Suomen päällä oli 2-3 kilometriä paksu jää/lumi kerros, mutta sitten ilmasto muuttui lämpenevään suuntaan ja kaikki jäät ja lumet sulivat pois. Oliko lämpeneminen hyvä muutos, vai olisiko ollut parempi ettei jäätikkö olisi lähtenyt sulamaan ollenkaan? Nykyään jäätiköiden sulamista pidetään huonona asiana.
Lämpeneminen, hyvä vai huono juttu?
8
230
Vastaukset
- Anonyymi
Nykyään pidetään kai positiivisena asiana sitä, ettei näitä samaa päivästä toiseen jauhavia vajakkeja ole täällä tiedepalstalla enää kuin tämä yksi. Ei sillä, että sellaisista mitään haittaa silti olisi.
 - Anonyymi
Saamme jääpeitteen Suomen ylle takaisin, kun pääsemme hiilinegatiivisuuteen
- Anonyymi
<< Saamme jääpeitteen Suomen ylle takaisin, kun pääsemme hiilinegatiivisuuteen >>
Tuskin.
Hiilinegatiivisuus tarkoittaa, että hiiltä sitoutuu ilmakehäjärjestelmästä enemmän kuin sinne päästetään. Hiiltä on kuitenkin kierrossa niin älyttömästi enemmän kuin ennen ihmistoimintaa, ettei hiilidioksidi ole putoamassa mihinkään 280 ppm:än kuitenkaan.
Ja tosiaan, tavoite on hiilineutralius. Hiilinegatiivisuus ei ole edes tavoite. 
 - Anonyymi
<< Oliko lämpeneminen hyvä muutos, vai olisiko ollut parempi ettei jäätikkö olisi lähtenyt sulamaan ollenkaan? >>
Ihmisten hyvinvoinnin kannalta tuo lämpeneminen oli tosiaan hyvä muutos.
<< Nykyään jäätiköiden sulamista pidetään huonona asiana. >>
Jes, koska nyt se sulaminen tarkoittaa lämpötilan nousua niin korkeaksi, että Maapallon kuumimmissa paikoissa ihmisten hyvinvointi laskee liiallisen lämmön vuoksi.
Sillä lämmöllä tosiaan on optimi - ja nyt olemme siirtymässä kauemmas siitä optimista.- Anonyymi
Ruoan tuottaminen tulee merkittävästi kalliimmaksi, kun vuosikymmenessä pitää löyttä taas 15% isommalle joukolle ruoka-annokset. Samaan aikaan pitäisi kuitenkin hiilineutraaliuden takia poistaa käytöstä ainakin puolet peltopinta-alasta. Lämpeneminen on siis kokonaisuuden kannalta huono asia. Ja jotta homma ei olisi liian vaikea ja kaikilla rahat riittäisi, niin ruoka-annoksen hinta ei saisi olla kuin poikkeustapauksissa 0,20€ - normihinta 2 senttiä.
 
 - Anonyymi
Lämpö on hyväksi bisneksille 🌞
"Kesän hidas alkaminen on vaikuttanut kokonaisvaltaisesti suomalaiseen elintarvikemyyntiin.
”Grillituotteet, panimotuotteet – kaiken sen myynti, mitä suomalaiset perinteisesti yhdistävät kesään, on kärsinyt”- Anonyymi
Näin on, ja syy on siinä että agv- aktivistit hiilikiihkossaan ovat haittaveroineen tehneet kaiken valmistuksen Suomessa kannattomaksi, jopa kalatkin käsitellään jossain Kiinassa.
Komeata scceeta näillä wannabe " Gretoilla ". 
 - Anonyymi
KYLMÄ TAPPAA
"Euroopan väestö puolittui 12 000 vuotta sitten voimakkaan lämpötilan laskun seurauksena" 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245201Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1814925"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste693379Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072966Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242292Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2371728- 991289
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.781280Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.74990Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96927