Vetyauto on paras vaihtoehto

Anonyymi-ap

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loistavaa 👍

    • Anonyymi

      Vety karkaa astioista, riittävä puhtaus eli laatu ongelmana. Kallis. Ei ratkaistu edes rekkaliikenteen teknisiä kysymyksiä. Tehtaat eivät halua investoida taas uuteen epävarmaan tekniikkaan kun jakeluverkosto ja kustannusrakenne täysin hämärän peitossa.

    • Anonyymi

      Voihan se vetyauto joskus oikeastikin tulla vaihtoehdoksi sähkölle, mutta siihen menee vähintäänkin yli vuosikymmen, useampiakin helposti, koska puuttuu infra, autovalikoima. Nyt on saatu sähköautojen infra, eli latausasemaverkosto kuntoon jokseenkin riittävästi käytännön tarpeisiin, autojen lataustekniikka toimivaksi ja riittävän nopeaksikin arkipäivän tarpeisiin sekä ihmiset tottumaan sähköautoiluun. Vaihtaminen taas uuteen vaati aikansa vielä senkin jälkeen, jos infra olisi kunnossa.

      Herää vielä kysymys siitäkin löytyykö vetyinfran rakentajia ja vetyautojen rakentajia riittävästi. Sähköähän on ollut kattavasti koko Suomessa jo lähes sata vuotta, mutta vetyä ei käytännössä ole juuri missään saatavilla, joten ongelma on ihan toista luokkaa vedyn osalta, kun jakeluverkosto pitää rakentaa ihan alusta alkaen.

      Jos jää odottamaan vetyautoa, niin odotusaika tulee niin pitkäksi, että autontarve poistuu luonnollista tietä sinä aikana.

    • Anonyymi

      Jos Ukraina voittaa sodan Vetyautoilla niin ostan heti sellaisen.
      Suomi voi kohta olla keskellä sotaa ja sitten nähdään miten homma toimii.
      Todin drone tuatanto ja torjunta voi olla aika tärkeässä roolissa jos sota todella alkaa.
      En tiedä miten Vety toimisi dronen pommina? Ainakin se on kevyttä kamaa.

    • Anonyymi

      Aloitus on hyvä esimerkki Venäjän propagandasta, jotta tulevaisuudessa saadaan myytyä valtavat määrät maakaasua ja sähköä vedyn valmistamiseen sitten kun viimeinkin Ukrainan sota loppuu. On siis Venäjän etu että hyväuskoisia ihmisiä käännytetään vetyä ihannoimaan. Aloituksessa siis vain kehuttiin vetyauton olevan paras, mutta ei tietenkään PERUSTELTU että MITEN se voittaa muut käyttövoimat. Juuri näin VALHEELLINEN PROPAGANDA toimii kun ei suostuta keskustelmaan vaikka moneen kertaan on kysytty yksityiskohtia.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17234958/minka-ongelman-vetyautot-ratkaisee-tulevaisuuden-autoilussa

      Ja vaikka tälle vetyfanaatikolle on kerrottu moneen kertaan että talvella vetyauton kantama lyhenee selvästi niin se ei hänen "uskoaan" pysäytä. Valhetta on vain pakko viljellä yhä uudestaan vaikka vastapainoksi löytyy ihan TUTKITTUA TIETOA vastapainoksi.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18675987/vetyauton-vedyn-kulutus-lisaantyy-selvasti-talvella-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19010097/vetyfanit-valehtelevat-ja-houkuttelevat-vetyansaan-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19032132/vetyautojen-kannattajat-ovat-venajan-hallinnon-tukijoita

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17471380/kannattamalla-vetyautoja-kannatat-myos-venajan-taloutta-ja-sotakassaa-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      357
      4237
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      139
      3713
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2411
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      77
      2254
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      11
      2224
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      150
      1891
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1798
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1796
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1399
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1085
    Aihe