Kyselisin näin puolueettomalla areenalla vinkkejä veden sisäänpääsyn estämiseksi.
Eli simppelisti ongelma on se, että vettä (yleensä) etumatoilla vesisateen jälkeen. Huollossa "tiivistivät tiivisteet". Konepellin ilma-aukoista vesi ei tule, koska joskus sitä on taka matoillakin.
Uuden ocun vesiongelmat.
4
370
Vastaukset
- jos olisi vuotoja
Jostainhan se vesi sinne valuu, jostain se valuma löytyy. Tarkasta kuljettajan jalkatilan yläosista läpivienti paikat, joskus vesi voi tulla jotakin johtoa tai vaijeria pitkin ja valuu sitten lattialle. Voit myös hakea itse sitä vuoto paikkaa suihkuttamalla vettä auton päälle eri kohtiin ja seuraamalla milloin alkaa vettä tulla sisälle.
- Silikoniako?
tästä.. Täytyypä koittaa huomenissa.
Silikoniako? kirjoitti:
tästä.. Täytyypä koittaa huomenissa.
tulla ovien tiivisteistä. Kokeile tarvittaessa säätää ovet menemään syvemmälle kiinni. Saattaa myös olla oviverhoilun alla oleva vesisuojamuovi huolimattomasti tiivistetty.
Voithan kaverin kanssa etsiä vesiletkulla suihkuttamalla, toinen autossa sisällä vuotpaikkaa etsimässä.
- vanhasta Ocusta
Ainakin vanhassa Octaviassa oli seuraavat mahdollisuudet:
- vesi valuu luonnostaan sivuikkunaa pitkin oven sisään (varsinkin peilin lähistöltä kallistuksesta johtuen), josta se pääsee edelleen väärälle puolelle. Selviää avaamalla ovimuovi. Tässä tapauksessa vettä tulee lähinnä auton seisoessa. Oven alaosassa on muuten vedenpoistoreijät kynnyksen kohdalla. Onko oven sisällä oleva muovikalvo tiivis?
- tuulilasin alla olevan vesikourun poistoreijät tukossa (lehtiä reunoilla)
- raitisilmasuodatin asennettu huolimattomasti
Takamatoille ei kyllä vanhassa Ocussa vettä tullut, mutta etumatkustajan oven kautta itsellä on joskus hieman tullut rankimmilla sateilla.
Ongelma ei ole ennenkuulumaton muissakaan Golf-pohjaisissa tuotteissa ;-)
Pienikin määrä vettä tekee laajan märkäkuvion Ocun kangaspintaisiin kumimattoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532325Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271354Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871106Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551062Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1741026Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.12941- 88914
- 68903
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22843Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833