Eikö elektromagneettiset kentät pidä kaikkea kasassa?
Tarvitaanko pimeää ainetta oikeasti mihinkään?
8
184
Vastaukset
- Anonyymi00001
En tiedä. On kuitenkin yksi ongelma joka on vaikea selittää.
Hare Krishna kirjan mukaan NÄKYVÄ KAIKKEUS on 25 prosenttia koko kaikkeudessa.
Näkymättömissä pitää olla siis 75 prosenttia.
Kuitenkin
Pimeän aineen osuus massa energiasta on 26,8 %. Pimeän energian osuus massaenergiasta on 68,3 % ja tavallisen aineen 4,9 %.
Jokin ei täsmää:
Pimeä aine kokonaan on näkyvä kaikkeus?
Pimeä energia + tavallinen aine on näkymätön kaikkeus?
KUINKA TAVALLINEN AINE VOI OLLA OSA NÄKYMÄTÖNTÄ KAIKKEUTTA? SE ON SE SUURIN ONGELMA.
Se tavallinen aine nimittäin näkyy juuri eniten.- Anonyymi00002
Entä jos tavallinen aine onkin negatiivinen massaenergialtaan.
Ja samoin pimeä energia on negatiivinen.
Ja kaksi negatiivista massaenergiaa hylkii toisiaan kuten kaksi saman merkkistä sähkö varausta.
Sen sijaan pimeä aine on positiivista massaenergialtaan. Ja tähän pimeään aineeseen kuuluu myös NEUTRIINOT, jotka saattavat olla Majorana fermioneja.
Pimeä aine positiivisena vetää puoleensa negatiivista.
Negatiiviset hylkii toisiaan.
Se merkitsee että NEUTRIINOT jotka kulkee läpi kaiken tavallisen aineen eivät kuulu tähän maailmaan vaan tuonpuoleiseen joka on pimeää ainetta. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Entä jos tavallinen aine onkin negatiivinen massaenergialtaan.
Ja samoin pimeä energia on negatiivinen.
Ja kaksi negatiivista massaenergiaa hylkii toisiaan kuten kaksi saman merkkistä sähkö varausta.
Sen sijaan pimeä aine on positiivista massaenergialtaan. Ja tähän pimeään aineeseen kuuluu myös NEUTRIINOT, jotka saattavat olla Majorana fermioneja.
Pimeä aine positiivisena vetää puoleensa negatiivista.
Negatiiviset hylkii toisiaan.
Se merkitsee että NEUTRIINOT jotka kulkee läpi kaiken tavallisen aineen eivät kuulu tähän maailmaan vaan tuonpuoleiseen joka on pimeää ainetta.Kyllä, 1,8 % on täysin mahdollinen neutriinojen osuus maailmankaikkeuden massaenergiasta, jos neutriinojen summamassa on lähellä nykyisten kokeiden sallimaa ylärajaa. Se on hieman korkeampi kuin Planckin suosima arvo, mutta ei ristiriidassa havaintojen kanssa.
Jos haluat, voin myös laskea tarkemmin, millainen neutriinojen summamassa vastaisi täsmälleen 1,8 % osuutta.
Jos neutriinojen massa on 0.75 eV niin ne muodostaa tuon 1.8 prosenttia.
- Anonyymi00004
Linnunrataa ei pidä koossa elektromagneettiset kentät. Tarvitaan gravitaaiota, joka pitää galaksit koossa. Gravitaatio ei kuitenkaan nykyisten havaintojen mukaan ole riittävä voima galaksien koossapitämiseksi ilman ylimääräistä massaa galakseissa, jota ei ole havaittu siellä olevan.
Hypoteesina on ns. pimeä aine, joka täydentäisi kuvan galaksien koossapitämiseksi. - Anonyymi00005
Pimeän aineen ja näkyvän aineen suhde pitääkin olla 5 : 1 sillä jos suhde olisi eri galaksit eivät ehdi muodostua. Pimeä aine nopeuttaa galaksien yhteen kokoontumista.
Kun simuloidaan maailmankaikkeuden kehitystä:
jos pimeää ainetta on liian vähän → galaksit eivät ehdi muodostua
jos sitä on liikaa → rakenteet romahtavat liian nopeasti ja maailmankaikkeus näyttää hyvin erilaiselta
Nykyinen suhde tuottaa:
oikean määrän galakseja
oikean kokoisia galaksijoukkoja
oikeanlaisen filamentti- ja tyhjiörakenteen
Toisin sanoen: vain noin viisinkertainen pimeän aineen määrä tuottaa universumin, joka näyttää samalta kuin havaittu universumi. - Anonyymi00006
Jos totta puhutaan niin en minä ainakaan.
- Anonyymi00007
Mikään ei pidä mitään kasassa!
Too much for you all 🤣
Atomeittein ytimissä on räjähtävää energiaa kierrättäviä räjähtävän energian ruuhka-alueita jotka kierrättävät keskenään koko ajan räjähtävää työntävää voimaa ja työntävät samalla automaattisesti toisiansa pois päin toisistansa samassa suhteessa kuin laajenevat!
Atomeittein ytimet laajenevat ja kierrättävät avaruuteen hajaantuvaa laajenevaa pimeää energiaa josta syntyy rekisteröitävissä olevia hiukkasia kuten eletroneja ja fotoneita jotka edelleen koostuvat avaruuteen hajaantuvasta laajenevasta energiasta eli nekin laajenevat koko ajan samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat!
Tässä on avain fysiikan kaiken teoriaan!
Totuus on ollut liikaa kaikille fyysikoille ja kosmologeille🤣
Ei Savoriselle!
Google Savorinen Jukka Petteri
.- Anonyymi00008
Tule kuulemaan uusi litteän Savorisen teoria!
Liikaa kosmologeille 🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155