118 minuuttia voi pyöräillä kaurapuuro-lautasen voimalla, sitten on totaalisesti loppu kaurapuuro lautasellisen antama energia.
Tehoton aamiainen on puuro, ei sovellu urheilijalle, liian p ienet kalorimäärät eli energia.
Googel-botti auttaa hyvin kaikissa mielenkiintoisissa laskuissakin jos ei muista ihan ulkoa kaikki 700 miljoonaa fysiikan kaavaakaan.
Kaurapuuro lautasellisella ei kyllä pitkälle potki. Palloakaan.
18
174
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Kaljasta enemmän energiaa kuin kaurapuurosta,
Kaurapuuro-lautasellinen = noin 170 kilokaloria.
Tavallinen 0,33 litran keskiolut tölkki tai pullo sisältää noin 141–143 kilokaloria.
2 kaljapurkkia super-voima-aamiainen. On.- Anonyymi00003
megforce-energia-juomapurkista 0,5 litraa saa jo 225 kilokaloria voimaa
..eli kalja vastaan megaforce, kaljan kokoisena: 135 kilokaloria.
Kalja on siis voimakkaampi energiajuomana kuin megaforce. - Anonyymi00010
Laita lautaselle muutakin kuin kauraleseitä ja vettä? Sillä kalorimäärät mahdollista kasvattaa sellaisiksi, että riittää suuremmallekin kulutukselle? Marjoja, raejuustoa, talkkunaa, hedelmiä, rahkaa, m-keittoa jne.
- Anonyymi00002
Pölhö. Sitä puuroa kuuluu tuunata. Laitat siihen proteiinia,, esim raejuustoa, kananmunaa (valkuainen) tai vaikka proteiinijauhetta. Kaveriksi vaihdellen hedelmiä ja marjoja.
xLiner- Anonyymi00004
Proteiini jauhe laittaa koko kehon täyteen pa*kaaa
- Anonyymi00005
Ei ole terveellistä. Tee ennemmin kunnon ruisleipä.
- Anonyymi00006
Reenille ei tankata maitotuotteita varsinkaan aamusta
- Anonyymi00012
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei ole terveellistä. Tee ennemmin kunnon ruisleipä.
Onpas. Ruisleivällä on sama "ongelma" kuin kaurapuurolla. Täytyy tuunata.
xLiner - Anonyymi00013
Anonyymi00006 kirjoitti:
Reenille ei tankata maitotuotteita varsinkaan aamusta
Hyvin toimii, paitsi jos kärsii astmasta ja vetää kovassa keuhkoreenissä tukkoon.
xLiner - Anonyymi00014
Anonyymi00004 kirjoitti:
Proteiini jauhe laittaa koko kehon täyteen pa*kaaa
Ai, sääntöjen vastaista muka...
Eikä laita kehoa täyteen pskaa. Se on oikein hyvä lisäravinne lihasta kovaa treenaavalle, jollei muuten saa ruuasta tarpeeksi (hyvin ja nopeasti sulavaa) proteiinia. Niitä on eri lähteistä. Maustettuja minä en söisi, mutta jotkut tykkää niistäkin.
Ja proteiinijauhe on muuten yhdys sana 😝
xLiner Tulin sanomaan samaa. Ehdit ensin. 😊
Siihen puuroon laitetaan lisukkeita, jotta siitä tulisi terveellinen ja ravitseva. Pitää nälkää ja jaksaa paremmin.
Kuten sanoit!
- Anonyymi00007
Tsekkaa ennemmin nesteet palautuminen/lepo suorituksen taso slagia ja sitten kerran viikossa raaka.
- Anonyymi00008
Jos ihminen on oikeasti kuntoilija niin pitäisi tietää nämä asiat
- Anonyymi00009
Ei ihminen ole mikään auto, joka liikkuu litralla bensaa 15km ja sitten sammuu, kun bensa on loppu.
Kun ihminen on käyttänyt kaurapuurosta saamansa enegian, niin sen jälkeen keho alkaa käyttämään elimistön rasvavarastoja liikkumiseen, eikä ihminen sammu.
Syön lautasellisen kaurapuuroa aamulla klo 9.20-9.30 ja kupillisen kahvia 1,5dl.
Seuraavan kerran syön klo 14-15 aikoihin yleensä 2 keskikokoista perunaa, kastiketta, 5 HK:n eineslihapullaa, leipäviipaleen juustolla ja vajaa pari desiä vettä.
Tai lautasellisen kasvissosekeittoa, leipäviipaleen juustolla ja vajaa pari desiä vettä.
Tai muuta ruokaa yleensä lautasellisen, leipäviipaleen juustolla ja vajaa pari desiä vettä.
Joskus voi olla joku jälkiruoka 2-3 dl marjakeitto, suklaavanukas tai joku muu.
Illalla klo 18.30 juon kupin kahvia 1,5-2dl. Korvapuusti, leipäviipale juustolla ja joskus jopa joku piirakanpala tuohon lisäksi tai kakunpala, mutta yleensä pullanpala ja leipäpala juustolla.
Mitään muuta en istten syö ennen aamupuuroa.
Yleensä käyn pyörällä kaupassa klo 11.30-14.00 välillä ja 5-10km tulee matkaa.
Voin käydä myös pyörälenkillä 20-50km, kun olen iltapäivällä syönyt, jos ei ole liian kuuma ja aurinko porota taivaalta tai sitten illalla iltakahvin jälkeen.
Mukaan otan vettä ja 1-2 banaania.
Paino on pysynyt aika hyvin kurissa 59,5 ja 61kg:n välissä.
Sillin, kun en ole pyöräillyt muutamaan päivään pidempää matkaa, niin paino on
noussut päälle 61kg ja sehän alkaa vaivata, koska sopiva paino olisi siinä lähempänä 55 kiloa.
Mies olen ja 170cm pitkä.
Viime kesänä pyöräily jäi vähemmälle ja huomasin sen sydämen toiminnass korkeana sykkeenä ja syke oli välillä ihan sekaisin.
Nyt kun olen pyöräillyt enemmän, niin pulssikin on pysynyt tasaisena 55-60/min.
Mielummin hidas pulssi, kuin nopea pulssi. - Anonyymi00015
Eihän se varmaan pelkkä puuro riitäkään. Ethän syö myöskään pelkkää kuivaa leipää, pelkkiä perunoita, pastaa tai riisiä!? Miksi puuro olisi poikkeus mikä vedetään pelkilteen? Itse laitan kaurapuuron sekaan 100g raejuustoa, 15g maapähkinävoita, 50g marjoja sekä 60g hedelmäsosetta (36-v nainen, 164cm/63kg)
Lisukkeita voi tietenkin kaikki laittaa sen mukaan mikä itselle parhaiten maistuu, kunhan se riittävä proteiini ja rasva löytyy myös sieltä puuro annoksesta. Näin se puuro annoskin on oikein hyvä aamiainen myös urheilijalle. Ja tietysti myös puuron määrää, siinä missä lisukkeiden, täytyy säätää sen mukaan miten aktiivinen urheilija olet, paljonko muuten liikut, minkä pituinen ja painoinen olet ja onko tavoitteesi painonpudotus, hallinta vai lihaksen kasvu. - Anonyymi00016
pallo-kilpailu alkaa, amerikkalaiset järjestäneet oikein jätti-kilpailut... monia areenoita pelata joukkuitakin ennätysmäärä...
pääkallojen potkimis-kilpailut.
Ensimmäinen ottelu jo tänään Mexico-Cityn arenalla...kumpiko voittaa, Etelä-Afrikka vai Meksiko?
Avausottelu. - Anonyymi00017
mutta niin amerikkalaisille kuin suomalaisillekin se jääkiekko on se laji.
mutta sinänsä hauska nähdä jotain pallonpyörittelijöitä... - Anonyymi00018
Syö kaksi lautasellista
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751719- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341102Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 74611
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36464
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398