Ei käsiä tarvitse liata siskonmakkarakeitto

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/0d4dd3b9-aa23-4f99-9062-df2cb3336810
"”Kädet täytyy liata” – Tätä suomalaisherkkua ei tunneta muualla: Nimen alkuperä voi yllättää
Talvella suomalaisten keittiöissä kypsyy keitto, joka on meille perinteinen arkiruoka, mutta muissa maissa tuntematon herkku.
– Pursotusvaihe on joitain asiakkaita arveluttanut. Se, että kädet täytyy siinä liata, on voinut olla yllätys. Toisaalta moni on kertonut, että lapset tykkäävät massan puristamisesta, Lempinen kertoo."

Ei sitä siskonmakkaran pursotusta keittoon paljain käsin tarvitse tehdä, kun kertakäyttösormikkaat on olemassa.
Tuskinpa missään suurkeittiössä siskonmakkarakeittoa tehtäessä keittäjät paljain käsin pursottaa siskonmakkaraa keittoon, vaan on kertakäyttö sormikkaat kädessä, kuten on muitakin ruokia tehdessä, vaikka eivät edes likaa sormia.

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Tätä suomalaisherkkua ei tunneta muualla: Nimen alkuperä voi yllättää

      No ei varmasti tunneta, jos sen nimi on sausage/saucisse -makkara eli makkara-makkara. Muutenhan tuo on ihan perusemulsiomakkaraa, se vaan myydään raakana. Kun se on kypsää niin vastaa ihan normaalia nakkia.

    • Anonyymi00001

      Ei tarvi käsiään liata, kun ottaa käyttöön SAKSET.

    • Anonyymi00002

      Se on ihan totta että käsitöissä voi irrota pikkusormen kynnetkin kaupan päälle. Monilla ei ole niitä varpaissakaan enää.

    • Anonyymi00003

      Ravintoloissa, ruokaloissa jne ne käsineet ovat hygieenisistä syistä, itse ennemin huuhtaisen kädet kuin pujottelen nahkeita hanskoja ja nekin pitäisi huuhdella tai riisua aina kun käsittelee esim maustepurkkeja.

      Rasvainen jauheliha ikävää lihapullien teossa paljain käsin kun joutuu pesemään saippuallla joka välissä ellei tee kaikkia kerralla, mutta airfryeriin tai pannulle ei paljon mahdu.

      Siskonmakkaroista ei tartu paljon sormiin kun ottaa kiinni keskeltä, vetää sitten ensin toisesta päästä ja sitten toisesta. Sellaisenaan keitossa ei kovin hyviä, mutta kun maustaa hyvin ja paljon kasviksia niin ok. Broilerista tehtyä ei tee mieli edes kokeilla.

      HK sinisenkin rakenne minusta muuttunut oudoksi, aivan tasaista, liha ei erotu yhtään, mutta kylmänä rasvaa tarttuu suuhun sitäkin enemmän. Tuntuu kuin rasvaa olisi paljon enemmän kuin ilmoitettu 18%, vaikka onhan sekin paljon. Vähärasvainen jauheliha paras keitossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe