Vuorotteluvapaasta työsuojeluvaatteisiin - Kemijärvellä molemmat aiheet herättivät puheripulin

Anonyymi-ap

Vuorotteluvapaasta työsuojeluvaatteisiin - Kemijärvellä molemmat aiheet herättivät puheripulin

Onneksi vuorotteluvapaalla oleminen ei enää onnistu - vapaata ei enää voi hakea.

Ketju
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14174450/lea-soppelan-vuorotteluvapaa
sai ihmiset puheripuloimaan kunnolla. Ketjun syntymisestä on kymmenen vuotta. Asiaan puuttunut ei arvannut, miten suurta huomiota asia herättää.

Pian syntyi jatkoketju

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15302739/ketju-suljettu---vuorotteluvapaa-liian-kuuma-aihe

Kun asia liittyi kouluun, niin oli kai sopivaa alkaa keskustella ja ottaa kantaa samassa ketjussa Paula Alatalon valtuustossa esittämään ehdotukseen, että varhaiskasvattajille hankittaisiin kunnan puolesta työvaatteet. Ehdotus politisoitu heti ja alettiin luulemaan ja uskottelemaan, että kyse on äänten kalastamisesta.

Paula perusteli ehdotuksen hyvin:
https://youtu.be/-qo2Vu-_nc4?t=14802
ja kun jollain tapaa työvaate-esitys liittyy kouluun, niin täällä alettiin keskustella esityksestä. Tämäkin ketju on täyttymässä. Ja näin syntyy uusi ketju. Nähtäväksi jää, elääkö se.

6

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
    • Anonyymi00003

      Mistä koko ketju on saanut alkunsa

      • Anonyymi00004

    • Anonyymi00005

      Paulan halutaan onnistuvan,
      annetaan jopa ohjeita
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15302739/ketju-suljettu---vuorotteluvapaa-liian-kuuma-aihe#comment-141105230

    • Anonyymi00006

      Vuorotteluvapaa ja Varhaiskasvatuksen vaatetus, näistä Kenujärvellä jauhetaan kun ei ole muuta tekemistä.

      Kummassakin tapauksessa on selvät valtakunnalliset käytännöt, joita on asianmukaisesti toteutettu. Kuitenkin siitä jaksetaan jankuttaa.

      Vuorotteluvapaassa opettajilla on ollut käytäntö jota on sovellettu kaikkialla, Kemijärvellä se vaan aiheutti närää.
      Varuaiskasvatuksen vaatetuksessa on tyehtosopimuksissa selvät säännöt. Tietenkin niistä voi poiketa jos kunta haluaa olla edelläkäviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe