3DVetyMoottorit on yksi Turun hankkeista, jotka toteuttavat ekosysteemisopimuksia. Innokaupungit ovat uuden ajattelun tukijoita ja kirittäjiä ja elinkeinoelämän uudistumisen vauhdittajia. Yhteistyöllä voidaan ratkaista globaalin kestävyyskriisin ja suomalaisen innovaatiojärjestelmän nykyisiä ja tulevia haasteita. https://www.innokaupungit.fi.
Hanketta osarahoittaa Euroopan aluekehitysrahasto (EAKR). Rahoitus on myönnetty Uudenmaan liiton kautta.
Lue muita vetyjuttuja.
https://autotoday.fi/turussa-tutkitaan-vedyn-kayttoa-polttomoottoreiden-polttoaineena/
3DVetyMoottorit on yksi Turun hankkeista, jotka toteuttavat ekosysteemisopimuksia.
7
121
Vastaukset
- Anonyymi
eikö ne ole jo valmiita tutkimuksia toyotalla ja yamahalla?
autot ajoon vain ja asemia pystyyn - Anonyymi
3DVetyMoottorit-hankkeessa kehitetään vetyä käyttävää polttomoottoriteknologiaa, joka voi olla ratkaisevassa roolissa fossiilisista polttoaineista irtautumisessa. Hankkeessa hyödynnetään 3D-metallitulostusta moottorirakenteiden kehittämisessä ja vetyhaurauden haasteiden ratkaisemisessa. Tavoitteena on luoda toimiva vetymoottori, joka soveltuu sekä liikenteeseen että hajautettuun energiantuotantoon.
- Anonyymi
Hiljaa akkuautoilijat?
- Anonyymi
Vetyfanit ovat todella hiljaa kun kysytään ihan faktaa vetyautoista. Voit kertoa meille minkä ongelman vetyautot ratkaisevat autoilussa mihin muut käyttövoimat eivät pysty? Miten autoilijan elämänlaatu paranee ostamalla vetyauton kun ottaa kaikki hyvät ja huonot puolet huomioon? Miksi täyssähköautoja ostetaan ympäri maailmaa merkittäviä määriä nykyään, mutta vetyautoja ei käytännössä ollenkaan kun jokaisessa maassa vetyautokanta yli 20 vuoden jälkeen on pyöreästi 0,0%? Miksi vetypropagandaa pitää tehdä netissä eikä vetyautojen huonoista puolista suostuta asiallisesti keskustelemaan vaan keskitytään vain hypettämiseen? Miksi Suomessa ei vetyauto ole mennyt kaupaksi 7 vuoden aikana?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17234958/minka-ongelman-vetyautot-ratkaisee-tulevaisuuden-autoilussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19032132/vetyautojen-kannattajat-ovat-venajan-hallinnon-tukijoita
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17471380/kannattamalla-vetyautoja-kannatat-myos-venajan-taloutta-ja-sotakassaa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19037283/hyundai-nexoa-kaupattu-jo-7-vuotta-suomessa-ja-hintaa-tiputettu-noin-50-
- Anonyymi
Kaasulla käyviä polttomoottoreita on liikenteessä tälläkin hetkellä ja niitä myytiin meillä jonkin verran ja yleensä niissä pystyi käyttämään joko bensaa tai kaasu.
Kuitenkin näiden autojen valmistus loppui kun niille ei ollut ostajia riittävästi ja sähköauto tuli uudeksi maaliksi jota poliitikot haluaa. - Anonyymi
Vetypolttomoottorin ongelmana on että se hukkaa valtavasti energiaa verrattuna vetypolttokennolliseen vetyautoon. Toisinsanoen vetypolttomoottoriauton kantama on vain noin 300km. Tekoäly sanoo näin:
"Lyhyt vastaus: yleensä merkittävästi lyhyemmälle — noin puolet (suuruusluokassa 40–70 %). Jos polttokennolla (FCV) samalla vetymäärällä pääset 600 km, vastaava vetypolttomoottoriauto pääsee tyypillisesti ~250–400 km.
Miksi — ja miten laskin:
1. **Polttokennon (FCV) hyötysuhde** saa vedystä sähköä ~50–60 % (reaktio → sähkö; sähkömoottori on myös erittäin tehokas).
2. **Vetypolttomoottorin (H₂-ICE) hyötysuhde** on tyypillisesti matalampi, noin ~25–40 % (riippuu moottoritekniikasta, puristussuhteesta, polttoaineen ruiskutuksesta ja ohjauksesta).
3. Ajomatka on suunnilleen suoraan verrannollinen kokonaisenergian muunnon hyötysuhteisiin, eli
[
\text{Range}*{ICE}\approx\text{Range}*{FCV}\times\frac{\eta_{ICE}}{\eta_{FCV}}.
]
Esimerkkejä:
* jos (\eta_{FCV}=60%) ja (\eta_{ICE}=30%): (600\times(0{,}30/0{,}60)=300) km.
* jos (\eta_{FCV}=50%) ja (\eta_{ICE}=25%): (600\times(0{,}25/0{,}50)=300) km.
* optimistinen ääripää: (\eta_{FCV}=60%,\ \eta_{ICE}=40%) → (600\times(0{,}40/0{,}60)=400) km.
* pessimistinen: (\eta_{FCV}=60%,\ \eta_{ICE}=25%) → ~250 km.
Muita huomioita:
* sähköauton (polttokennon) etu korostuu kaupunkiajo-/pysähdykset-tilanteissa, koska sähkömoottori hyödyntää regeneratiivista jarrutusta; tavallinen ICE ei.
* paino, aerodynamiikka, voimansiirto, tankin paine ja lämpöhäviöt vaikuttavat myös.
* H₂-ICE:stä voidaan nostaa hyötysuhdetta esim. turboahtimella, suorasuihkutuksella ja lämmön talteenotolla, mutta silti yleensä jää alle polttokennon yhteistehokkuuden."
Jos täyssähköautoja jo kritisoidaan liian lyhyestä kantamasta ja monille ei 300km riitä, niin miten ihmeessä vetypolttomoottoriautoista voisi tulla myyntihitti olemattomalla vetytankkausverkostolla? Ja niissäkin muustamassa maassa missä on jo kohtuullisen kattava vetytankkausverkosto ei vetyautot mene kaupaksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19010097/vetyfanit-valehtelevat-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18669498/vety-on-todellisuudessa-melko-tehotonta-energiaa-muuntoprosessien-takia- - Anonyymi
Liikaa ongelmia ratkottavana vedyllä energiana.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17237413/tieteellista-pohdintaa-vetytaloudesta-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4908561Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2734828Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991272
- 47889