Jos teen itse hedelmä"pilttiä" niin keitänkö ensin hedelmät ja marjat vedessä kattilassa pehmeiksi, kaadan vedet pois ja survon sekoittimella? Lisäänkö sokeria?
Miten kauan itsetehty sose säilyy jääkaapissa ja miten on pakastuksen laita?
Tämä tulee mulle itselleni (ei ole vauvaa).
Hedelmä-Piltin teko-ohjeet ja pakastus
8
4182
Vastaukset 8
- viivittis
laitat vettä vain lirausen, sit pilkot ne hedelmät palasiks ja sit miedolla keität ne mössöks. Laita sokeria tai ei, ei kai sillä mitään välii ole, ihan miten tykkäät.
Mut miksi hyvät hedelmät mössäät, nehän on parempia tuoreeltaan? - 3:n äiti
Jos haluat tehdä saman tyyppisiä "soseita" kuin Piltit yms. keitä kiisseliä. Kun katsoo soseiden tuoteselosteita, huomaa, että niissä on keskimäärin alle puolet sitä hedelmä- tai marjasosetta, ja lisäksi sokeria, vettä ja tärkkelystä.
Eli jos saman tyyppistä haluat, keitä hedelmät pienessä vesimäärässä, soseuta ne (älä kaada vettä pois). Sekoita perunajauhoja pieneen vesimäärään, ja sekoita se soseeseen, ja kiehauta. Mausta sokerilla. Tämä ei sovi pakastettavaksi. Jollain muulla tärkkelyksellä saostettu saattaisi sopiakin, en tiedä. - Mimmi
Survo marjat/hedelmät soseiksi ennen pakastusta esim. sauvasekoittimella. Jos tarvitsee saada sileämpää sosetta mielestäsi laita vielä siivilän läpi. Siten pakastat ne kätevästi ainun kertakäyttö tuttipullon pusseihin (saa ostettua erikseen pelkkiä pusseja). Sulattaessa sitten voit tehdä pienen määrän kiisseliä (äidinkin tekee hyvää saada kunnon välipaloja). Toinen tapa on tehdä "sosekiisseli" keität pienen tarvittavan määrän hedelmät/marjat vedessä ensin ja soseutat ne, sitten teet normaalisti kiisselin.
- kels
OMENASOSE
Lasten tuoresoseet valmistetaan omenasoseen ohjeen mukaan. Sokeria käytetään vähemmän kuin omenasoseeseen. Tuoresoseet pakastetaan kertakäyttöisiin pakkauksiin.
3 kg omenia
2 dl vettä
kanelitanko tai mintunoksia
3 dl sokeria tai maun mukaan
1. Pese ja lohko omenat. Pehmennä ne mikrossa, jolloin ei tarvita vettä. Soseuta pehminneet lohkot sosemyllyllä.
2. Laita sose kattilaan ja lisää vesi ja sokeri. Keitä hetki, niin että sokeri sulaa.
3. Jäähdytä sose nopeasti ja pakkaa se pieniin muovirasioihin ja pakasta. - Anonyymi
Mitä ohjeita kannattaa noudattaa jos haluaa tehdä mansikkä "pilttiä". En ihan tiedä mikä on kannattavampaa maun perusteella ja miten sen voi kehittää.
- Anonyymi
Ei tule vauvalle vaan tyttöystävälle :))
- Anonyymi
Hyvä ohje tuli hyviä pilttejä
Miksi hedelmät ja marjat pitäisi keittää, marjojen mehu kaataa pois ja survoa? Hampaaton ja vitamiiniallergia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771600
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.105807En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493