Arviointimenettely on Lapin hyvinvointialueelle katkera paikka – Timo Peisa: "Meidän tilannetta ei valtiovallan puolelta tunnisteta"
Valtiovarainministeriö päätti ottaa Lapin hyvinvointialueen arviointimenettelyyn. Nyt huolettaa, aikooko valtio laittaa talouden kuntoon palvelujen kustannuksella.
Lapin hyvinvointialue
Aluehallituksen puheenjohtaja Timo Peisa ja hyvinvointialuejohtaja Jari Jokela esittelivät tiistaina Laphan näkemyksiä tiedotustilaisuudessa Rovaniemellä.
Aluehallituksen puheenjohtaja Timo Peisa ja hyvinvointialuejohtaja Jari Jokela
Seuraava vuosi mennään Lapin hyvinvointialueella (Lapha) valtion talutusnuorassa. Valtiovarainministeriö ilmoitti tiistaina ottavansa arviointimenettelyyn.
Lapin kanssa samassa joukossa ovat Itä-Uusimaa ja Kanta-Häme. Näistä jokaisen talous on niin alijäämäinen, ettei sitä saada korjattua annetussa määräajassa eli vuoden 2026 loppuun mennessä.
KANNATASKO KATTOA PEILIIN SIELLÄ NE SYYLLISET ON , KYVTTÖMÄT ROIKKUU HILLOTOLPASSA KUN MUUTA EI OSATA.
EIKÖ LÖYDY SELKÄ RANKAA ETTÄ EROAISITTE , KOKO KONKKA RONKKA TÄÄ ON JO NÄHTY VUOSIA KAUSIA MIINUKSELLA JA PALVELUT SENKUN HEIKKENEE , JA AINA JOKU MUU SYYLLINEN ,
ETTE SAIS EDES NAKKI KIOSKIA PYSYMÄÄN PYSTYSSÄ KUUKAUTTA PELLET.
AIVAN OIKEN VALTIO HOITAA KUN EI SIIHEN VALITUT KYKENE , LOPPUTILI NOILLE
18
347
Vastaukset 18
- Anonyymi
PALVELUJEN KUSTANUKSELLA HAHAHEHE
KYLLÄ TE OLETTE NE PALVELUT SÖSSINEET IHAN ITE NOLLAA EI NIITÄ PALVELUJA OLE KAIKKI RAHAT OLETTE ITELLE KORRUPTOINEET HYVÄ VELI SYSTEEMILLÄÄ
ESIMM,MUUROLA 2021 TIESITTE ETTÄ SE ON HOME LAITOS JA EI VANHUKSILLE SOPIVA MITEN KÄVIN KUN JÄITTE SIITÄ KIINNI NYT ETTE EDES TIEDÄ MITÄ NIILLE VANHUKSILLE TEETTE..
KUIN POHJOIS KOREASSA EROTKAA SAATANA LUUSERIT ,, - Anonyymi
Eipä ne "mahtavan" yrittäjä/salahotelli pitäjän nakki-ja juottola bisneksetkään näytä lainkaan kannattavan,kun kateus vain koventaa sisintä jatkuvasti.
- Anonyymi
kateuttako se ei ole saatna, ihmisten hegellä leikitään vanhuksilla yms..sairaita idiootteja
hyvinvointi alueella isopalkkaisia ahneita ammattitaidottomia immeisiä rahakiilto silmissä istutaa mitään ei osata 80 prosentille lopputili ihan liikaa joutilaita suoja työpaikkoja - Anonyymi
Hän teki aloitteen herrojen palkkojen leikkaamisesta, mutta ei puhuta enää hänestä, kun pilkkaa vain
- Anonyymi
Nyt se on varmaa – Lapin hyvinvointialue (Lapha) joutuu valtiovarainministeriön (VM) arviointimenettelyyn eli tarkkailuluokalle yhdessä kahden muun, heikoimmassa taloushapessa olevan alueen kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että alue menettää ison osan autonomiastaan sote- ja pelastuspalveluiden järjestämisessä.
Arviointimenettely on eräänlainen rangaistus siitä, ettei alue ole kyennyt sopeuttamaan talouttaan lain määräämällä tavalla. Nyt sitä yritetään ministeriöiden työntöavulla. Ne ryhtyvät laatimaan, toki yhdessä aluepäättäjien kanssa, suunnitelmaa toimista, joilla alueen talous saadaan tasapainoon.
Edessä on uusia sopeutustoimia ja säästöjä sekä niiden myötä myös palveluiden karsimista tavalla, johon alueella ei ole kyetty, eikä siinä kaikki. Jos homma ei pelitä senkään jälkeen, edessä voi olla alueliitos eli Laphan tapauksessa sen yhdistäminen Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen (Pohde). - Anonyymi
lopputili suoja työpaikka lapha..
- Anonyymi
Nimenomaan. Uskovaiset eli kepulaiset päästettiin munaamaan koko alku. Erijohtoportaisiin on valikoitunut aivan ammattitaidotonta porukkaa. Muutamia helmien ja heikkien "joita heitäkin on" jaksaminen äärirajoilla. Politikoinnilla nostettu palleille ihan mitä takahikiäläisiä ,kunhan aate ja vaate ja uskonto ollu oikeaa lajia. Aluehallitukseen äänestetty ihmisiä, jotka kykenevöt seinään piirtämään ja ekorasistia kannanottoja foorumeilla esittämään -näidenkö pitäisi kyetä Lapin pelastustoimi-sosiaalitoimi-terveystoimiala järjestämään- ei siinä auta väitöskirja tutkintokaan näköjään kun pitkän hyvän uran ammattilainen vaihdettiin mollamaijaan
Tiedotusvälineiden mukaan Lapin hyvinvointi- ja terveyspalveluihin on käytettävissä 880 miljoonaa euroa, eikä sillä saada palveluja ja toiminnan tehostamista aikaan suunnitelmien mukaan. Se on hirveä määrä rahaa, jolla saa aikaan mitä ihmismieli vain haluaa, ajatelkaapa ihmiset ite. Järkevintä on vaihtaa uudet johtajat ja heille alaiset, jotka toteuttavat projektin tavoitteiden mukaan. Näin asiat hoidetaan oikein talouden reaalimaailmassa eli tulos tai ulos.
Ei ole todellakaan ole yllätys.
Jo edellisen hallituksen ministeriöt patistelivat ainakin parin vuoden ajan kuntia saattamaan toiminnot määräysten mukaisiksi ja kaikin puolinkuntoon, että aloittavat hyvinvointialuiden budjettilaskelmat saataisiin jo ennakkoon mahdollisimman lähelle toimivaa käytäntöä. Sama koskee niin sote:a kuin pelastuslaitoksia ja ensihoitoa.
Mutta ei - kunnat/kaupungit eivät saaneet aikaiseksi/halunneet ajanmukaistaa toimintojaan ajantasalle.
Ja nyt se näkyy hyvinvointialueiden alirahoituksena budjettilaskennan pohjan pettäessä.
P.S. Jo syksyn aikana, ennen aluevaaleja, toin tuon jääviys/esteelisyys/korruptioriskin esille, koskien kansanedustajia/kunnan-ja kaupungin luottamushenkilöitä/terveysfirmojen henkilöstöä samanaikaista toimintaa aluevaltuustoissa. Lapissa, mm. silloinen sote-valiokunnan pj ja perustuslakivaliokunnan pj eivät pitäneet "kolmen kerroksen" edustamista minkäänlaisena ongelmana! Ja siihen sitten vielä yhtiöiden ja järjestöjen päättävissä tehtävissä oleminen. - Anonyymi
Lapha: Palkatkaa edes yksi ammattitaitoinen osaaja puoleksi vuodeksi/vuodeksi, joka järkeistää teidän toiminnot!
Valitettavasti nyt on palkattu ammattitaidottomia pikkupomoja, ei heillä ole mitään kykyä/ammattitaitoa järkeistää tälläista muutosta!
Törkeää veronmaksajien kohtelua! - Anonyymi
Kyllä lisää kustannuksia saatiin aikaan kun hallinnossa lisättiin pikkupomojen määrää ja sitten vielä hallintomalli maakuntiin joissa mm.kansanedustajat hankkivat lisätuloja.Kansanedustajille pitäisi riittää yksi työ jonka hoitaisivat kunnolla, Tekeekö valta heidät sokeiki ja ahneiksi?Satsaaminen perusterveyden hoitoon kuten äitiys/isyysneuvoloihin,kouluterveydenhuoltoon,seniorineuvolaan ja työterveyteen olisi kaikkien kannalta halvinta ja inhimillisempää.Ei ole mitään järkeä jos vakavasti sairaat (esim.syöpäpotilaat ja tekonivelpotilaat ovat kuukausia jonossa).Byrogratia maksaa.
- Anonyymi
Ulospääsyä nykytilanteesta ei ole ilman radikaaleja toimia. Näkee sitten miten pitkälle konkurssitalouden pitää ajautua ennen kuin puolueet lakkaavat ajamasta vain omia etujaan. Onneksi 100 % varmuudella toimivia keinoja on olemassa ja monet niistä voitaisiin ottaa käyttöön jo parissa vuodessa.
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
fff
- Anonyymi
fff
- Anonyymi00014
fggf
- Anonyymi00015
DVSSDV
- Anonyymi00016
dfsdfs
- Anonyymi00017
gfgf
- Anonyymi00019
zxccx
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751729- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 77622
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398