Ihminen voi tehdä mitä haluaa, mutta ei voi valita mitä haluaa.

Anonyymi-ap

Mietipä sitä. syötä vähintään 15 merkkiä.

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos voisi itse päättää mitä haluaa, niin kai silloin päättäisi haluta pelkästään niitä asioita mitä itsellä jo on.

      Eli olisi aina iki-onnellinen.

      Mutta kuka päättää mitä haluat?
      -Et ainakaan itse.

    • Anonyymi

      Loppujen lopuksi ei voi tehdäkään mitä haluaa koska aiemmin tehty väärä valinta johtaa tilanteeseen jossa tekeminen rajoittuu.

      Jos olet nuorukainen ja teet valinnan että et hanki mopoautoa niin sen jälkeen teet vain sitä minkä voit et sitä mitä haluat.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi haluta jotain muuta kuin haluaa

      ja jos ei halua jotakin- niin sitten ei halua sitä.

      Kyllä siinä voi valintaa käyttää mitä haluaa.

      • Anonyymi

        Valintaan vaikuttaa monet ulkoiset tekijät. Et kovin usein kykene valitsemaan juuri sitä mitä eniten haluat vaan joudut tyytymään huonompaan vaihtoehtoon.

        Joskus käy niin että koko elämä menee pilalle väärien olosuhteiden rajoittamien valintojen takia.

        Valinta voi olla esim. Muutanko 200000 asukkaan metropoliin vai 20000 asukkaan rauhalliseen pikkukaupunkiin. Jos valitset tuon pikkukaupungin niin jäät paitsi 10000 lisävalintatilanteesta ja elät köyhää, rauhaisaa ja latteaa elämää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      110
      4326
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3523
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3365
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3331
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      26
      3268
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      74
      2936
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2817
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2579
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2522
    Aihe