🤔🥣☕ ihmiset etsivät nykyisin ikuista nuoruutta milloin mistäkin ruoasta. kaupoista loppuu yhtäkkiä joku tuote, niinkuin esim. kanamunat tai voi kun ollaan luettu uutisista, että sitä syömällä pysyy terveenä,
Nyt on ilmeisesti jukurtista liikaa tarjontaa, kun uutiset kertovat espanjalaisesta 117 vuotiaaksi eläneestä rouvasta, joka söi jukurttia kolme kertaa päivässä. Moni ei huomaa sitä pikkuista kohtaa, jossa lukee, että hän söi jukurrtia viimeiset kymmenen vuotta elämästään.
Meillä oli joskus kaupassa kefiiri nimistä piimää. Silloin uutisoitiin, että jossain Kaukasuksella asui ihmisiä, jotka olivat pitkäikäisiä. Heidän ruokavalioonsa kuului kefiiri. Ilmeisesti siksi kun se säilyi paremmin kuin piimä.
Piimää ti viiliä voi valmistaa itse sekoittamalla maidon joukkoon 1/2 dl piimää tai viiliä. Seos valmistuu vuorokaudessa huoneen lämmössä. Jukurtin tekeminenkin onnistuu esim. Marttojen ohjeella, jossa maito kuumennetaan ensin 50 asteeseen ja sekaan sekoitetaan desi kaupan maustamatonta jukurttia. Seisotetaan yön yli huoneenlämmössä.
Marttojen kaurajukurtin ohje:
https://www.martat.fi/reseptit/hapatettu-jogurtti-ja-kaurajogurtti/
Näin lounasaikaan mietityttää ruoka-asiat
7
100
Vastaukset
Lisään vielä, että mulla on nykyisin tapana laittaa näitä omia suosikiksi selaimeen. Silloin ei tarvitse kahlata noita muita otsikoita läpi löytääkseni omani.
- Anonyymi
THL:n Fineli on paikka mistä löytää eri ruokien sisältöjä. Ruokapaketeista näkee lähinnä "perusravintoaineet". Katselin juuri pinaattiohukaista. Se sisältää yllättävän paljon suolaa, mikä on nihkeä juttu. Silti energiamäärä on siedettävä ja sekä A että K-vitamiinia on melko paljon. K-vitamiini jää helposti vähemmälle huomiolle kuin muut. Sitä ei tarvita paljoa mutta sitä ei myöskään liiemmin saa ravinnon mukana. Tietysti riippuu mitä syö.
Itsekin olen käyttänyt paljon fineli.fi sivuja. Pro
teiinin määrä esim. kiinnostaa nyt kun sitä pitäisi syödä gramma painokiloa kohti ettei muusti ja lihakset häviä. Ostin heti soijarouhetta kun luin että siinä on 50g protskua 100g:ssa kun proteiinituotteissa on 8 ja lihassa 17. Harmi, että vatsa ei sitä kestänyt vaan täyttyi ilmasta.
Pinaattiruokia pidetään raudan lähteenä mutta loppujen lopuksi niissä on sitä rautaa niin vähän, että sitä on saatava muualta lisää.lounas.ajatus kirjoitti:
Itsekin olen käyttänyt paljon fineli.fi sivuja. Pro
teiinin määrä esim. kiinnostaa nyt kun sitä pitäisi syödä gramma painokiloa kohti ettei muusti ja lihakset häviä. Ostin heti soijarouhetta kun luin että siinä on 50g protskua 100g:ssa kun proteiinituotteissa on 8 ja lihassa 17. Harmi, että vatsa ei sitä kestänyt vaan täyttyi ilmasta.
Pinaattiruokia pidetään raudan lähteenä mutta loppujen lopuksi niissä on sitä rautaa niin vähän, että sitä on saatava muualta lisää.Piti olla siis muisti ja lihakset -ei muusti ja lihakset.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Itsekin olen käyttänyt paljon fineli.fi sivuja. Pro
teiinin määrä esim. kiinnostaa nyt kun sitä pitäisi syödä gramma painokiloa kohti ettei muusti ja lihakset häviä. Ostin heti soijarouhetta kun luin että siinä on 50g protskua 100g:ssa kun proteiinituotteissa on 8 ja lihassa 17. Harmi, että vatsa ei sitä kestänyt vaan täyttyi ilmasta.
Pinaattiruokia pidetään raudan lähteenä mutta loppujen lopuksi niissä on sitä rautaa niin vähän, että sitä on saatava muualta lisää.Olennaista on absoluuttisten määrien lisäksi se kuinka paljon mitäkin ainetta elimistö tarvitsee. Tiedän että K-vitamiinin saannin kannattaa olla selvästi vähäisempi kuin A:n, joten kun asiat suhteuttaa on K-vitamiini pinaatissa se juttu.
- Anonyymi
Ketään ei kiinnosta sun aivopierusi, höperö 🥱🥱
Hyvä, että pidät palstan tasoa yllä näillä älykkäillä kommenteillasi.
P.S. Fiksut ihmiset jättävät lukematta ja kommentoimatta sellaiset aloitteet, jotka eivät kiinnosta. Itsekin luen pääsääntöisesti vain näitä omia kirjoituksiani.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1483681Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953594Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182501- 1812162
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251367- 951201
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241051Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69988Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114967
