https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/d2a51f84-d541-44a8-9555-ce9019c8dde6?ref=ampparit:097b
Kyseessä uskotaan olevan kartellin johtajamaiden tapa rangaista kumppaneita, jotka ovat tuottaneet liian paljon raakaöljyä. Opec+ on pitkään ollut sillä linjalla, että tuotantoa rajoitetaan, jotta hinnat saadaan pidettyä korkealla. Jos yksittäinen maa myy paljon ja kalliilla silloin, kun muut rajoittavat tuotantoaan, kartellin perusidea murenee.
Bloombergin lähteiden mukaan Saudi-Arabia kyllästyi Kazakstanin ja Irakin ylituotantoon ja nyt kartellirikkureita läksytetään polkemalla hintoja. Näyttäisi kuitenkin siltä, että ylituottajien tavat eivät ole parantuneet. Ainakaan vielä.
Siinä, missä Irak jotakuinkin pyrkii noudattamaan kartellin ohjeita, Kazakstan on porannut öljyä niin että tuntuu. Maaliskuussa mustaa kultaa pumpattiin Kazakstanissa 422 000 barrelia päivässä yli sovitun määrän. Huhtikuussa Kazakstanin pumppaamat öljymäärät supistuivat, mutta olivat silti yli sovitun rajan.
Lisäksi raakaöljyn alennusmyynnit hyödyttävät Saudi-Arabian ja Yhdysvaltojen välejä. Vaikka Yhdysvaltojen kysynnän öljylle odotetaan laskevan, on maan presidentti Donald Trump silti penännyt raakaöljylle matalampaa hintaa.
Olisko aika tuoda vetyasemat ja autot? tappelua öljyn takia
6
226
Vastaukset
- Anonyymi
Kerro nyt miksi vetyautoja ei saada kaupaksi missään maassa? Oli sitten vähän tai paljon vetytankkausasemia...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi
Minkä todellisen ongelman vetyauto ratkaisee muihin käyttövoimiin verrattuna? Tätä olen kysynyt MONTA KERTAA eikä siihen suostuta vastaamaan uskottavasti. Kun ei mitään ongelmaa oikeasti 80 000e vetyautot ratkaise, niin ei niitä saada juurikaan myöskään kaupaksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17234958/minka-ongelman-vetyautot-ratkaisee-tulevaisuuden-autoilussa
Toisinsanoen vetyautojen kannattaminen on oikeasti vain vetypropaganda huijausta kun ei voida sietää sähköautoja. - Anonyymi
Viimeiseen 20 vuoteen ei ole onnistuttu myymään vetyautoja useista yrityksistä huolimatta, jolloin vetyautokanta monessa maassa on sitkeästi pyöreästi 0,0%. Jotkut ovat pahasti pettyneitä vetyautoiluun että ovat nostaneet ryhmäoikeuskanteen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18898798/vetyfanit-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen- - Anonyymi
PIETARIN TROLLITEHTAAN AVAUS KUTEN N 90 % KAIKESTA ! ! ÄLÄ KOMMENTOI ! !
- Anonyymi
pohjoismaat yhdessä
- Anonyymi
Errol.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343956
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631354Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951286Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681175Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51031- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti331894Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26881En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39872