Kertooko tutkimus, miten asiat ovat reaalimaailmassa?

Anonyymi-ap

Ensinnäkään se, että tutkimus kertoo jotain, ei loogisesti implikoi sitä, että asiantila olisi näin reaalimaailmassa eli maailmassa, jossa ihmiset elävät. 3D-reaalimaailmassa maailmankaikkeus koostuu 99%:sti sähköisestä kaasusta eli plasmasta, mutta 4D-ideaalimaailmassa maailmankaikkeus koostuu havaitsemattomasta pimeästä aineesta.

Ei ole olemassa mitään riittävän vahvaa empiiristä evidenssiä sen puolesta, että tutkijoita edes kiinnostaisi tietää, miten asiat ovat reaalimaailmassa. Useinhan kiinnostus fokusoituu juuri havaitsemattomaan ideaalimaailmaan, joka on määritelmällisesti maailma, jossa ihmiset eivät elä, mutta jossa merkittävä osa tieteellisestä tarinankerronnasta voi hyvin.

4

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs sieniä sinä olet vetänyt, kun näyttää olevan aika pahat hallut päällä?

      • Anonyymi

        Tämä on juuri nistin kommentti. Ei mitään asiaa.


      • Anonyymi

        HK Bleu on heikoin lenkki
        Windows sen sijaan on ultratoimimattomuus!
        ###################################


    • Anonyymi

      "...miten asiat ovat maailmassa, jossa ihmiset elävät. 3D-reaalimaailmassa maailmankaikkeus koostuu 99%:sti sähköisestä kaasusta eli plasmasta"

      Tämä kohta ei ole kauhean loogista väitteidesi yhteydessä. Täytyy mennä kauas maapallon ulkopuolelle, pois kaikkien arkielämästä, ja pois empiirisesti helposti todennettavista asioista, jotta löytäisi tuollaista plasmaa. Tuossa väite on myös sellaista muotoa ilmeisesti, että sanotaan olevan plasmaa, koska voidaan unohtaa muut ilmiöt. Eli toisinsanoen, tiedetään että tutkittavan ilmiön pitää olla niin suuri, että maapallon kokoinen määrä ainetta ei ilmenisi kokonaisuudessa mitenkään, tai on juuri 1 % jotain ylimääräistä hukkuneena tuohon ilmiöön.

      Jos maapallolla saa tuottaa plasmaa empiirisissä kokeissa lisäämällä aineen energiaa paljon suuremmaksi kuin arkitodellisuus, niin miksi ei tehtäisi myös koetta, joka mittaa, että onko valonnopeus korkein saavutettava nopeus? Tällöin olisi jo kokeiltu elää eräässä 1D+3D:ssä.

      Minkälaista tietoa on 99 %? Eikö se ole avaruuden (ja ison sellaisen) tutkijoiden antama luku ja samanlaista empiiristä tietoa kuin moni aihe väitteissäsi?

      Kehotan myös käyttämään tekstissä selliasta erottelua, missä käy ilmi miten jokin koostuu jostakin, mutta joka on eri asia kuin mitä se tekee. Kuten 1D+3D -teoriassa on aivan sama mistä jokin koostuu, mutta teorian mukaan se tekee vain valoa hitaampia tai juuri sen vauhdin mukaisia asioita. Toisessa 1D+3D -teoriassa on puolestaan aivan sama, mistä asiat koostuvat, mutta sen mukaan ne ajautuvat kohti toisiaan.

      ...

      Olisit looginen ainoastaan sanomalla, että kosmologioiden välillä on ensin se ero, että toisessa täytetään koko maailmankaikkeus asialla, jota on voitu kokea vaikeimman kautta maapallolla. Toisessa se täytetään pimeällä aineella, jota ei ole voinut kokea ja tämä on hirveys ihmisen mielelle. Tekstisi on kamalaa yritystä mainita jotain tällaista. Ja typerintä on se, että pimeä aine ei ole määritelmällisesti sama asia kuin ottaa 1D+3D -askel, koska sellainen ei ole näitä nimenomaisia koostumuksia ja koettuja asioita erottava tekijä. Jokainen joka tietää yksittäisen pimeän aineen teorian, pystyy tekemään siitä mallin eli teoreettisen idean ja laskun, missä sitä ainetta esiintyy halutussa olosuhteessa, ja tämä olosuhde voi olla, että pimeänaineen hiukkaset ovat hitaita, ja ne esiintyvät maitopurkissa vähän merenpinnan yläpuolella. Siitä mallista ei silloin voi tehdä välttämättä ensimäistäkään 1D+3D -ajatusta.

      Toinen ero kosmologioiden välillä on se, että toinen niistä ei ole teoria, jota on kehitetty eteenpäin viimeisen 60 vuoden aikana. Joten ei ole mitään keskusteluevidenssiä, että olisi edelleen loogista sanoa, että tämä kosmologia kilpailee edelleen muiden kanssa. Sen sijaan voidaan olettaa, että jokainen matemaattinen kosmologialasku, joka yrittää lähteä siitä, että aine on 99 % protoneja ja elektroneja (todennäköisesti käytettäisin koko standardimallia ja tuo luku olisi jo silloin jotain muuta), ennustaa väärin avaruuden havaintoja. Tämä on käsitteellisesti yksinkertaista vastustajien todistaa muuksi, koska sen voi tehdä alkamalla laskemaan sellaisia asioita.

      Ei kannata aloittaa myöskään aloittaa 3D:stä, koska maapallolla koetut asiat ovat silloin ennustettu väärin nekin. Sanotaan kuitenkin, että ellaisella joka haluaisi aloittaa 3D:stä, niin hänellä olisi tehtävänä laskea paljon näitä maapallon laskuja ennen minkään kosmologisen mainitsemista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      270
      9965
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      319
      7149
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      85
      1873
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      114
      1563
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1471
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1181
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1139
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      946
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      810
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe