähköautot eivät sattuneista syistä johtuen oikein käy kaupaksi. Litiumakustojen järkyttävä hinta ja huono kestävyys ovat esteenä. Autojen valmistajat paraikaa peruvat päätöksiään luopua polttomoottoreista. Vasta kun akkuongelmaan on ratkaisu niin tilanne muuttuu.

      Silloinkin huoltovarmuus olisi jotenkin huomioitava kun muuten meillä autoliikenteen saisi heti pysäytettyä rikkomalla sähköverkon. Bensa-autoilla vastaava ongelma on paljon vähäisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5430
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      165
      1901
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      159
      1541
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      27
      1215
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1135
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1104
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1043
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      45
      988
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      885
    Aihe