Oikeuskanslerin virasta käsin Pöysti, on ollut hyväksymässä:
laitonta ex-ex-äärioikeistohallitusta, jota yksikään Suomen kansalainen, ei ollut missään demokraattisissa vaaleissa, koskaan äänestänyt.
laittoman ex-ex-äärioikeistohallituksen tekemiä, AutokratiaUsan hyökkäysliittoon pakkoliittämistä ja mainitun kansalaisiksi, kansalaisuuden vaihtaneiden, PetosKok-juristi-insinööri-ym suursijoittaja-pörssirikollisten, hävittäjä-ym sota-sote-bisneksiä verokeitaissa, kansaamme äärimmäiseen köyhyyteen pakottamalla.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c7928bb5-0d29-451f-a7b2-809472f1e4ab
https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html
EU on antanut Suomelle, jo liian monta vakavaa varoitusta, eläkeläisväestön puuttuvasta, taloudellisesta oikeusturvasta.
Oikeuskansleri Pöysti ei ole reagoinut, kyseisiin varoituksiin mitenkään. Kertaakaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18227702/40n-ennenaikaiset-kuolemat-suomessa-eivat-johdu-vaestorakenteesta
Helsingin Sanomissa professori Kaarlo Tuori, sanoo "oikeusvaltion vaarantuneen Suomessa ennennäkemättömällä tavalla".
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010522334.html
Ilman aitoa, ajanmukaista, taloudellista oikeusturvaa, jopa äärimmäiseen köyhyyteen, kerjuuttamisjonoihin pakotetut vanhukset, vammaiset ja pitkäaikais-monisairaat, voivat vain elämiensä tai henkiensä edestä kysyä, miksei näihin isoihin ja vakaviin, oikeusvaltion ja demokratian, kansalaisoikeuksien isoihin ongelmiin ja rikkomuksiin, ole yhteenkään, mitenkään reagoitu oikeusministeriössä / oikeuskanslerin toimesta ?
Hyväosaisilla professoreilla, tutkijolla ja muilla oikeusvaltiota ja demokratiaa, kansalaisoikeuksia tutkivilla, on nyt vähän jälkijunassa mukaan keskusteluun tuleminen ja kannanottaminen, kun köyhiksi tehdyt kansalaiset, joilla on siis elämät kyseessä, ovat kerrotuista isoista ja vakavista oikeusvaltion ongelmista, jo vuosikymmen toista kirjoittaneet ja puhuneet, vaatineet tutkintoja ja rikossyytteitä, valtion korkeiden virkojen väärinkäyttäjille.
Oikeuskanslerin vakavista virheistä, rajalaki on pienimmästä päästä
74
1894
Vastaukset
- Anonyymi
Yksityistetyn EK-Ylen perustuslain vastainen pakkorahoitus.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18537003/ylen-pakkokirjautumisesta-repesi-alakka#comment-129977451 - Anonyymi
Suomen Trumpistien, vaiko oligarkkien, suursijoittaja-pörssirikollisten, isoimmat talous-pörssirikokset, joihin valtion ja eläkerahastot, ym kansamme suuret jättimäiset biljoonien varallisuudet, on käytännössä ryöstetty, on mahdollistettu oikeuskanslerin korruptiolla ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777833/suomen-kansaa-harhautetaan-maksamaan-aarioikeistotrumpistien-sotarikosbisneksia#comment-119664469
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16960037/korruptio-perustuslaki-valiokunnan-laiton-veroparatiisi-sote-lausunto-on-rikos-
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/898bcde9-66c1-40c5-85bf-510ec992e65a
https://www.svt.se/nyheter/granskning/sjunde-ap-fondens-dubaibolag-i-affarer-med-maffiapengar
Siinä joitakin lainvastaisuuksia, oikeusvaltio-periaatteen ja kansanvallan eli demokratian vastaisia "päätöksiä", joita oikeuskanslerina Pöysti, on ollut yhdessä muiden viranomaisten ja eduskunnan kanssa hyväksymässä, vastoin lakeja.
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/ - Anonyymi
Kahjo.
- Anonyymi
Demari?
- Anonyymi
Riippumaton ja roikkumaton, ei mihinkään eduskunnan YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN korruptiopuolueisiin kuuluva.
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/6/26/as-norways-largest-private-pension-fund-we-are-divesting-from-caterpillar
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/pension-swiss-switzerland-vote-protest/73323356
Veroparatiisina tunnettu Sveitsikin jopa, on pistänyt rikkaan pörssivenkoilijat, sentään huolehtimaan ilmaiseksi heidän eteensä raataneille, 2 500€/kk MINIMIELÄKKEET, Suomen pörssirikollispsykopaateilta puuttuu sydän rinnasta.- Anonyymi
Helvetti näitä marmattajia, menisitte töihin.
- Anonyymi
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009864887.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18537538/oikeuskanslerin-vakavista-virheista-rajalaki-on-pienimmasta-paasta
Koko ajan enemmän lisää perustuslain ja kansalaisoikeuksien vastaisuuksia, ja oikeusoppineet, asiantuntijat, professorit ja tutkijat, alkavat vasta nyt, pikkuhiljaa vavahtelemaan, kun on nähty lainvastainen ex-ex-äärioikeistohallitus jne. - Anonyymi
Tämä on sairas maa.
Hävytöntä touhua mitä tämän maan köyhille tehdään.
Paskin hallitus koskaan. - Anonyymi
Kotimainen humanitäärinen kriisi, eläkeläisköyhyys hätätila, ei näy ek-medioissa, eikä siten päättäjien pöydillä. Ei voi auttaa ulkomaalaisia kriiseissä, aiheuttamalla humanitäärisen kriisin Suomen sisällä, se on jo: eläkeläisköyhyys hätätila on kotimainen humanitäärinen kriisi.
https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/pension-swiss-switzerland-vote-protest/73323356
https://yle.fi/a/74-20097404
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17865999/superin-ja-tehyn-kieltaydyttava-veroparatiisi-sote-ihmiskaupasta
Äärimmäiseen köyhyyteen vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden pakottaminen, on veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPAA. Veroparatiisi-sote-pörssimonopoleille tehdään väkisin "asiakkaita", taloudellisella raaalla väkivallalla, puolustuskyvyttömiä vanhuksia, vammaisia ja vakavasti monisairaita ihmisiä kohtaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18227702/40n-ennenaikaiset-kuolemat-suomessa-eivat-johdu-vaestorakenteesta - Anonyymi
Poliittiset päättäjät, vedättävät jälleen, kaikkein heikoimpaan asemaan, pakottamiaan eläkeläisköyhiksi tehtyjä, pakottamalla heidät humanitäärisen avun varaan mm. Spr:n kerjuuttamisjonoihin, maahanmuuttajien ja pakolaisten kanssa, mutta ilman ensinmainittujen saamia taloudellisia tukia ja etuuksia, joita virallinen humanitäärisen avunsaamisen status heille antaa, eli kaksilla rattailla mennään ja jälleen haavoittuvimpien vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden kustannuksella. Törkeää.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17928171/oppositio-vaistelee-jalleen-elakelaiskoyhyys-kansanmurhaa-rasismikortin-taakse#comment-121892875 - Anonyymi
Nasima Razmyar: En aio äänestää rajalain puolesta 😍
- Anonyymi
Nyt sitten aikova tukata vaalialueitakin- ja järjestelmiä, täysin perustuslain ja kansanvallan vastaisesti, keinotekoisesti ja epädemokraattisesti, yhdistämällä Kainuun ja Lapin alueet, jotka ovat täysin erilaiset, ei mitään tekemistä saamelaisilla ja kainuulaisilla keskenään.
https://yle.fi/a/74-20093333
Aina kun liikutaan lakien tuolla puolen ja raja-alueilla, on tuo ÄärioikeistoSdpn saamelaistaustainen Näkkäläjärvi mukana touhuamassa. Esim. eutanasia-kissantappajaiset, eli kansanmurhaaminen, pörssirikkaiden keinotekoinen kärsimyksen poistamistavoite, vaikka heillä itselllään on jo rahaa mahdollisuudet, mennä vaikka Sveitsin yksityisklikinoille, päättämään päivänsä.
https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18227702/40n-ennenaikaiset-kuolemat-suomessa-eivat-johdu-vaestorakenteesta
Mikäli eläkeköyhiksi tekemiensä ihmisten kärsimyksistä ovat huolissaan, voivat aloittaa veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuttamisen lakkauttamisesta, toteuttamalla aidon ajanmukaisen, taloudellisen oikeusturvan 2 500€/kk MINIMIELÄKKEET, Sveitsin malliin Suomen eläkeläisköyhyyteen pahoinpitelemilleen kansalaisille. Eli siitä ei ole kyse, että haluttaisiin eläkeläisköyhille, sote-ihmiskaupan orjiksi tehdyille parempaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18093029/eutanasia-kissantappajaiset-sote--kansanmurhan-oikeuttamista-elakelaiskoyhilla#comment-124132641
Nyt sitten kutistetaan vaalialueet, eli kansanvalta ja oikeusvaltio-periaate karsitaan tyngäksi, keinotekoisesti yhdistämällä, kaksi täysin erilaista aluetta, kuten saamelaiskäräjien hallinnoima Lappi ja Kainuu joka on täysin erilainen alue. Eikä virallisia vaaleja, eikä demokraattisia äänestyksiä, eli laittomuuksien sarja jatkuu ja aina tekemässä tuo ÄärioikeistoSdpn Näkkäläjärvi, joten tulee mieleen kysymys, että katsovat oikeusoppineet jotenkin höllemmin, helpommin läpi sormien, kun aloitteen tekijäksi laitetaan saamelainen ? - Anonyymi
Onko sillä nyt enää todellakaan mitään väliä? Suomi on Syksyyn mennessä viittä vaille sisällis-sodan partaalla. Se syy miksi te juntit olette nyt niin kääntyneet persepossuja vastaan on että te VASTA nyt huomaatte että teitä on petetty ja oikein raskaimman kautta!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010511098.html
Persepuolueen tarkoitus oli ihan alusta asti ratsastaa Suomalaisessa kansanluonteessa piilevässä ihan normaalissa rasismissa + muukalaisvihassa ja käyttää sitä hyväkseen noustakseen vallan kahvaan.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-149.png
He käyttivät tuota muukalaisvihaa polttoaineenaan mutta haluavat nyt aikaansaada sen sijaan Suomeen luokkasodan ulkomaalaisten omistajiensa etujen ajamiseksi!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010513813.html
Suomi tuhoutuu tätä menoa vuoteen 2030 mennessä mikä oli omistajien tavoite alunperinkin!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-151.png
Sitten Suomesta tulee käytännössä autioitunut luonnonsuojelualue Euroopan Juutalaisirkkaille mikä oli se alkuperäinen suunnitelma ihan alusta asti ;=))
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-152.png
Ja te juntit vasta tässä vaiheessa tausitte tämän kuten esim sen että tuo OLENTO tuossa kuvassa on TRANSU!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-153.png
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-154.png
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-155.png
Siis ihan aikuisten oikeasti ;=))
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-156.png
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-157.png
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-158.png
Mutta näin se menee Suomijuntit! Te astuitte käytännössä SUORAAN MIINAAN!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-159.png
Ja tämä olikin Suomen ulkolaisten omistajien suunnitelma alunperinkin jota on suunniteltu vähintäänkin Koiviston Konklaavin päivistä lähtien.
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-160.png
Eli Suomi kirjaimellisesti SILEÄKSI ulkomaalaisten omistajien hyväksi ;=))
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-161.png
Ja siihen vielä päälle jenkkijoukot siivoaamaan sisällis-sodasta selviytyjät. Onpa todella kiero ja samalla suorastaan NEROKAS suunnitelma!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fde53fd0-0e64-4b52-a111-75f974d3cc4e
Eihän tuohon voi nyt muuta kuin pistää oikein kunnon Suomalaiset röhönaurut pystyyn ;=))
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-162.png
MUAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! - Anonyymi
Aloittaja nyt ei ole koskaan äänestänyt mitään KokPersuja, eikä koskaan tulisi niitä äänestämäänkään, joten tuo riehuja voisi vähän rauhoittua.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18298471/yksipuoluejarjestelma-eduskunnassa-joiden-trolli-toistelee-quotpersuquot-hokujaan - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18544638/kaannytyslaskelmissa-ei-ole-huomioitu-elakelaiskoyhia-humanitaarisen-avun-varaan-pakotettuja
Suomeen koetetaan siksi tupata, enemmän maahanmuuttajia, kuin tänne mahtuu, sen takia, ettei kaikkia humanitäärisen avun varaan pakotettuja, eli köyhiksi eläkeläisiksi pahoinpideltyjä, ei ole ilmoitettu humanitäärisen avunhakijoiden laskelmissa, vaikka he täysin samoissa humanitäärisen avunhakijan kerjuuttamisjonoihin, ovat pakotettuina, kuin muutkin humanitäärisen avunsaajat, tosin noilla muilla on virallinen status eli asema ja sitä kautta paremmat tuet ja etuudet Kelalta ja valtiolta, joita eläkeläisköyhiksi pahoinpidellyillä, ei taaskaan ole, eli paarialuokaksi tehtyjä eläkeläisköyhimmät, jopa kerjuuttamisjonoissa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18538882/humanitaarinen-kriisi-kotimaassa-elakelaiskoyhyys-hatatila#comment-129997307 - Anonyymi
Höpö, höpö! Meillä oli käsittääksei rehelliset, demokraattiset vaalit vuosi sitten.
Sitten mitä tulee rajalakiin, niin oikeusoppineet ovat tulijoiden puolella väärin perustein. Venäjä on turvallinen valtio ja haluavat meidät ajaa ahdinkoon kelashoppareilla. Sieltä ei pitä ottaa ristinsieluakaan vastaan oikeusoppineiden kuorohuudoista
eikä epäisanvmallisten päättäjien narinoista huolimatta.- Anonyymi
Pöystin psykopaattisuutta ei sovi epäillä todeksi.
- Anonyymi
Sitä edellistä äärioikeistohallitusta, ei ollut sitten yksikään Suomen kansalainen, missään demokraattisissa vaaleissa, eikä virallisissa kansanäänestyksissä edes, koskaan äänestänyt. Se ei muuta niitä vakavia virheitä, joita oikeusministeriössä on tehty, hyväksytty täysin perustuslain ja oikeusvaltio-periaatteen vastaisuuksia, annettu kohdistaa vakavaa henkeen ja terveyteen kohdistuvaa väkivaltaa, EK-Yleisradion ignrointina ja sananvapauksien estämisinä, uutisoimatta jättämisinä, köyhiksi pahoinpideltyihin eläkeläisköyhiksi tehtyihin ym.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18540475/elakelaisvaestolle-myonnettava-humanitaarisen-avunhakijan-virallinen-asema-eli-status#comment-130086709
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18532051/yle-on-jarjestanyt-henkilostolleen-40-koulutusta-monimuotoisuudesta---budjetti-salattu#comment-130082531 - Anonyymi
Aina kun humanitäärisen kriisin suuruutta, valtion sisällä vähätellään ja pienennetään, siitä syystä, ettei tarvitsisi myöntää samoja taloudellisia oikeuksia, etuuksia ja tukia, kuten eläkeläisväestölle Suomessa, täysin saman humanitäärisen avun piirissä, kun ovat pakotettuina kuin mamutkin, tapahtuu siten, että EU tulkitsee, että Suomella on kapasiteettia, ottaa lisää maahanmuuttajia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16962985/ennenaikaisesti-koyhyyteen-tapetut-orjuuselakelaiset---sanokaa-heidan-nimensa
Käsitättekö minkälainen huijaus, valtiovallalla, veroparatiisiryrityksillä, rasismikortilla ulkomaisen halpatyövoiman tuonnin / ökytukien kahminnan suhteen on käynnissä ja EK-Yle saa omat liioittelu-jättibudjettinsa uutispimentoa pitämällä, kohdistamalla raakaa taloudellista, fyysistä, seksuaalista ja henkistä väkivaltaa, uutisoimatta jättämällä köyhimpien eläkeläisten heikosta asemasta, siihen liittyvistä vakavista ongelmista yhteiskunnasta, hätätilasta joka on jo muutenkin sietämätön. Sehän on kansantappamista, näin se tulkittaisiin oikeusvaltioissa. - Anonyymi
Tulihan se sieltä, ÄärioikeistoSdp:n käännytyslakien tukeminen, kunhan vähän ensin oltiin muka vastustavinaan, että saatiin vähän julkisuutta ja eikun läpi.
https://yle.fi/a/74-20098802 - Anonyymi
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
Suomessa on vuosikymmenet jo, sieltä NygårdNiinistön vvm-ministeriajoilta alkaen, normalisoitus isointa talous-pörssirikollisuutta, korruptiota, ym vallan törkeää väärinkäyttämistä ja äärioikeistoekstremististä toimintaa.
https://www.cbc.ca/news/world/trump-nato-summit-analysis-1.7258865
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/7/9/trump-is-just-a-con-man-from-new-york
Trump on vain suutaan soittava rikas huijari New Yorkista. Kuta kuinkin noin menisi käännös tuosta kiinnostavasta uutisjutusta. Vastaavanlaisia valehtelemiseen, manipulointiin, historian vääristelyyn, propgandaan ja kansan yllyttämiseen, perustuvaa äärioikeistoekstremismiä, jolla isointa talous-pörssirikollisuutta on siivitetty, Suomen valtion, eläkerahastojen ym valtavien varallisuuksian varastamisia Suomen eduskunnassa, ministeriöissä ym vallan törkeän väärinkäyttämisen paikoilla, yhdenkään viranomaisen puuttumatta, saati oikeusministeriön. - Anonyymi
Kokoomuslainen kiharapää on aina valehtelemassa että "perustuslakia ei ole rikottu" vaikka juuri niin on tehty.
Kauhea vääntö rajalaista.
Miten se köyhiltä ja työttömiltä leikkaaminen onnistui niin helposti, myös SDP:ltä? Kyllä nyt ollaan vääntämässä rajalain kanssa.
Pelkkä huuhaa porukka siellä on.
Kukaan ei aja mitään muuta kuin omaa etuaan. Pelkkiä valehtelijoita täynnä koko hallitus ja eduskunta. - Anonyymi
Moni Vasemmistonkin äänestäjä, kannattaa käännytyslakia, mutta täysin eri syistä ja eri säännöillä, kuin PetosKokPersjne-pörssirikolliset.
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/7/9/trump-is-just-a-con-man-from-new-york - Anonyymi
Kenet Sanna muka armahti, ei ketään!
- Anonyymi
Business Finland on äärioikeistoekstremistien, isoimpien talous-pörssirikollisten, virallisen kansanryöstöinstituution nimi.
https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000010558064.html- Anonyymi
On. Mutta ko. Toimari-valinta on kaikesta huolimatta mitä onnistunein.
- Anonyymi
Hölmöläiset laitettu toljottamaan tyhjää itärajaa, että länsirajalta on rasismikortilla tuotu ennätyssuuret määrät maahanmuuttajia, ulkomaista halpatyövoimaa, veroparatiisiyrityksien ökytukien kahmintaan verokeitaisiin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18504199/maahanmuuttajien-maarat-2023-ovat-ennatyssuuret-tiedottaa-tilastokeskus#comment-129538535 - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18556951/yksityistetty-ek-aarioikeistoyle-on-lakkautettava-budjetti-poistettava
Yksityistettyä äärioikeiston pörssirikkaiden mainoskanavaa, ei pidä rahoittaa kansamme verellä. - Anonyymi
Oikeuskansleri ei ole toiminut kansandemokraattisten demlalaisten perustuslakiasiantuntijoiden näkemyksen mukaisesti ja sekoittanut Suomen ei-sosialistista yhtyeiskuntajärjestelmää.
Vakava ihmisoikeushuomautus on paikallaan ja mustamaalaamiskampanja oikeuskansleria vastaan voidaan julistaa avatuksi.- Anonyymi
Tarkoitatko sitä, että Pyösti olisi psykopaatti?
Ei kai nyt koskaan voi kakistokratiassa NOIN asiat olla! Suomenhan on ehdottomasti rakenteellisesta korruptiosta vapaa maa, imagona! Pieru.
- Anonyymi
Punikien olemassaolo on vakava virhe.
- Anonyymi
WEF-kommunismi on kaunis asia; parasiitti-Punikeista.
Täten onko koko nyky-Eduskunta mitä tulipunaisin?
- Anonyymi
Pörssirikollis"punikien" olemassoloon, puututaan rikostutkimalla isoimpia talous-pörssirikoksia, ihan sieltä vallan huipulta asti, korruptioineen ja virka-asemien ökypalkka-paikkoineen.
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/7/9/trump-is-just-a-con-man-from-new-york
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17621347/niinisto-oli-heikoin-lenkki
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18558013/aarioikeistoa-ja-venajaa-eniten-vastustavissa-paljon-niiden-asialla-olevia
https://www.zeit.de/politik/ausland/2024-04/laurence-tribe-donald-trump-former-president-election-fraud-crime-trial-english
Suomessa ek-mediat halipusi-väleissä supon ja poliisin kanssa, samoin viranomaiset niin tunkkaisessa korruptiossa urasuunnitelmien ja ökypalkkojen takia, ettei sumuverhon taakse, kansalaisilla ole mitään näkyvyyttä, voimme vain yhdistellä tietoja, vertailla niitä kansainväliseen tiedonvälitykseen ja oikeusvaltioissa tapahtuviin isoimpien talous-pörssirikosten aitoihin rikostutkintoihin, äärioikeistoekstremistisen ihmiskaupan ja orjatyövoiman käytön torjumiseen ym tärkeisiin demokratian asioihin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18558013/aarioikeistoa-ja-venajaa-eniten-vastustavissa-paljon-niiden-asialla-olevia - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16694097/quothyvantekevaisyysquotvaltio-on-demokratian-ja-oikeusvaltion-vastakohta-#comment-130281112
Kerjuuttamisjonojen, eriarvoistamisen, köyhyysongelman, eläkeläisköyhyys hätätilan, kansan kahtiajaon normalisoiminen, on äärioikeistolaisen isoimman talous-pörssirikollisuuden normalisoimista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18558013/aarioikeistoa-ja-venajaa-eniten-vastustavissa-paljon-niiden-asialla-olevia - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18547202/kaivos-ryostomonopolit-kaivosyhtiot-estetaan-kansalaisaloitteella-nimia--!
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009864887.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18018979/2000ekk-minimielakkeet-ennenaikaisen-laitos--ja-kotihoidon-tarpeen-poistaminen#comment-123191989
Ilman aitoa sosiaalista oikeudenmukaisuutta, ei ole aitoa ilmastouhkien ja luontokadon torjumistakaan. 2 500€/kk MINIMIELÄKKEISTÄ alkaa Suomen sosiaalinen oikeudenmukaisuus. Kiirehtikää ! - Anonyymi
EK-medioissa "dementia" käynee selitykseksi, kansamme valtavien biljoonavarallisuuksien ryöstämisille verokeitaisiin, valtiolta, eläkerahastoista jne.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777833/suomen-kansaa-harhautetaan-maksamaan-aarioikeistotrumpistien-sotarikosbisneksia#comment-130314556
Ei riitä dementia-selittelyt enää, oikeusministerin velvollisuudet jätetty hoitamatta. Valtion eläkerahastojen ym kansamme biljoonien varallisuudet, teillä tietymättömillä. - Anonyymi
Ihmiskauppa ja orjatyövoiman käytön perinne, on syvällä Suomessa ja nyt se on oiva alusta AutokratiaUsan ryöstöretkelle, Suomen luonnonvaroihin ja ihmisten ilmaiseen työpanokseen, jota EK-HS:n pörssivarkaat näyttävät kansaltamme odottavan, sinne kultapossukerhon kuplaansa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18508486/anderssonin-on-aika-maksaa-kiitollisuudenvelka-elakelaisaanestajille - Anonyymi
Korruptiota, isointa talous-pörssivarkautta, superrikkaiden verovälttelyä ja siihen liittyvää viranomaisten ja poliitikkojen ym vallankäyttäjien, törkeää asemiensa väärinkäyttämistä, ei Suomessa näytä tutkivan mikään instanssi.
https://www.transparency.org/en/news/political-corruption-in-europe-threat-to-public-funds-integrity-watch - Anonyymi
https://www.dw.com/en/qatargate-one-year-on-eu-cash-for-influence-scandal-still-far-from-over/a-67670541
Pintaraapaisu ja Suomessa ei minkäänlaista isoimpien talous-pörssirikollisuuden ja korruption rikostutkintoja. Usa tekee ihmiskauppaa ja tukee orjatyövoiman käyttöä Suomessa mm. marja- ja sieni-veroparatiisibisneksissä.
Langanlaihoja huivipäisiä naisia, punaisine ämpäreineen, kykkimässä hädissään metsässä, aasialaisia ja ukko kimittää puhelimeen ja käskyttää naisia uhkaavaan sävyyn, mitä muuta se on kuin IHMISKAUPPAA ja orjatyövoiman käyttöä. - Anonyymi
https://www.walkfree.org/global-slavery-index/country-studies/united-states/
AutokratiaYhdysvallat johtaa orjatyövoiman käyttöä ja ihmiskauppaa maailmassa, nykyisin yhä enemmän ja useammin Suomessa. - Anonyymi
Oikeusvaltio-periaate on romutettu Suomessa, oikeuslaitos menettänyt uskottavuutensa täysin, on enää pelkkä äärioikeiston järjestäytyneiden pörssikriminaalien juoksupoika.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18568234/mita-cia-stubbin-kommentit-ohjusiskusta-kuolan-niemimaalle-paljastavat - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18540475/elakelaisvaestolle-myonnettava-humanitaarisen-avunhakijan-virallinen-asema-eli-status#comment-130118457
Vallan väärinkäyttäjät ajelevat kaksilla rattailla, täsmälleen samoihin kerjuuttamisjonoihin, äärimmäiseen köyhyyteen pakotetuille Suomen kansalaisille, vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille, on edelleen heikommat ja huonommat tuet ja etuudet Kelalta ja valtiolta, kuin usein varakkaina maahanmuuttaneille ja pakolaisille, täsmälleen samoissa kerjuuttamisjonoissa. - Anonyymi
Oikeuskansleri ollut hyväksymässä, äärioikeistohallituksen kansanmurhaan Suomen liittämistä, äärifasistisen Israelin johdon kanssa.
https://www.france24.com/en/video/20240804-israelis-rally-against-netanyahu-s-government-amid-growing-fears-of-a-regional-war
Erotettava niin äärioikeistohallitus kuin oikeuskansleri.- Anonyymi
Erotettava niin äärioikeistohallitus kuin oikeuskansleri.
Et ymmärrä. Ei läpimädässä maassa läpimätiä tietenkään eroteta. Koska KOKO valtakunta on LÄPImätä.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18580068/quotvihollinen-ei-tule-laivalla-vaan-limusiinillaquot--kyltti-britannian-vastamielenilmauksessa
Suomessa kilometrien pituisien kerjuuttamisjonojen, ohitse kulkevat varakkaat, kyselevät ja utelevat jatkuvasti:
"mikä tämä jono on" ?
Eivätkö he tosiaan tiedä, mitä he ovat äänestäneet, se mitä ovat äänestäneet, on aiheuttanut Suomeen ison köyhyysongelman, humanitäärisen kriisin, eriarvoistamisen kansan kahtiajakamisen ja eläkeläisköyhiksi tehtyjen ennenaikaisia kuolemia.
Kertokaa se heille. - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18582409/erittain-laaja-kannatus-2-500ekk-minimielakkeille-suomen-kansan-keskuudessa
Melkein yllätyimme kun teimme galluppia, kansan keskuudessa, että kuin Sveitsin jo toteuttamaan moderniin 2 500€/kk MINIMIELÄKE ratkaisuun, suhtaudutaan Suomessa, niin positiivinen se on. - Anonyymi
Onko oikeusministeriö sitä mieltä, että vakavissa raiskaus- ja seksuaalisen väkivallan syytteissä oleva Kokoomuksen Sasi, varapormestarin kalliissa turhakevirassa Tampereella, voi siis venkoilla ja tappaa aikaa, syytteiden ja rangaistusten toimeenpanemiseksi ja kuten ikävästi näyttää, syytteissä oleva korruptiopuolueineen, voi itse päättää ottaako rangaistuksen ja jos niin minkälaisen ? Tämäkö on viranomaistoimintaa Suomessa ?
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000010610811.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16336452/miksi-raiskauksien-uhrit-kantavat-hapean-raiskaajien-ja-siskojenhakkaajien-sijasta-#comment-118459131
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18574390/naiset-kertokaa-julkisuuteen-seksistisista-kokemuksista-vallankayttajien-taholta
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
PetosKok:n pörssivarkaat perustaneet siis oikeusistuimen oikeusvaltion sisälle, jonka nimeksi ovat antaneet "tilapäinen valiokunta", jossa tappavat aikaa raiskaus-ym seksuaalirikossyytteiden unohtamiseksi tai rangaistusten välttelemiseksi ja se on siis viranomaisten, oikeusoppineiden, medioitten, muiden päättäjien, Tre:en kaupungin jne mielestä ihan "normaalia" ?
Onko kyseessä siis "laadukas raiskaus", jossa syytetty voi itse päättää, onko syyllinen ja saako rangaistuksen ja koska on valmis siitä ilmoittamaan ? Mitä muuta tuo on kuin oikeusvaltio oikeusvaltion sisällä. "Tilapäinen valiokunta" antaa ymmärtää, että raiskauskin olisi vain ohimenevä, vakava seksuaalirikos vain hetkellinen ?
Järkyttävää raiskauksien tai seksuaalirikoksen kohteen tai kohteiden kannalta. Toivottavasti ihan oikea oikeusistuin ottaa asian pikimmiten haltuunsa, eikä tuollaisia korruptio-vallan väärinkäyttäjien, omia tuomioistuimia sallita. - Anonyymi
Erittäin huolestuttavia ja vakavia asioita, Suomen valtion ja oikeuslaitoksen tilasta kertoo, että äärioikeistolainen veroparatiisivarkaiden PetosKok, voi perustamalla "tilapäisen valiokunnan", tappaa aikaa, vältellä vakavia raiskaussyytteitä ja jatkaa raiskatun pahoinpitelemistä, asettumalla oikeuslaitoksen yläpuolelle, omaksi oikeuslaitoksekseen valtion sisälle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18583175/ovatko-poliisi-ja-oikeusvaltio-ulkoistaneet-syyttamiset-ja-rangaistukset-koklle-#comment-130613355
Ei pitäisi olla edes mahdollista, vaan onhan tässä nähty jo täysin laiton ex-ex-äärioikeistohallitus, sen kansalta lupaa kysymättä, missään virallisissa vaaleissa, AutokratiaUsan kansalaisiksi, kansalaisuuden vaihtaneille pörssivarkaille, tekemättä hävittäjä-sota-sote-ym bisnekset ja hyökkäysliittoon pakkoliittämisen. - Anonyymi
"Kaikki muut valtiot ja kansat ensin, oma Suomen kansa ei koskaan"
Siinä eduskunnan YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN motto.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18582409/erittain-laaja-kannatus-2-500ekk-minimielakkeille-suomen-kansan-keskuudessa - Anonyymi
Äärioikeistopuolueiden sisällä omia oikeuslaitoksia, "valiokuntia", joiden avulla luikertelevat irti laeista, rikossyytteistä ? Missä oikeusoppineet ja valvonta, ei pitäisi olla mahdollista tuollaisten omien oikeuslaitosten- ja instituutioiden rakenteleminen, virallisen oikeuslaitoksen lisäksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18583175/ovatko-poliisi-ja-oikeusvaltio-ulkoistaneet-syyttamiset-ja-rangaistukset-koklle-#comment-130649197 - Anonyymi
Suomeen tulisi perustaa uusi aidosti riippumaton keskustelualusta, jossa olisi aidot sananvapaudet.
- Anonyymi
Tässähän se on.
Ja siitä huolimattakin Suomi WEF-jonestownittuu.
- Anonyymi
Surkea suomenkansa ei koskaan oppinut itsenäiseksi ja pitämään huolta omasta pienestä suomen maasta.
Emme koskaan oppineet ja nyt on itsenäinen oma valtio menetetty.
Vain valtion kulissit on enää pystyssä ja nekin kaatuu kohta.- Anonyymi
Ei. Koska taktisopportunismi on helppoa, ja ihminen on laiska. Strategisointi taas jämerää laatua, mutta vaatii kakistokratian tilalle meritokratian.
Koska Kristinuskon TOIMIVAT, solidaariset arvot hylättiin. On.
Näin. Ja noin tulee vielä käymään, täysillä. Siitä seuraa hyvin, HYVIN epätoivottava segregaatio. Jt siis kutsutaan termillä sisällisotapaskaa. Minä selitin näitä täällä viidettä vuotta "viisaille", ei mennyt kertomistani +- mtn korvienväliseen jakeluun.
Ja muumilaaksoon... :)
- Anonyymi
Oppisivat edes vaatimaan veroparatiisiyrityksiä verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmastovastuuseen, vastikkeettomien ja haitallisten yritys-maataloustukien lakkauttamista, verohelpotukset pois pörssivarkailta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18595127/petoskok-suursijoittajat-soveltavat-dominikaanisen-mallia-suomeen - Anonyymi
Valtioneuvoston sivustolla "yhteiskunnan turvallisuus häiriötilanteissa" -mainos, mutta ilman villoja.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18582409/erittain-laaja-kannatus-2-500ekk-minimielakkeille-suomen-kansan-keskuudessa - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18118659/nakyvatko-koyhien-kerjuuttamisjonot-sateliiteilla-kaikkialle-maailmassa-
Vain Suomessa ja Venäjällä, vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat pahoinpidellään kerjuuttamisjonoihin, vaikka Suomen perustuslaissakin on säädetty aito, ajanmukainen, taloudellinen oikeusturva, jokaiselle Suomen kansalaiselle, kaikkina aikoina. - Anonyymi
Mitkä ovat Suomessa poliitikoiden ja muiden vallankäyttäjien yhteydet, venäläisoligarkkiin, Ranskassa pidätettyyn Telegram-VK-biljonääriin Pavlov Duroviin, onko käynyt Suomessa keiden vieraana ?
https://www.reuters.com/world/europe/russia-says-telegram-boss-durov-is-victim-his-own-independence-2024-09-02/ - Anonyymi
Jo neljättä vuorokautta yksityistetty säätiömedia EK-Yle, estää eläkeläisköyhiksi tehtyjen Suomen kansalaisten sanan- ja mielipiteidenvapauksia. Pakkokirjautuminen onnistuu joten kyse ei ole teknisistä vioista, joita niitäkin tuossa yksityistetyssä ek-mediassa usein on, vaan totalitarismista, ei haluta kansalaisten mielipiteitä näkyviin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18582409/erittain-laaja-kannatus-2-500ekk-minimielakkeille-suomen-kansan-keskuudessa
EK-Yle myös disinformoi, että veroparatiisisäätiöt, kuten Spr, olisivat "sotea", mitä ne eivät missään toisessakaan valtiossa ole, vaan yksityisiä veroparatiisijärjestöjä, joiden rahoitus on vapaaehtoista, pörssirikkaiden säätiöitä. - Anonyymi
Ex-ex-äärioikeistohallitusta ei yksikään Suomen kansalainen, ollut missään demokraattisissa vaaleissa, koskaan äänestänyt. Se oli täysin lainvastainen, eli laiton.
Eduskunta on muutettu YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄKSI, äärioikeiston pörssirikollisten rahastamisen välineeksi, Suomessa ihmisten eli kansalaisten ja luonnon kustannuksella.- Anonyymi
Kyllä; kyseessä on monetaarisen imperialismin etujärjestödiCktatuuri.
WEF-hirmuhallinto; mielivaltaa siis. Tyranniaa. Totalitarismia!
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18644208/aarioikeistokeskustan-korruptiovanhanen-lenteli-venalaisoligarkkien-yksityiskoneilla
Missä oli oikeusministeriö tuolloin, päät pensaissa vai ? - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18644330/veroparatiisianarkia-on-pahempi-uhka-ihmisille-ja-luonnolle-kuin-punajuurimehu
Eduskunnan läpimätä korruptio ja pörssirikollisuus, ihan vyöryy ektoplasmana eduskunnan rakennuksen likaisia portaita pitkin kansan keskelle, ja haisee raaalta taloudelliselta, seksuaaliselta, fyysiseltä ja henkiseltä väkivallalla.
https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html
Mitä enemmän yksinkertaisia lähtee, äärioikeiston pörssirikollisten käytännön väkivaltajoukkojen, luonnonsuojelijoille räksyttämiseen mukaan, sitä enemmän rasismikortti-maahanmuuttoa vyöryy Suomeen, ulkomaisen halpatyövoiman tuontia, veroparatiisivarkaiden vastikkeettomien ja haitallisten ökytukien kahmintaan verokeitaisiin, luontoa tuhoaville akkutehtaille jne.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/halla-aho-esittaa-ulkomaalaisille-tyontekijoille-3000-euron-minimipalkkavaatimus-halpatyovoima-tulee-kalliiksi/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c - Anonyymi
Uhkailevatko AutokratiaUsan kansalaisiksi, kansalaisuuden vaihtaneet isoimmat talousrikolliset pörssikriminaalit sellaisia virkamiehiä, joka osoittavat eleitä, kanteiden nostamisesta tai syyttämisestä niiden hämäräbisneksiä ym vallan törkeää väärinkäyttämistä vastaan ? Ainakin toimittajissa on pelkoa, sen huomaa kun kysyy EK-Ylen toimittajalta, estetyistä sananvapauksista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646072/moderni-sveitsi-saastaa-valtion-taloudessa-2-500ekk-minimielakkeilla - Anonyymi
Mitä tekee oikeusministeriö, kun kansalaisten suiden eteen vedetään teippiä ja mediat muutettu pelkiksi AutokratiaUsan pörssirikollisten hyökkäysliitto-sota-hävittäjä-sote-ihmiskauppakerjuuttamis-bisneksien mainosalustoiksi - ei yhtään mitään, lepää laakereillaan huippupalkatuissa viroissaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18661901/kertoo-surullista-tarinaa-tiedonvalityksen-kuolemasta-ek-medioissa-suomessa - Anonyymi
Oikeusministeriö- ja kansleri, jotka eivät valvo isoimpien talous-pörssirikosten ja korruption, valtion korkeiden virkojen, törkeiden väärinkäyttämisten rikostutkintoja, on aika väistyä sivuun ja tilalle työnsä hoitavia ihmisiä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18386249/suursiivous-isoimman-talous-porssirikollisuuden-rikostutkinnat-aloitettava-eduskunnassa - Anonyymi
Alkaen oikeusministeriöstä, korkeita virkamiehiä alettava erottamaan, demokratian, oikeusvaltio-periaatteen ja kansalaisoikeuksien vastaisesta toiminnasta.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000010759229.html
Äärifasistihallituksen lähtölaskenta alkanut. Erottakaa ne.
Nostakaa rikoskanteita korkeimpaan oikeuteen. AutokratiaUsan hyökkäysliitosta, ei kysytty Suomen kansalaisilta, eikä ex-ex-äärioikeistohallitusta, ollut yksikään Suomen kansalainen, koskaan äänestänyt, eikä sen AutokratiaUsan pörssirikollisille tekemiä hävittäjä-sota-sote-ym bisneksiä. - Anonyymi
Vadimme äärifasistihallituksen ja oikeuskanslerin erottamista.
Taloudellisen oikeusturvan ja sananvapauksien vieminen Suomen kansalaisilta on RIKOLLISTA toimintaa. - Anonyymi
Ensin kahdeksan viikkoa EK-Ylessä ja nyt ainakin pari päivää, täällä maailman menoa -palstalla, sananvapaudet estetty, eri mieltä äärioikeiston pörssirikollisten kanssa olevilta Suomen kansalaisilta.
Ovatko sananvapauksien estämisten takana venäläiset, vaiko viranomaistehtäviään laiminlyövät isoimpien talous-pörssirikollisten tutkintojen osalta, vääryydellä saatuun valtaan ja rahaan mieltyneet julkkispoliisit. Ken tietää voi kertoa. - Anonyymi
Katsotaan ja kuunnellaan, totuus tulee kansan suusta, ei eduskunnan yksipuoluejärjestelmän äärioikeistohallituksen ym pörssivarkaiden.
- Anonyymi
Kanadassa korruptiopoliitikot jääneet kiinni, kansalaisten tietojen luovuttamisista, kiinalaisille tietotekniikka- ja -turva-alanyhtiöille, mm. sote- ja kerjuuttamisbisneksien mahdollistaminen, EK-mediat Suomessa jne ovat tuota kiinalaishallanarkaa kansalaisten tietojen urkinnan ja luovuttamisen isoja uhkia, sisältäviä elämänalueita.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18685085/aarioikeistohallituksen-ym-korruptiopoliitikoiden-yhteydet-kiinalaisiin-porssiyhtioihin
https://www.cbc.ca/news/politics/cse-cyber-threats-china-1.7367719 - Anonyymi
Jopa 90% eläkeläisväestöstä on digipudotettuja, taloudellisella väkivallalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18724167/unkari-ek-ylessa-quotviesti-sisaltaa-asiattomia-sanojaquot---palaute-estetty#comment-132538461
Siihenkin nähden tuo yksityisen, Usan pörssirikollisoligarkkien yksityisen EK-Median EK-Ylen, sananvapauksien jopa palautteiden antamisen totaaliestäminen, on iso rikos Suomen perustuslakia ja kansalaisioikeuksia vastaan. Missä viranomaiset joiden työtehtävä olisi valvoa, aitojen sanan- ja mielipiteidenvapauksien toteutuminen Suomessa, miksi he eivät hoida tehtäviään ? - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18762004/soiko-aarifasistihallituksen-pm-orpo-valaanlihaa-lapin-soihtukokouksessa-
Uhanalaisten valaidenlihaa, pistäneet poskeen äärifasistien soihtukokouksessa taatusti, liekö ihan tapana.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762241Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2611850Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi59844- 70818
Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �48807- 68769
- 54754
- 65737
- 71735
IL - Tulitauko Ukrainassa - Hyvä Trump!!
Ukraina hyväksyy välittömän tulitauon Ukraina hyväksyi välittömän tulitauon Ukraina on hyväksynyt Yhdysvaltojen kanss177713