Joskus 3 vuotta sitten tein laskelmat , pajonko meiltä 2 aikuiselta menee ruokaan rahaa kuukausittain. On todella haastavaa, kun taloudessa on 2 isoa pakastinta ja ruokaa ostetaan isommissa erissä pakastimeen. Tuolloin keräsin paperikuitteja ja sain tulokseksi n 150€/ hlö/kk . Nyttemmin on hinnat nousseet ja kännykässä Lidl-K ja S sovellutukset joten kuitit on helpompi säilyttää ja laskea.
Minä olen gluteeniton ja maidoton, puoliso normaali. Olemme lisänneet kasvisproteiineja ja vähentäneet lihaa ruokavaliosta. Kalliita gluteenittomia leipiä en juuri osta , kun täyskaura leivät käy mainiosti. Laskin juuri menneen helmikuun ja ainakin nyt 1 kk osalta pääsin samaan n 150€/hlö/ kk. Rahasta ei ole tiukkaa ja epäterveellisesti ei syödä, ylipainoakin vain muutama kg molemmilla.
Ruuaksi lasken kaiken joka menee suusta sisään , paitsi en alkoholia, tupakkaa, tai muitakaan päihteitä. Kahvi ja tee on korkeintaan piristeitä ;)
Tuolla vauvojen ketjussa on 100€ kk ruokajuttuja ja siitä sain inspiksen
Paljonko kk menee ruokaan ? Kerro omat laskelmasi
25
686
Vastaukset
- Anonyymi
Jatkoa 1
Loppuviikosta kävi isossa Prismassa ja menin etsimään greippimehua, sitä kun on vaikea usein löytää ja olikin Pink Grapefruit ihan tarjouksessa 1,50€ normaali hinta 2,99 ja ostin 2 purkkia. Eilen lähdin pyörällä ja hain 8 purkkia lisää. Parasta ennen päiväys on heinäkuussa ja purkki kestää minulla 4-5 päivää ja haen varmaan toiset 10 purkkia tällä viikolla. Tätä tämä kk laskeminen on, kun ostan isoja satseja tarjouksesta, niin vaikea on tarkka seuranta. Mutta pelkästä mehusta säästän 24€ ja oikeastaan enemmän kun ennen käyttämäni merkki maksaa 3,49 prk ( oikeastaan kokonais säästö on 40€) Viimekuussa ostin 10 pkt >3,5 kg jauhelihaa ja 2 kg kananfilettä tarjouksesta. - Anonyymi
Ei tuu noin suuria eriä joo ostettua. Mut arvio että 200 eur. Mut mistään en omasta mielestäni jää paitsi. Toki tarjoukset katson jne.
Tv TimmyH - Anonyymi
Selviää aika halvalla kun kiertää k-kaupat kaukaa ja käy Lidlissä tai s-kaupassa.
- Anonyymi
Missä syöt lounaan?
- Anonyymi
Mulla on tapana maksaa kaupassa kakkos luottokortilla ja maksaa koko lasku kerralla pois. Ykkös kortilla teen muut ostokset. Tämä auttaa huomattavasti menojen seurantaan, kun ei tarvi kuittien kanssa pelata. Yhden hengen talous, mies 50v. Ruokalasku, jossa mukana viinit ja oluet myös, 700€ kuussa.
- Anonyymi
Ap ostaa isoja eriä alennuksesta https://www.fiksuruoka.fi/search?query=gluteeniton
Linkistä löytyy gluteenionta spagettia 3,18€ kg kun yleensä hinta on 15€/ kg. Tilasin 10 kg ja säästin n 70€ samalla löytyi soijarouhetta edullisesti, se on noussut viimeaikoina 25%.. Kahvia olen ostellut 4€ hintaan 12 pkt ja greippimehua 22 prkia.
Säästö fiksuruoka n 80€ kahvi n 48€ mehut 33€ = total 161€
Kuva-aineet säilyvät ikuisesti , muita ostan sen mukaan miten pitkä on parasta ennen päivä. - Anonyymi
Oho, taitaa kuitenkin olla tavallisesti 10€/ kg pikku korjaus aplta
- Anonyymi
Meillä 2 aikuista 800-1000 ekk ,tavallista koti ruokaa🤔
- Anonyymi
Tuo on paljon.
- Anonyymi
En usko tuohon 150 e kk henkilö ,en alkuunkaan🤔
- Anonyymi
Ap tilasin 15 kg lisää spagettia. Tänään on vuorossa arkkupakastimen sulatus ja uudelleen järjestely. Laitan lihat,kalat,marjat ,sienet omiin pusseihinsa ja nnäen kerta vilkaisulla mikä alkaa loppumaan. Nyt se on ollut ihan sekaisin ja tullut hankittua päälekkäisyyksiä. Tyhjensin sisällön pusseihin ja kannellisiin laatikoihin ja siirsin parvekkeelle pakkaseen. Pakastimeen auton sisätilalämmitin puhaltelemaan lämpöä.
joku epäili , että ruokameno 150€ / hlö/ kk ei ole mahdollista. Olen ihan rehellisesti yrittänyt selvittää summaa, mutta on tosi vaikeaa, kun samalla pidetään suurta kotivaraa ja hyödynnetään tarjouksia etenkin kuivatuotteiden osalta.
Nyt on varastossa 25kg gluteenitonta spagettia ja säästöä tuli 170,5€ Samalla rahalla 79,50€ olisimme saaneet noin 8 kg tavallisella hinnalla. Kotivaramme on suunniteltu 6 aikuisen varalle. Voimme jakaa spagettia myös lapsille. Jos lasketaan että 4 annosta spagettia on 500g niin nyt on spagettia 50 keittokertaa eli jos syö spagettia 2 viikon välein tuo määrä kestää pari vuotta, kerran kk niin menee 4 vuotta. - Anonyymi
Sanoin että mistään en jää paitsi. No ehkä joo lihan suhteen. Se on hyvin pitkälti possua nautaan verrattuna. Siis piffit. Possua saa sikahalvalla. Heh sika. Naudassa monesti kaupataan 1,5 kilon kimpaletta. Mitä helvettiä yhden hengen talous sellaisella tekee. Toki piffejä on myös kahden kappaleen pakkauksessa mut 60 euron kilohintaan. Mut reilu 200 ja hyvin pärjää.
Tv TimmyH - Anonyymi
Hyvän pihvin saa 100€ ulkona syötynä .
- Anonyymi
Just tuossa tilasin ensi viikon ruuat, maksoi ihan himpun yli 30 e.
- Anonyymi
Hyvin harva laskee tupakkaa ruoaksi eikä kaikki alkoholiakaan.
- Anonyymi
Eilen laitoin 1,1 kg naudanpaistin uuniin ( 12,90€/ kg/ Lidl) samalla ostin 2x oliiviöljyä ja sain extra 5 alennusta > 50€ ostotapahtuma. Tuo paisti menee viikossa ja tänää on vuorossa silakkarullat uunissa. Pösä kun on ilmaista.
Minä ostan lihaa, kalaa,kanaa, aina tarjouksesta ja pakastan. perusleipää haen halvalla leipomosta. Käyn s-fillarilla ja tulee liikuntaa samalla. Kaksi isoa pakastinta on aivan välttämättömiä. Arkkupakastimessa on isot linjat ja alakerran kaappipakastimessa on päivittäiset pakasteet. Joka aamu otan marjoja ja leipää päivän käyttöön ja tämä kaappi onkin sulatettava 6 kk välein. Käytännössä säästän muutaman satasen vuosittain pakastimilla. Kuluttavat yhteensä n 60€ edestä sähköä vuodessa
T AP- Anonyymi
Täällä menee Lidlin tarjous paisti tänään uuniin. Kaksi ihmistä syö siitä ehkä kolme kertaa ja jos sitten jää vielä niin useimmiten leivälle laitetaan loput tms.
- Anonyymi
K-kalliin kauppalaskut on kyllä aika suuret.
- Anonyymi
Nyt meni Lidliin > 380€ joten sain sen viimeisen 10€ alennuksen ensimmäistä kertaa. Yleensä saa alennukset 200€ saakka.
Kaksi kertaa oli 5€ alenus jos osti> 50€ ostin neitsytoliiviöljyä 0,75L 9,99€ varastoon 6 pulloa, nyt on oliiviöljyn hinta kovasti nousemassa ja alkaakin olla +17€/ L yleisesti.
Alennuksia tuli kerättyä 27€ ja päälle alelaputetut, lähinnä paistopisteen leivät joita haen pyöräillen. Niin Lidl on halvin muutenkin S-kaupasta haen ne mitä Lidlistä ei saa. Kuten mehuni , soijarouhe, puuro ja siivutettu arkijuusto.
Ap - Anonyymi
Taas meni 380€ rikki ja sain sen 10€ alennuskoodin. Olen käynyt vuosia Lidl- kaupoissa ja koskaan ennen ei ole ostot ylittäneet 380€. Olisi liian kova työ laskea tarkasti kk ruokamenot kahdelle. Pitäisi punnita ja arvottaa kaikki pakasteesta ja kuivakaapista otetut. Aika mahdotonta kuittejakaan laskeskella, kun seassa on kissan tarvikkeet ja muut ostot.
- Anonyymi
340€ ostoksilla olisit voittanut 20€.
- Anonyymi
50€ pystyy selviämään, mutta 200-300€ menee helposti, jos tuhlaisi niin menisi vaikka tonni.
- Anonyymi
Noin 440-450 kahdelta. Ei tuo paljon ole mielestäni, meillä kun syödään paljon kalaa, torilta siikaa ja kuhaa, ei ollenkaan lenkki- tai grillimakkaroita, jotka olisivat halpoja.
- Anonyymi
300-400€ menee "helposti", ostelen kyllä pakkaseenkin ja kuivamuonia. Tässä kuussa mennyt n 160€, eikä olla ihan puolessa kuuta. Lidlissä pitää ruveta käymään enemmän, näyttää olevan kokonaisedullisin.
- Anonyymi
Ap menot Lidlliin 130€ eli 10€ päivä, lisäksi s-kauppaan 20€ . Tuli tankattua kahvia,mehua ja oliiviöljyä viime kuukausina ja nyt toivon pääseväni 300€ budjettiin.
Lauantaina tuli tehtyä ranskalaiset ja uunimakkaraa ( Dulano 0,99€) olihan se hyvää.
Yllätyin, että sisältää vain 10% rasvaa ja on valmistettu suomessa. Pyrimme syömään maksimissaan kerran kuussa makkara-aterian. Lihaa jatketaan pavuilla lähes aina , nytkin on tortilloita ja kanaa jatketaan kidneypavuilla kuten huomenna tehtävää jauhelihaperunasoselaattikkoakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417054
- 323958
- 473391
- 402959
- 172736
- 372238
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472127- 402078