Vielä olisi kyselyssä lihakakkujen täytteiden ohjeita tai siis vinkkejä mitä väliin laittaisi???
lihavoileipäkakkujen täytteitä?
tina3
8848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miten olisi esimerkiksi
*savupororouhe ja tuorjuustoa. esim pippurituorejuustoa
*italian salaattia - sitä valmista
*ananasmurskaa kinkku suikaleita raejuustoa majoneesiin/tuorejuustoon tms sekoitettua.
*keitä pussillinen juuressuikaleita kinkku suikaleita tuorejuustoon... Tuore juustojahan on vaikka mitä makua. Tähän ehkä sopisi yrttinen...
Vaihtoehtoja ja variaatioita on miljoonia. Reippaasti vain kokeilemaan. =)
kinkku kuutiota
paprika kuutiota
suolakurkku kuutiota
ruohosipulia silputtuna
maustamatonta sulatejuustoa
nuo sekasin ja eikun leipien väliin :) toisena täytteenä ehdoton ykkönen on valmis italiansalatti jota voi laittaa joka toiseen kerrokseen, ja hyvää tulee varmasti!!!
itse tykkään seuraavanlaisesta täytteestä...
jotain palvattua kokolihatuotetta joka hienonnetaan monitoimikoneella ja siihen sekaan suolakurkkua joka hienonnetaan myös. toinen täyte kaupan valmis italiansalaatti.leivät kun kostuttaa viel lihaliemikuutio vedes... ja kuorrutukseen majoneesia. nam nam
Kokeile tälläistä ohjetta: täyte1. kylmäsavuporoa, pun.paprikaa, maustam.hovi-juustoa, majoneesia. Täyte2. kinkkua, persiljaa, maustam.hovi-juustoa, majoneesia. Kostuta lihaliemellä. Laita täytteisiin n. puolet hovia ja puolet majoneesia se notkistaa täytettä. Meillä tästä tykätään, jopa sukulaisetkin kehuu.
Tosin varaudu siihen että poro on aikas kallista, ruokakaupasta sitä saa makkarahyllystä, valmiiksi viipaloituna.
mullakin sama kostutus lihaliemellä..ekaanväliin valmista italian salaattia ja tokaan väliin kinkkua cream fraicea sinappikurkkusalaattia hyvää on ollut ja kehuja tullut
*creme fraichea ja smetanaa 50/50
*palvikinnkua pieneksi hakattuna
*sinappia
*mustapippuria rouheena
*persiljaa vähän pieneksi hakattuna
(*suolaa)
-kostutus lihaliemellä(muista kostuttaa/uittaa leipiä kunnolla ja laittaa painot päälle ja yöksi vetäytymään ennen tarjoilua)
-kuorrutus majoneesilla
Suosittelen myös kakun tekemistä joko kokonaan vaaleaan leipään(tummasta tulee väkevää)tai sitten joka toinen siivu tummaa ja joka toinen vaaleaa.Näin siis silloin kun tehdään vuokaleipään joka on valmiiksi voileipkakkua varten pitkittäin siivutettu.Näin on minusta paras.
Ja sen voin vielä sanoa että kun aikoinani RAHO:lta valmistuin ja kakkuja väänsin niin niistä tuli oivaa tavaraa juhliini ja menivät kuin kuumille kiville.
(Lohikakku tehdään samoin mutta sinappi vaihdetaan kalamausteeseen ja persilja tilliin.Kinkku tietysti kylmäsavuloheen)
RAHO, mikä oppilaitos ja missä?
hotelli-ja ravintolapuoli,Pohjois-pohjanmaan ammattioppilaitos ja Oulun osasto. ;0)