Kun kaikkien maailmaan syntyvien lasten perustarpeet,psyykkiset ja fyysiset,täytetään,kehittyy siitä täydellinen maailma.Täydellisessä maailmassa yksilöt tiedostavat riippuvuutensa toisista ihmisistä ja kohdellessaan toisia ihmisiä hyvin, he tietävät tekevänsä sen oman etunsa vuoksi.Täydellisessä maailmassa yksilöt tiedostavat riippuvuutensa luonnosta ja luontoa säästäessään ja suojellessaan he tietävät tekevänsä sen oman etunsa vuoksi.Täydellisessä maailmassa yksinkertaisten riippuvuussuhteiden tajuaminen tekee kaikenlaisen tuhoamisen (henkisen, fyysisen ja materiaalisen)mahdottomaksi,koska perustarpeiltaan tyydytetty ja aidosti huomioitu lapsi ei voi kehittyä suoraan tai epäsuorasti itseään tuhoavaksi,traumojen täyttämän alitajuntansa tahdottomaksi ohjukseksi!!
Täydellisen maailman "resepti"
Totuus on helppoudessaan tu...
14420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Riippuvuus ei ole noin mustavalkoista eikä itsestäänselvää. Riippuvuus sinänsä on heikkoutta. Tasapuolisuus ja vastavuoroisuus taas vaatii vahvuutta kummaltakin osapuolelta.
Voimme käydä riippuvuudesta pitkänkin keskustelun sinänsä,mutta lopulta tulisimme kuitenkin siihen pisteeseen että ihminen on paitsi sosiaalisten- ja psykologisten tarpeidensa,myös fyysisten- ja biologisten ominaisuuksiensa vuoksi riippuvainen lajikumppaneistaan (lisääntyminen,avuttomuus vanhana ja kasvuikäisenä !!!).Kuitenkin käyttäydymme yksilöinä ikäänkuin tämä ei olisi totta.Vahvuuden merkitys ei ole olennaista mikäli yksilöllä on selkeästi tajunnassa oman edun mahdollisuus,jo psykologisena ominaisuutena meissä on pyrkimys pitää itsemme hengissä ja mikäli olisimme "terveitä" henkisesti,voisimme ilman suurempia älyllisiä lahjojakin käsittää oman etumme olevan yhtenevä toisten edun kanssa.
sä et nyt oikein ottanu varsinaisesti mistään kiinni ton ketjun alkajan jutusta.Voisitko perustella väitteesi jotenkin!Musta alku oli mielenkiintoinen,jos sulla on jotain syvempää tosta kannastasi niin kerro.Saatais näkökulmaa....
Kuka väittää että lasten tarpeiden huomioiminen on matriarkkaalinen idea...HERRAJUMALA elämme 2000 luvulla!Tiedän että planeetallamme asustelee myös miehiä jotka käsittävät lasten tarpeet,pitävät niitä tärkeinä ja toteuttavat tuota tietoa omassa vanhemmuudessaankin!!!Älä pahastu mutta sinun kommenttisi kuulosti sovinistiselta,pikemmin kuin filosofiselta.Itse voin alleviivata "reseptin" joka sanan!Mutta se surullinen kysymys.Miten saamme koko ihmiskunnan toimimaan tuon tavoitteen mukaisesti,kun meilläkin hyvinvoinnin keskellä ensimmäisiä kärsijöitä ovat lapset,kun joku yhteiskunnallinen epäkohta pääsee valloilleen??????
Omaan etuun perustuva yhteisö on aina ristiriitainen. Ristiriidat eivät vaadi mitään muuta kuin sen, että häviäjät vaativat oikeutta itselleen. Vahvuus on jokaisen oikeuksien ja tarpeiden tunnustamista. Tekemällä kaikista vahvoja varmistetaan, että kaikki pystyvät huolehtimaan tarpeistaan ennen kuin niiden puute synnyttää ristiriitoja. Siten tasa-arvo synnyttää paremman maailman, vahvuuden kautta. On täysin sairasta väittää, että toisten ihmisten tulisi olla heikkoja, jotta he eivät aiheuttaisi ongelmia hallitsijoille.
T.I. Ruskeepää
Kirjoittaja väitti, että kaikkien ihmisten täytyy olla huolenpidon alaisina, jotta onnettomuutta ei synny. On totta, että kaikkien ihmisten kaikki tarpeet täyttämällä luodaan automaattisesti tasapainoinen yhteiskunta, mutta minä kyseenalaistan kirjoittajan näkemyksen siitä, että vain osalla ihmisillä on oikeus täyttää toisten tarpeita. Naiset ovat tällaisia huolenpitäjiä, ja naisten vallan kannattaminen on matriarkaaisuutta.
Voilá!
T.I. Ruskeepää
Kukaan ei ole väittänyt että ihmisten pitää olla toistensa huollettavana..lueppa alku ketjusta tarkemmin!Toisen ihmisen kohteleminen hyvin on paljon laajempi idea,kuin huolenpito,joka viittaa huollettavan alisteiseen asemaan.Tosin esim. lapset ja vanhukset tarvitsevat fyysisistä,biologisista ja psykososiaalisista syistä johtuen hoivaa,yksilön oma etu toteutuu tässäkin hoivaamisessa siten, että lapselle annettu hoiva on käyttäytymismalli ja tämän mallin sisäistänyt toteuttaa mallia myös silloin kun mallin hänelle opettanut on itse ikänsä puolesta hoivan tarpeessa!En oikein ymmärrä mitä tarkoitat,että "vain osalla ihmisillä on oikeus täyttää toisten tarpeita"??Se ei ole minun ajatuksessani esillä millään tavoin!Puhuin lasten tarpeiden täyttämisestä....Luetko kirjoituksen uudestaan,en puhu mihinkään sukupuoleen viitaten, ja "naiset ovat tällaisia huolenpitäjiä" on sinun ja kulttuurisi idea,mitään universaalia tutkittua totuutta siihen ei sisälly!Huolenpitoa on monenlaista,vastuu on mm. eräs sen muoto.
Aloittajakaan ei puhu yhtään sen syvemmin. Hänestä ongelmat ratkeavat silloin kun äidit huoltavat lapsia riittävän hyvin. Tajuatko?
Et keskustele vaan änkytät...anteeksi vaan!Kukaan muu kuin sinä itse ei ole puhunut äitien huoltamisista yhtään mitään!!Kyseessä on ihmiskunnan suhtautuminen kasvuikäisiin jälkeläisiin ja sen merkitys yhteisön sosiaaliselle kehitykselle kokonaisuudessaan.Jos et pääse irti tuosta nais/äitiys fobiastasi et etene tässä ketjussa mihinkään!
aggressiivinen persoonallisuushäiriö myös.
a) Et kestä sitä, että teen otsikkoja, jotka ovat naivistisia. Et kestä otsikkojeni naivistisuuden ja tekstieni konkreettisuuden välistä ristiriitaa.
b) Syytät minua siitä mikä sinua itseäsi vaivaa suoraan väittämällä minulla olevan omanlaisesi ongelman; fobia ja änkytys.
c) Syytöksesi ei ole enää filosofiaa vaan valtataistelua oman sairaan ahdasmielisyytesi ja minun rohkean huumorini välillä.
d) Kommenttisi ei muuta sitä asiaa, että ihmiset lakkaavat joskus tarvitsemasta kasvatusta ja huolenpitoa.
e) Mene hoitoon.
T.I. Ruskeepää
että aihe ei syventynyt tässä seurassa, vaan tapahtui aivan jotain muuta, millä ei ole mitään tekemistä alkutekstin kanssa!Kiitos kaikille kuitenkin mielenkiinnosta. Ketju on itsessään todiste siitä miksi esittämäni "resepti" olisi todella pohtimisen arvoinen.
...
taidat olla tutustunut budhalaisuuteen...?
Maailman ylikansoitus tekee reseptin mahdottomaksi..sopassa on liikaa tavaraa yhteen kattilaan jotain pitää pilkkoa ja jotain jättää pois..olen kyllä samaa mieltä , mutta kaunis ajatus hukkuu siihen kun iso heinäsirkka nimeltä ihminen alkaa lisääntymään ja syömään maapalloa tuhoten oman elintilansa ja sen jälkeen toimimaan luontonsa mukaisesti, eli pitämään huolen omasta ja omista jälkeläisistään...tähän auttaisi vain globaali lobotomia mikä pyyhkisi muistot haluista pois ja valtava kulkutauti mikä tappaisi 2/3 maa-pallon väestöstä....sori ikävää olla ilon pilaaja mut ajatus on kaunis...