Lue tämä, kun haukut

rasistiksi vasemmistojuntti

rsismirasismi
Kirjoittanut: tosi onn 18.6.2005 klo 16.55

Jos valkoihoinen syyllistyy rasistiseen tekoon vasemmistolaismediat paheksuvat tekoa ja käyttävät sitä todisteena valkoisen miehen rasistisuudesta. Kun valkoihoinen joutuu rasistisen rikoksen uhriksi he paheksuvat mikäli rikosuutisessa on mainittu syyllisen kuuluneen vähemmistöryhmään, korostavat kyseessä olleen yksittäistapaus ja varoittavat yleistämästä. USA:ssa 90%:ssa rikoksista joissa uhri ja tekijä ovat olleet eri rotuisia on uhri ollut valkoihoinen. On hirvittävä epäoikeudenmukaisuus että rasisti termiä saa käyttää ainoastaan yhden väestöryhmän leimaamiseen.

Vasemmistoegalitaristeille rasismi on tärkeä iskusana selitettäessä tiettyjen vähemmistöjen poikkeuksellisen huonoa suoriutumista länsimaisessa yhteiskunnassa. Termillä yritetään pääasiassa lannistaa ja syyllistää menestyviä ja ahkeria ihmisiä, sekä herättää kapinamieltä ja sosialistisia fantasioita laiskoissa ja lahjattomissa. Ilmeisesti taustalla on myös halu heikentää suomalaisten, etenkin nuorison, kansallista identiteettiä vasemmiston tulevaisuudensuunnitelmia silmällä pitäen.

Mustia pidetään todellakin tyhminä otuksina vasemmiston taholla, mikään muu ei voi selittää tarkoituksellisen kaunistelevaa uutisointia heistä puhuttaessa. He eivät usko tummaihoisten olevan kykeneviä vastaamaan teoistaan ja ovat tätä varten masinoineet termin rasismi puolustellakseen heitä ja kääntääkseen puheenaiheen muualle mikäli joku innostuu kritisoimaan näitä vasemmiston poliittisille tavoitteille niin tärkeitä ihmisiä. Epäilenkin vasemmiston alentuvan suhtautumisen olevan yksi tärkeimmistä selittävistä tekijöistä pohdittaessa maahanmuuttajien huonoa sopeutumista. Ei todellakaan ole rasismia vaatia heiltä samaa kuin mitä meiltä suomalaisiltakin vaaditaan eli ahkeruutta ja lainkuuliaisuutta.
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä

Ilmoita asiattomasta viestistä

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • galkjdslfak

      on siinämielessä oikein, että yleensä kaikki ihmiset ovat oikeasti varuillaan puhuessaan mustaihoisesta/lle, ja tämä on väärin! kaikkia täytyisi kohdella samanarvoisesti.

    • miten rasistit aina itkee kun heitä arvostellaan...? miltähän luulette maahanmuuttajista ym tuntuvan kun moista saa päällensä jatkuvasti?

      • tuntuu ja tuntuu se

        Jos rupulaiset olisivat jääneet omiin mutakuoppiinsa, ei kukaan heitä halveksisi.

        Mitähän meistä ajateltaisiin, jos menisimme afrikkiin niiden pöydästä banaaneja syömään ja lapsia raiskaamaan?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      37
      4471
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2389
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1442
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      93
      1288
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      28
      1237
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1188
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      54
      1149
    8. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      118
      973
    9. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      965
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      931
    Aihe