Sähköauton jos ostais....

Anonyymi-ap

Oliskohan ympäristölle ekoteko. Sähköauto kuluttaa n. 20 kWh/100km. Akun vois ladata ympäristöystävällisellä tuuli ja aurinkosähköllä.
Kumminkin. Sähköalan ammattilaisena (evp) aloin miettimään. Ettei vaan tuo auton akusta otettava sähköenergia muutu ajon aikana lämpöenergiaksi maapallon ilmakehää lämmittämään. Sehän tarkoittaisi, että auto tuottaisi 100 km matkalla lämpöä kuin 10 kpl 2 kW:n sähkölämmitintä.
No. Ei syytä huoleen. Onhan olemassa ns. energian häviättömyyden laki. Se laki kertto ettei energia milloinkaan häviä. Se vain muuttaa muotoaan. Sähköauto- tapauksessa akun sähköenergia muuttuukin ajon aikana LIIKE-ENERGIAKSI.
Toki auton sähkömoottori tuottaa käydessään jonkin verran lämpöä. Samoin pyörien laakereitten kitka. Myös renkaitten ja tien pinnan välissä syntyy lämpöä tuottavaa kitkaa. Muutenha ei auto kulkis ollenkaan eteenpäin. Paitsi alamäessä. Mutta kun ajelee hissukseen eikä paljoo driftaile syntyy lämpöä vain vähän. Entäs sitten sähköauton ilmanvastus. Sehän on vain ajoviimaa joka ilmakehää viilentää.
Ei muuta kuin kauppaan sähköautoa ostamaan.

10

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akkuauton hyötysuhde varmaan jossain 80-90 prosentin tienoilla kun huomioidaan siirtoverkon, laturin ym. hävikit.

      Kuinkahan paljon esimerkiksi bensiinilitran jalostukseen ja jakeluun kuluu Suomessa keskimäärin energiaa?

      • Anonyymi

        Muistelen lukeneeni, että litran saamiseksi pumpulle tarvitaan toisen litran verran energiaa.


      • Anonyymi

        Oletko selvittänyt mitä patteriauton akun tekeminen maksaa ja paljonko sen tekemiseen kuluu luonnonvaroja?


    • Anonyymi

      Jos tuulesta ei temmata sähköä, niin lämmöksi se tuulen liike-energia kumminkin muuttuu.

    • Anonyymi

      Maapalloon osuvasta auringon säteilystä runsaat 30 % heijastuu takaisin avaruuteen. Loput imeytyy ilmakehään ja palloon. Imeytynyt energia muuttuu lopulta lämmöksi ja lämmennyt aine säteilee avaruuteen infrapunan taajuuksilla.

      • Anonyymi

        Tasapainotilassa tulevan säteilyn teho ja jäähdytysteho ovat yhtä suuret. Hiilidioksidi suojaa palloa jäähtymiseltä. Energiaa jää säästöön. Lämpötila nousee sen verran, että jäähdyttävä säteilyteho ( ~T^4) vastaa taas tulevaa säteillytehoa.


      • Anonyymi

        CO2-pitoisuuden tuplaaminen vähentää jäähdytystehoa 1.5 % verran. Pitoisuus on noussut esiteolisesta ajasta 50 %. Lämpötila on noussut 1.5 C verran.


    • Anonyymi

      Sähköauto on pahempi ympäristölle kuin polttomoottoriauto kun katsotaan koko käyttöikä.Enkä itse kyllä voisi ostaa kun lapsiorjat kaivaa mineraalit noihin akkuihin,jotka eivät riitä edes Euroopan sähköautojen tarpeisiin jos jokainen auto pitäisi olla sähköauto ja autot painavat niin paljon niin pyöristä lähtee paljon enemmän pieniä kumihiukkasia luontoon hurjasti enemmän kuin polttomoottoriautoista

      • Anonyymi

        CO2-päästön lisäksi pitää huomioida muutkin haitalliset päästöt. Toki niitä tulee "nokivasarastakin".


    • Anonyymi

      Sähköautot eivät sattuneista syistä johtuen oikein käy kaupaksi. Litiumakustojen järkyttävä hinta ja huono kestävyys ovat esteenä. Autojen valmistajat paraikaa peruvat päätöksiään luopua polttomoottoreista. Vasta kun akkuongelmaan on ratkaisu niin tilanne muuttuu.

      Silloinkin huoltovarmuus olisi jotenkin huomioitava kun muuten meillä autoliikenteen saisi heti pysäytettyä rikkomalla sähköverkon. Bensa-autoilla vastaava ongelma on paljon vähäisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      169
      6208
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4348
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3695
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3066
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      83
      2702
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2228
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1478
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1270
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe