Magneettipannu

Anonyymi-ap

Kyllästyin heikkopintaisiin teflonpannuihin. Siksi ostin järeän hiiliteräspannun. Valitettavasti kaikki ruoka tarttuu heti lujasti kiinni ja pitää kaapia teräslastalla irti. Onko ainoa keino kaataa pannulle niin paljon rasvaa että paistettavat kelluu kuin rasvakeittimessä?

7

266

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta induktioliesi niin pinnoitteet kestää eikä ruoka tartu, ellet tarkoituksella polta, kuumenee ja jäähtyy nopeasti. Varmaan tavallinen pannukin siinä helpompi estää pohjaan palaminen.

    • Anonyymi

      Hiiliyeräspannuja pitää esikäsitellä niin että paistopinta muuttuu "tarttumattomaksi".
      En tiedä mikä suomenkielinen vastine on tuolle pintakäsittelylle mutta englanniksi löytyy runsaasti videoita ja ohjeita "frying pan seasoning" hakusanoilla.
      Käsittely ei kestä ikuisesti vaan pitää välillä uusia. Aivan tuliterässä pannussa piti tehdä kai melko työläs alkukäsittely (seasoning) mutta jatkossa riittää pelkkä rasvahoito.

      Ruostumattomasta teräksestä valmistetussa ei seasoning pintakäsittelyä tarvita.

    • Anonyymi

      Hiiliteräs ja valurautapannuja pitää esikäsitellä niin että paistopinta muuttuu "tarttumattomaksi".
      En tiedä mikä suomenkielinen vastine on tuolle pintakäsittelylle mutta englanniksi löytyy runsaasti videoita ja ohjeita "frying pan seasoning" hakusanoilla.
      Käsittely ei kestä ikuisesti vaan pitää välillä uusia. Aivan tuliterässä pannussa piti tehdä kai melko työläs alkukäsittely (seasoning) mutta jatkossa riittää pelkkä rasvahoito.

      Ruostumattomasta teräksestä valmistetussa ei seasoning pintakäsittelyä tarvita.

    • "Onko ainoa keino kaataa pannulle niin paljon rasvaa että paistettavat kelluu kuin rasvakeittimessä?"

      Ei se rasvakaan auta vaan pannu pitää esikäsitellä ja sitä käyttää oikein. Pannu pitää olla riittävän kuuma, ennen kuin siihen laittaa ruokaa ja sen pitää antaa paistua niin, että proteiinit kiinteytyvät ja irtoavat pannun pinnalta. Sanoisin, että pitää malttaa antaa paistua pari minuuttia, ennen kuin yrittää kääntää. Lämpöä pitäisi olla lähelle 200C ennen kuin ruokaa laittaa pannulle. Tänä aamuna tein pitkästä aikaa munakkaita valurautapannulla ja kyllä oli helppo tehdä, kun pannu ollut käytössä pari vuotta ja siinä on kunnon luonnollinen pinnoite. Munat laitoin pannulle vasta sitten kun lämpö oli 200C. Pari minuuttia pannulla kääntö niin tulipa rapeapintaiset (vaalean ruskeaksi paistunut) munakkaat, joissa keskeltä hieman löysät keltuiaiset.

      • Tähän jatkokommenttia. Kävin ostamassa toisen Lodgen 20 cm valurautapannun, koska se lämpenee tehokkaasti ja tasaisesti sähköliedellä verrattuna 26 senttiseen pannuun.

        Kokeilin uutta pannua suoraan munakkaalle. Huuhtelin pannun ja laitoin lämpenemään mediumille. Laitoin kolme munaa kun pannun lämpö oli 220-250C. Aluksi näytti todella hyvältä, munanvalkuainen tanssi ja kupli kuuman pannun pinnalla, mutta hetken kuluttua reunat tarttuivat täysin kiinni pannuun. Sain reunat irrotettua osittain 2 min kuluttua, mutta ei tullut ehjää munakasta.

        Kokeilin seuraavaksi vuoden käytössä ollutta 20 cm Lodgen pannua samalla lämmöllä, rasvamäärällä ja kolmella munalla. Paisto oli lasten leikkiä, munakas ei tarttunut lainkaan mistään kohdasta ja se oli vaivatonta kääntää ehjänä.

        Valurautapannun käyttö ei ole suoraan verrannollista hiiliteräspannuun, mutta sama periaate pätee. Riittävän kuuma pannu, malttia kääntämiseen ja pannu pitää olla pinnoitettu. Itse aloitan aina uudet pannut helpoilla aineksilla. Lettujen paisto pinnoittaa pannua vaivattomasti. Kasviksissa on vähän proteiineja, joten ne eivät tartu ja niitä kannattaa paistella. Naudanliha ei tartu herkästi, joten uusikin pannu sopii naudanpihveille.

        Runsaan käytön ja kunnon pinnoituksen jälkeen valurautapannulla pystyy paistamaan vaivattomasti tarttuvimmatkin ruuat kuten kananmunat, kanan, kalan ja possunlihan. Toki valurautapannulla ei voi paistaa kuivana vaan se tarvii rasvaa, mutta teflonpannuun verrattuna paistopinta ja maku on paljon parempi. Enkä voisi kuvitellakaan paistavani esimerkiksi naudan pihvejä tai kampasimpukoita jollain teflonräpsyllä. Lisäksi terveyden näkökulmasta varmuus ei ole koskaan pahitteeksi enkä halua syödä teflonpinnoitteita, jotka tulevat mukaan viimeistään silloin kun paistetaan kuumalla pihvejä.


    • Anonyymi

      Jos ruotsin kieli taipuu, voi kuunnella Meny-ohjelman jakson 29.5.2025, jossa keskitytään paistinpannujen salaisuuksiin ja nykyisellään perusteettomiin myytteihin:

      www.sverigesradio.se/avsnitt/joel-avlivar-myter-om-gjutjarn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      387
      945
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      215
      756
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      696
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      70
      670
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe