Jotkin tapahtumat aikaansaavat voimakkaammat tunnereaktion, esimerkiksi käynti lapsuuden kodissa voi laukaista mieleen voimakkaita tunteita verraten esimerkiksi kaupassa käyntiin. Tunnemaailman on hyvin moniulotteinen. Tunteisiin ei ole yhtä absoluuttisesti tekijää, henkilö tuntee usein tunteita oman tietoisuuden ulkopuolella, alitajuisesti. Erityyppiset asiat voivat säädellä elimistön tunnereaktioita. Esimerkiksi voimakas haju, hien haju voi saada oksettamaan. Elimistö tuntee paljon. Alitajuisestikin. Mikäli on kokenut jtn epämiellyttävää jsks, niin jokin tilanne voi laukaista jälkikäteen tunnereaktion, jopa pyörtymisen. Traumatisaatio on monesti läsnä tuolloin. Myös mieli tuntee paljon, kokoajan. Ihmismieli onkin varsin moninainen. Se ei toimi tietyin kriteerein, sen toimintaasn vaikuttaa suurena tekijänä piilotajunta. Aivojakin on tutkittu. Tietyt vauriot, esimerkiksi onsulassa säätelevät myös tunnereaktioita ja käyttäytymistä. Myös muistisairaudet vaikuttavat tunteisiin. Aivoterveyttä onkin hhvä vaalea, aivoverenkiertoon vaikuttavat ravinto, liikunta , terveelliset elämäntavat. Geenit myös. Mielihyväjärjestelmä toimii paremmin terveissä aivoissa. Esimerkiksi alkoholistin aivot ovat rappeutuneet ja mielihyvän kokeminen voi olla vaikeampaa. Tunteilla on myös sosiaalinen ulottuvuus. Kun tunnemme jonkin olevan mielekästä, teemme sitä. Kun koemme jonkin ihmisen mukavaksi, olemme hönen kanssaan tekemisissä, juttelemme hänelle. Myös kasvonilmeet vaikuttavat tunteisiimme. Seuraamme tiedostamattammekin muiden ilmeitä ja eleitä. Aina se ei osu oikeaankaan, joku vain on esim. Totisempi hlö. Tunnemaailman vain on laaja tuonkin suhteen, ensivaikutelma syntyy nopeasti. Tunteet myös tarttuvat helposti. Esimerkiksi, mikäli joki ilmaisee jotakin, että ei vaikka luota nuorempaan henkilöön, se usein tarttuu. Aliarviointi vaikkapa tunteena. Kielteiset tunteet tarttuvat siis nekin helposti. Myönteiset myös. Tunteiden säätely on tärkeää ajoittain. Aina se ei ole helppoa, mutta oma tunneskaalaa on hybä tarkkailla. Miksi tunnen nyt nöin, mikä on se Juurisyy. Aiheuttiko tuo toinen minulle pahan mielen tms. Taitavaan tunteiden säätelyyn voi oppia. Oppia ikä kaikki. Tunteet on tärkeää ymmärtää tietoisuuden tasolla. Tiedostaen omat menneisyydenkin traumat, oma lapsuus, oma kokemusmaailma ynnä muu. Siihen voi ajan kanssa oppia, mutta kukasn ei varmaan ole mestari. Mutta kohti sitä tiedostamisen huippua voi toki pyrkiä. Kielteiset Tunteet voivat yllättävän paljon haitata elämäämme, muodostaen esteitä, esim. Erilaisten ihmisten välille, tai pikemminkin erilaiseksi mieltämiemme henkilöiden välille. Esimerkiksi vakaumuksellisuys, Rotu ynnä muu. Onneksi siitäkin voi oppia päästämään irti , tunnemaailmaansa voi avartaa tutustumalla erityylisiin ajattelumallrihin, ihmisiin ja elintapoihin ynnä muihin.
Vastaukset 3
... Tunteiden säätely omin avuin on vaikeaa. Tunteilu on vaikeaa. Tunteiden selittäminen on vaikeeta. Tunteiden pidättely on vaikeeta. Tunteiden osoittaminen on vaikeeta. Tunteet ovat tunteita, eikä niitä heti saa valjastettua järjen käyttöön.
Joskus on vaan helpompaa antaa itselleen anteeks, että tunteilee. "mustatuntuu"- Anonyymi00001
Rakkaus on voimakas tunne ja pohdin tällä siihen liittyvää hetkellä lähestymis-välttämis-ristiriitaa eli henkilöä kiehtoo toinen henkilö romattisessa mielessä, mutta hän ei kuitenkaan pysty läheisyyteen tämän henkilön kanssa. Hän kuitenkin torjuu toisen, jos toinen alkaakin osoittamaan kiinnostusta.
Ajattelen itse, että tietylainen fantasiointi ja toisesta haaveilu on aluksi kutkuttavaa ja lisää kiinnostusta toiseen henkilöön, kunnes joko suhde alkaa tai sitten ei (jos ei ole esim. molemminpuolista).
Olen pohtinut, olisiko tällaisesta kysymys, jos toinen haluaa pitää toista löyhässä hirressä, mutta hänellä ei ole aikomustakaan minkäänlaiseen kumppanuuteen. Vai mistä kummasta voisi olla kysymys? - Anonyymi00002
Vastaan itselleni, että en tiedä. Mutta jos ottaa enemmän kuin antaa, niin onhan se huono juttu.
En ihminen jaksa olla leikkisä silloin, kun on menettänyt läheisen. Kun on kovat paineet, velvollisuudet ja suree, Kun vielä meni kuolemaan käsiin.
Virtuaalileikkikalu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493